ساخت ویلا ارزان

ساخت ویلا ارزان، امری غیرممکن نیست. شاید تصور اکثر ما از ویلا، یک بنای باشکوه و لوکس و البته گران‌قیمت باشد، اما ویلا به‌عنوان یک‌خانه ییلاقی و تعطیلات می‌تواند به‌دوراز تجمل‌گرایی و صرفاً برای اقامت راحت و دلپذیری تعریف شود. در این صورت ویلاسازی فقط مخصوص قشر مرفه جامعه نمی‌شود. بسیاری افراد با سرمایه‌گذاری محدود نیز می‌توانند در این امر سهیم باشند.

امروزه با توسعه طراحی واجرا ویلا در مناطق خوش‌آب‌وهوا، بسیاری افراد، ناخودآگاه به خرید یا ساخت ویلا وسوسه می‌شوند، اما نگرانی از هزینه ساخت، آنها را مردد می‌کند.

اگر به‌دنبال‌داشتن یک ویلای زیبا و راحت هستید که هزینه ساخت کمی نیز داشته باشد، در این مقاله با ما همراه باشید.

طراحی ویلا

توصیه‌هایی برای طراحی و ساخت ویلا ارزان

به یاد داشته باشید همیشه ارزان بودن به معنی کیفیت پایین نیست.

این مسئله به‌ویژه در انتخاب مصالح ساخت ویلا مهم است. به‌عنوان‌مثال حتماً لازم نیست برای اجرای نما از سنگ‌های لوکس و قیمتی استفاده کنید. سنگ‌های مرمر و گرانیت دارای قیمت بالایی هستند و همچنین اجرای آنها زمان بر است. به‌جای آنها می‌توان از آجر، بتن با پوشش سیمانی و یا به‌صورت اکسپوز استفاده کرد.

آنچه در کیفیت ساخت مهم است، دوام و کارایی متریال است نه صرفاً زیبایی و لوکس بودن. اجرای یک طرح زیبا و اصولی با متریال ساده و در دسترس نیز امکان‌پذیر است. انتخاب متریال بومی که در محل سایت ویلا فراوان و در دسترس است، بهترین راهکار است. در مناطق جنگلی استفاده از چوب هزینه پایین‌تر و درعین‌حال، هماهنگی بیشتری با محیط طبیعی دارد. البته برای دوام و استحکام بیشتر باید از چوبه‌ای مهندسی و تقویت شده استفاده کرد.

سیمان نیز متریال اقتصادی برای اجرای نما است، اما شرایط جوی و بارندگی به‌مرور این نما را دچار آسیب می‌سازد.

به همین علت باید راهکارهایی مانند پیش‌آمدگی‌های سقف، اجرای صحیح آبچکان، استفاده از رنگ سیمان از نوع نانو ضد آب و عایق را در نظر داشت.

برای قسمت‌هایی که در معرض دید نیستند می‌توان از متریال  بنایی بازیافت شده استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال برای دیوارهای زیرزمین یا قسمت‌های تأسیسات و موتورخانه. در مناطقی با بارندگی زیاد، استفاده از سقف شیب‌دار گزینه بهینه‌ای برای حفاظت ساختمان است.

بنابراین در ساخت ویلا در شمال، بهترین راه‌حل، تقلید از الگوهای سنتی خانه‌سازی است. زیرا معماری سنتی عموماً صرفه اقتصادی را مدنظر داشته است.

خرید زمین مناسب

در خرید زمین ویلا آگاهی و دقت کافی مورد نیاز است. تا حد ممکن زمینی مسطح با حد و مرزی مشخص باید انتخاب شود. ساخت ویلا روی زمین شیب‌دار، هزینه زیادی را جهت آماده‌سازی به پروژه تحمیل می‌کند. بدیهی است فرایند طراحی ویلا روی شیب نیز زمان بیشتر و تعرفه بالاتری را می‌طلبد. ابعاد زمین را نیز باید در نظر داشت، زمین‌های بزرگ علاوه بر قیمت بالاتر نیاز به محوطه‌سازی بیشتری دارند.

ساخت ویلا کوچک در اولویت است.

ساخت ویلا کوچک هزینه بسیار کمتری نسبت به ویلا لوکس و بزرگ دارد. بنابراین در درجه اول بهتر است به امکانات و نیازهای اقامتی ضروری بسنده شود تا فضای بزرگی موردنیاز نباشد. وجود یک فضای نشیمن، آشپزخانه، حداقل یک یا دو اتاق‌خواب و سرویس بهداشتی در هر فضای مسکونی ضروری است.

اما ابعاد و نوع طراحی آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. مثلاً می‌توان به‌جای یک آشپزخانه بزرگ و مجهز، یک آشپزخانه اپن را با حداقل امکانات در فضای نشیمن در نظر گرفت. یا فضای حمام و سرویس را با هم مشترک در نظر گرفت تا هزینه‌های لوله‌کشی، کاشی‌کاری و تأسیسات کاهش یابد.

سبک مدرن یا روستیک هزینه ساخت ویلای کمتری دارند.

سادگی سبک ویلا مدرن، هزینه‌های نماسازی و دکوراسیون داخلی را نسبت به سبک کلاسیک به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. نما ویلا مدرن می‌تواند به‌سادگی تنها از یک نوع متریال مانند سیمان یا بتن شکل گیرد. فضاهای داخلی مدرن نیز با کمترین تیغه‌بندی‌ها و المان‌های تزئینی و لوکس اجرا می‌شوند.

ساخت ویلا روستیک نیز با نما و حجم ساده و متریال طبیعی، ارزان‌تر از ویلاهای لوکس و تجملی محقق می‌شود، چرا که خبری از متریال صیقلی و براق و پوشش‌های نما و داخلی پرهزینه و سقف کاذب‌های دکوراتیو در آن نیست.

محوطه‌سازی اقتصادی

وجود فضای باز برای ویلا، هرچند کوچک، ضروری است. اما محوطه سازی لزوماً نباید پرهزینه باشد. می‌توان حیاط سازی ساده‌ای را برای آن در نظر گرفت.

ساخت باغچه کوچک با کفسازی ارگانیک و طبیعی، گل‌ها و گیاهان ساده،  یک استخر کوچک مبلمان باغی ساده نیز می‌تواند لذت بودن در طبیعت را به وجود آورد.

مشاوره ساخت ویلا

مشاوره ساخت ویلا با شرکت‌های فعال در این حوزه می‌تواند بهترین راهکار را برای صرفه اقتصادی به همراه داشته باشد. طراحی بهینه در زمین محدود و معرفی متریال و روش‌های اجرای ساده و ارزان از جمله این راهکارها هستند.

شرکت طراحی ویلا باسابقه و دانش کافی در مورد پیاده‌سازی انواع طرح‌ها، می‌توان طرحی را ارائه دهد که هزینه اجرای کمتری داشته باشد. همچنین با تهیه نقشه ساخت ویلا کامل و جامعی که خواست‌های ساکنان را در نظر داشته باشد، از تخریب‌ها و بازسازی‌های مکرر در حین مرحله ساخت جلوگیری به عمل می‌آورند.

ساخت ویلا پیش‌ساخته

پیش‌ساختگی به‌طورکلی یکی از روش‌های ارزان‌سازی ساخت‌وساز است. این قابلیت به‌ویژه برای ویلاهای کوچک قابل‌توجه است. تولید و طراحی اجزای مختلف ساختمان در کارخانه صورت می‌گیرد بنابراین اجرا در محل نیاز به نیروی کار و زمان کمتری دارد.

همچنین امکان استفاده از متریال بازیافتی و ارزان در فرم‌های پیش‌ساخته مقدورتر است. در مواقعی که سایت ویلا نزدیک به کارخانه تولید این قطعات باشد، هزینه حمل‌ونقل ساختارها بسیار کاهش می‌یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]