طراحی ویلا

طراحی ویلای درخت سیب

مقالات طراحی ویلا
بازدید: 3377

از دوران‌های بسیار دور سلسله هخامنشیان، ایده یک بهشت زمینی در ادبیات فارسی گسترش یافت. از این‌رو، سبک و سنتی در طراحی ویلاها، خانه‌ها و باغ‌های ایرانی شکل گرفت که تاکنون و همواره از برجسته‌ترین مثال‌های فرهنگ زندگی ایرانی به شمار می‌رود. این پروژه که پروژه طراحی ویلا است سعی می‌کند تا همان فلسفه را به سادگی و بدون تجملات بیان کند. هدف اصلی پروژه، تامین مکانی برای آرامش روحی خارج از هیاهوی زندگی شهری و اوقات فراغت با دوستان و افراد خانواده است، در حالی‌که آسایش و رفاه مورد نیازشان را به درستی فراهم آورده باشد.

 

 

معمار: امیرعباس ابوطالبی
موقعیت: آبسرد، دماوند، ایران
تاریخ: 1394
مساحت: 650 مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: مرتضی ابوطالبی
سازه: احسان درویش
تاسیسات مکانیکی: علی رنجبر
تاسیسات الکتریکی: مشاور باکان
طراحی محوطه: فاطمه تاجیک
گرافیک: یاسمن فروتن
عکس: پرهام تقی‌اف

 

اين پروژه طراحی ویلا در تلاش است تا با بیان ساده، استفاده مناسبي از انرژي‌هاي فعال و غيرفعال محيطي داشته باشد و در عين حال، فضاهايي را مطابق نيازها و سليقه کارفرما خلق کند. این بنا در حالی‌که از لوکس‌گرايي پرهیز می‌کند، تا حد ممکن، از مصالح ارزان‌قیمت و نیروی کار محلی استفاده می‌کند.

ساختار طراحی اصلی پروژه، هم فرمال (با تاکید روی سازه) و هم اتفاقی (با تاکید روی طبیعت) شکل گرفته است که قوانین ساده طراحی را دنبال می‌کند. این ساختار، اجازه دسترسی حداکثری توامان به عملکردها و احساساتی را که قرار است در پروژه اتفاق بیفتد، می‌دهد. تلفيق فضاهاي دروني و بيروني، به واسطه يک حياط مياني شاخص در مرکز ثقل پروژه شکل گرفته است. اين حياط، حريم نيمه‌خصوصي و غيررسمي طرح محسوب مي‌شود که دارای هندسه بسیار ساده‌ای است و توسط شبکه آب‌راه جمع‌آوري آب باران و آب‌هاي سطحي تقسيم‌بندي شده است.

تاثیر نور طبیعی خورشید، یکی از نکات مهم در طراحی ویلا این پروژه است. آنالیز سطوح سایه‌انداز برای هر چهار فصل انجام گرفت و علاوه بر لحاظ بازی‌های نور و سایه، برای زیبایی‌شناسی سیاه و سفید، روشنایی و گرمایش طبیعی تنظیم شد. این تنظیم، از طریق طراحی ابعاد پنجره‌ها، سلسله‌مراتب، عایق‌کاری جداره‌ها و استفاده از مصالح با جرم حرارتی مناسب صورت گرفت.

استفاده از انرژي‌هاي غيرفعال در اين پروژه، کليد پايداري اين بنا خوانده مي‌شود. مهم‌ترين اصل در طراحي ويلاي درخت سيب، اين نکته بوده است که با ترکيبي از انرژي‌هاي فعال و غيرفعال، هزينه‌هاي انرژي و کنترل محيط، تا حد زيادي کاهش پيدا کند. ما در اين پروژه تلاش کردیم که ضمن تطبيق خواسته‌هاي کافرما با جنبه زيبايي‌شناسي فرم، پاسخ درستي به شرايط محيط و اقليم منطقه داده شود. اين پاسخ مي‌بايست در راستاي بالابردن رفاه زندگي کاربران و کاهش مصرف انرژي ساختمان صورت مي‌گرفت. طراحي بر اساس اقليم، اين امکان را به ما داد که سيستم سرمايشي و هزينه‌هاي مربوط به آن از پروژه حذف و شرايط آسايش دما، صرفا با طراحي مناسب فراهم شود. علاوه بر کاهش هزينه‌ها، نوسانات دمايي نیز تا حد قابل قبولي کاهش يافت. همچنين ضمن ارتقاء کيفيت هواي مصرفي، از اثرات زيست‌محيطي، از قبيل انتشار گازهاي گلخانه‌اي حاصل از موتورخانه زيرزمين کاسته شد.

از آنجا که سايت پروژه (طراحی ویلا) و محدوده اطراف آن، فاقد لوله‌کشي آب شهري است و در راستاي استفاده بهينه از امکانات موجود در سايت ـ برخلاف روند معمول در پروژه‌هاي اطراف و احداث چاه و بهره‌برداري از سفره آب زيرزميني ـ دو منبع سرپوشيده و روباز براي تامين آب مصرفي اين بنا تعبيه شده است. نحوه کارکرد به اين صورت است که سهميه آب کشاورزي که به صورت هفتگي به مالک اين بنا تعلق مي‌گيرد، در منبع روباز که در جبهه شمالي بنا قرار دارد، ذخيره و سپس به آب‌انبار زيرزميني منتقل مي‌شود و آب ذخيره‌شده در آب‌انبار، با استفاده از دستگاه تصفيه، سالم‌سازي و برای استفاده آشامیدنی و غیرآشامیدنی به ساختمان منتقل مي‌شود. پس از پر شدن منبع اول، منبع پشتيبان روباز وظيفه ذخيره آب را بر عهده دارد. از آب ذخيره‌شده در اين منبع، براي آبياري قطره‌اي درختان باغ و محوطه استفاده مي‌شود

 طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

 

طراحی ویلا درخت سیب

http://iranian-architect.irمنبع:

 

 

درباره گروه معماری villa1000