ویلا دوبلکس کوچک

ویلا دوبلکس کوچک، مدل ویلا  برای زمین هایی است که مساحت کمی دارند و در قطعه بندی های محدودی واقع شده اند.

برای مشاوره ویلا دوبلکس کوچک به بخش طراحی ویلا سایت ویلا1000 مراجعه فرمایید.

امروزه شاهد رشد قیمت زمین برای ساخت ویلا در نواحی حومه شهرها هستیم. به ویژه در ایران ساخت ویلا در شمال گسترش یافته و همین امر منجر به تقسیم بندی های کوچک شده است.

به همین منوال مجوز طراحی و ساخت ویلا در بعضی مناطق مشروط به سطح اشغال کم به ویژه در باغ ویلاها و یا شهرک های ویلایی می باشد.

ویلامدرن سادگی و شفافیت مناسبی برای فضاسازی های کوچک دارد و بیشتر ویلا دوبلکس هایی که مساحت اندکی دارند، به این سبک ساخته می شوند.

ویلا پیش ساخته نیز می تواند در ابعاد محدود و مدولار به صورت دوبلکس طراحی و اجرا شود.

مدل ویلا دوبلکس به گونه ای است که اتاق نشیمن ویلا، آشپزخانه و دیگر فضاهای عمومی غالبا در اولین طبقه تعریف می شوند و اتاق خواب ها و فضاهای خصوصی در طبقه بالا.

طراحی پله در ویلا دوبلکس با فرم های ساده، دکوراتیو و مینیمال، نقش اساسی در ارتباط بین طبقات ویلا دارد. جانمایی آن باید به گونه ای باشد که هم دسترسی مناسبی به ورودی داشته باشد و هم به فضای نشیمن ویلا.

چگونه می توان یک ویلا دوبلکس کوچک را طراحی کرد؟

آنچه در ویلا کوچک اهمیت دارد استفاده بهینه از فضای موجود است تا تمام نیازهای ساکنان ویلا برآورده شود. بنابراین هیچ فضای بدون استفاده ای نباید وجود داشته باشد.

مورد بعدی استفاده های چند منظوره از فضاهاست. این هم برای فضاهای نشیمن داخلی صدق می کند و هم فضاهای بیرونی و نیمه محصور. به عنوان مثال می توان فضاهای غذاخوری و نشیمن را صرفا با تغییر اندک سطح و تمایز مبلمان یا سقف کاذب مجزا ساخت.

تنها باید در حد نیاز اقدام به تیغه چینی های صلب نمود و بهتر است تا حد امکان از پارتیشن های سبک و مشبک بهره برد.

تزئینات و دکوراسیون داخلی ویلا به ساده ترین شکل باید باشند تا باعث شلوغی و تنگی فضا نشوند.

طراحی پلان ویلا دوبلکس با کمترین زاویه و شکستگی صورت می گیرد تا از ایجاد فضاهای پرت و بدون استفاده اجتناب شود. در فضای کوچک بهتر است راه پله در گوشه فضا جای گیرد تا کمترین مساحت را اشغال کند.

همچنین فرمهای مینیمال راه پله مناسب تر بوده و فضا را بازتر نشان می دهند.

ارتباط فضای تراس ویلا و سکوهای پیش آمده از ساختمان با فضاهای داخلی از طریق درب های کشویی شیشه ای، هم فضای داخلی را پر نور می سازد و هم در خدمت توسعه اتاق نشیمن ویلا و غذاخوری قرار می گیرند.

ایده طراحی ویلا با اتودهای مختلف و متنوع باعث خلاقیت و طرح بهینه تری برای جای دادن ریز فضاهای ویلا می شود. بعضی فضاها با ارتفاع کم را می توان در زیر راه پله هاو نیم طبقه ها جای داد.

طرح ویلا می تواند با ایجاد روف گاردن و باغچه ویلا ترکیب شود تا فضای بیشتری در دسترس ساکنان برای گذران اوقات فراغت قرار گیرد.

وید به معنی فضای خالی که دو تراز ارتفاعی را به هم مرتبط می سازد، در دور فضای راه پله، گشایش و فراخی مناسبی را برای هردو طبقه به وجود می آورد و کوچکی طبقات کمتر احساس می شود.

بهتر است از جان پناه نرده ای، مشبک و یا شفاف و شیشه ای برای پیرامون وید استفاده کرد زیرا جان پناه های صلب، فضا را محدود می کنند.

نمای ویلا دوبلکس کوچک

نمای ویلا با شیشه های سرتاسری و بلند، حس عمودی گرایی را بیشتر تقویت می کند. می توان فضا را در نیم طبقه تعریف کرد و از حجم خالی شده سطح پایینی برای استقرار پارکینگ استفاده کرد.

نمای خانه ویلایی ساده برای عرض های کم ساختمان مناسب است. تعداد زیاد شکستگی ها و یا متریال متنوع، نمای ویلا را کوچکتر و محدودتر نشان می دهند. بنابراین متریال اجرای نمای ویلا بهتر است از یک نوع و با رنگ روشن باشند.

طراحی داخلی ویلا دوبلکس کوچک

در طراحی داخلی ویلا کوچک، راهکارهای فضاسازی، اجرای اختلاف سطوح، سقف کاذب و دکوراسیون داخلی، محتاطانه و با در نظر گرفتن آیتم های مختلفی اتخاذ می شوند.

وجه عمودی فضا در این مورد اهمیت دو چندانی می یابد. می توان برای جایگذاری اشیا تزئینی و یا نصب تلویزیون و کتابخانه از سطح دیوار بهره برد تا کف آزادتر باقی بماند.

فضاسازی های سنتی و محصورکردن فضاها با دیوارهای صلب کاربرد چندانی در این مورد ندارد. در صورتی که طراحی داخلی مینیمال بهترین رویکرد است زیرا دیدهای پیوسته به بیرون و روابط فضایی آزاد را مختل نمی سازد.

در عین سادگی می توان طرحهای خلاقانه ای برای ایجاد تنوع و جذابیت اجرا کرد. تا حد امکان المان ها و اجزای داخلی باید متکی به جایگیری در ارتفاع باشند.

در ویلا تعطیلات کوچک که برای استفاده های گاه به گاه و فصلی ساخته می شود، فضاها می توانند به حداقل ابعاد کاهش یابند. در این مورد، اولویت بندی خواسته ها و نیازهای ساکنان، طرح را شکل می دهد.

ارتفاع سقف فضای داخلی می تواند متنوع باشد. فضاهایی که غالبا برای نشستن مورد استفاده قرار می گیرند می توانند در زیر نیم طبقه بالایی تعریف شوند. وجود نورگیر و بازشو در سقف شیبدار به روشنی و دلبازی فضا کمک می کند.

رنگ ها و متریالی که در تنالیته های مشابه و خنثی وجود دارند، یکدستی و همخوانی به وجود آورده و کوچکی فضا را تعدیل می کند. چیدمان مبلمان ویلا و دکوربندی ها در بهترین حالت و با هدف کارکرد مناسب شکل می گیرند.

درب های کشویی شیشه ای کف تا سقف و جان پناه شیشه ای نیم طبقه مانعی در جریان فضایی و دیدهای پیوسته به فضاهای داخلی و خارجی به وجود نمی آورند.

ترکیب سطوح به صورت دوبلکس و تریبلکس با وجود چند پله بین نشیمن و آشپزخانه و سپس به طبقه اتاق خواب ها، فضا را به طور عمودی توسعه داده و تنوع فضاسازی جذابی خلق می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]