طراحی حیاط مرکزی ویلا

طراحی حیاط مرکزی ویلا برای ساخت ویلاها با فضای نسبتا آزاد، به عنوان نوعی ترکیب متنوع از توده و فضا در نظر گرفته می شود.

در بعضی کشورها و فرهنگ ها به خصوص در ایران، اهمیت زیادی به حفظ حریم خصوصی و درجه بندی فضاها داده می شود.  این تمایل در خانه های ویلایی نیز دیده می شود. علاوه بر این محفوظیت فضای باز، وجود گل ها و گیاهان مابین اجزای ساختمانی ویلا باعث می شود فضاهای بیرونی با داخلی پیوندی پویا داشته باشند و به نوعی درهم تنیده شوند.

برای مشاوره طراحی حیاط مرکزی ویلا به بخش طراحی ویلا سایت ویلا1000 مراجعه فرمایید.

درونگرایی یکی از خصیصه های این رویکرد  است. یک فضای حیاط کوچک در ویلا در نظر گرفته می شود و فضاهای مختلف با توجه به جهت گیریشان در پلان ویلا با پنجر های رو به این حیاط دارای باز شوهایی با ابعاد مختلف می باشند.

آنهایی که رو به سمت جنوب هستند، بهره مند از آفتاب زمستانی بوده و معمولا ابعاد بزرگتری دارند. این ابعاد می تواند تا درب های کشویی از کف تا سقف شیشه ای توسعه یابند.

مزیت این فضای باز در ساختمان ویلا خلق یک فضای نیمه محصور و خصوصی است که بنا بر وسعت خود می تواند باغچه، فضای سبز، مکان های نشستن و حتی استخر ویلا را در خود جای دهد.

طراحی نمای ویلا در این ساختارها، هم وجوه خارجی را در بر می گیرد و هم نمای داخلی رو به حیاط مرکزی را.

نمونه ویلا با حیاط مرکزی

این ویلای مدرن با حیاط مرکزی در هلند و به مساحت 407 مترمربع توسط شرکت معماری Powerhouse Company طراحی شده است.

پلان ویلا بر مبنای یک فرم U کشیده شکل گرفته است. طراح ویلا آن را یک صورت سنگی رو به دنیا معرفی می کند که تنها دارای دید محصوری به دنیای درونی اش، در شکل حیاط مرکزی می باشد.

با الهام از مکان پروژه یک سایت جنگلی درجنوب هلند، قطعات بزرگ شیشه با احتیاط زیاد به کارگرفته شد تا به ساکنان، بهترین دیدهای طبیعی را ارائه دهد، درحالیکه احجام بستر از حریم خصوصی آنها حفاظت می کند.

سنگ طبیعی و چوب به این ویلای یک طبقه، عمق اضافه می کند که خطوط مستقیم و احجام به یاد ماندنی را با منحنی های فریبنده و دیوارهای شیشه ای سینوسی هماهنگ می کند.

نمای ویلای مدرن از جاده یک مستطیل سنگی بسته است که تنها به وسیله یک بازشوی بزرگ قسمتی از آن خالی شده است.

این بازشوی بزرگ، باغچه حیاط مرکزی اش را نمایان می سازد و به فضای داخلی گرما و طراوت می بخشد. تراس ویلا در حدود 40 سانتیمتر بالای سطح زمین اجرا شده است و رابط فضایی با لندسکیپ ویلا می باشد.

باغچه ویلا با دیوارهای شیشه ای لندسکیپ پیرامونی را به یک بستر زمینه ای ترجمه می کند.

یک ساختمان الحاقی کوچک شامل گاراژ دوچرخه، محل نگهداری سگ و پارکینگ سرپوشیده است.

در حالیکه احجام سنگی سنگین و خطوط مستقیم، یاد آور یک مامن آرام هستند، خطوط منحنی و دیوارهای شیشه ای حسی از سبکی را بر می انگیزند. در اتاق نشیمن ویلا نیز همین حس وجود دارد که کاملا با شیشه محصور شده است.

تنها یک بخش کوچک در نما با سنگ مرمر رگه دار کار شده و صلب است. المان های به دقت ساخته شده، زیبایی بی نظمی را ارتقا بخشیده است.

پلان حیاط مرکزی ویلا

پلان حیاط مرکزی ویلا با محوریت فضای خالی بین ساختمان تعریف می شود. بنای ویلا می تواند در سه یا چهار وجه این حیاط قرار گیرد.

نقشه خانه ویلایی با حیاط مرکزی را می توان پلانی با یک پاسیوی بزرگ در نظر گرفت.

در ادامه پلان خانه ویلایی ارائه می شود که دارای حیاط مرکزی کاملا محصوری می باشد.

ساخت ویلا در ایالت آریزونا، آمریکا توسط Michael Borden صورت گرفته است.

حیاط مرکزی تقریبا در مرکز پلان ویلا قرار گرفته است و از چهار طرف محصور است. بعد از عبور از ورودی ویلا و گذر از پاسیوی سرپوشیده به این فضای مرکزی سرباز دسترسی وجود دارد.

درحالیکه در طبقه همکف از اتاق نشیمن ویلا و اتاق غذاخوری دسترسی مستقیمی به این حیاط وجود دارد، فضاهای طبقه دوم دارای پنجره هایی به این حیاط هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]