طراحی ویلا

طراحی ویلا|ویلا امیر اثر علیرضا تغابنی

مقالات طراحی ویلا
بازدید: 3681

طراحی ویلای امیر در شهر کرج سال 1390 توسط علیرضا تغابنی طراحی شده است. مساحت این ویلا 230 متر مربع می باشد.باغ های محمدشهرکرج، در قسمتی که ساختمان ما در آن قرار دارد تنها چند کوچه کوتاه با شهر فاصله دارد، فاصله ای که به سرعت در حال کم شدن است و ساخت و ساز های چند طبقه ی شهری - علی رغم منع قانونی - به سرعت در حال نفوذ به منطقه باغات هستند. از آنجایی که

طراحی ویلای "امیر" نمی خواست شریک توسعه حریصانه ی ساخت و ساز های شهری باشد، تصمیم بر آن شد تا بازسازی ساختمان به مانند وضع قبلی خود، کوتاه و کوچک باقی بماند، حتی به جای خواسته کارفرما مبنی بر اضافه کردن اتاق ها در طبقه دوم ،پیشنهاد شد تا اتاق های خواب به صورتی جداگانه در پشت بنای اصلی طراحی شده وا با پلی شیشه ای به حجم اصلی متصل شوند تا بر ارتفاع افزوده نشود. ساختمان می بایست بصورتی طراحی می شد که هم آرامش نسل قدیم را – که امکان دارد بیشتر روز های هفته را در این ویلا بگذرانند – فراهم آورد و هم می بایست مناسب پایکوبی های نسل جوان خانواده در آخر هفته ها باشد ، بازی با این دوگانه نسلی و دیگر دوگانه هایی نظیر وضع موجود/الحاقی یا پلاستیک/راست گوشه یا بافت زبر/ بافت صیقلی باعث شکل گیری ساختار و فرم نهایی پروژه شد. با تقویت سازه توانستیم که دید بازی را برای قسمت قدیمی ایجاد کنیم، با توجه به قابلیت خاک رسی زمین، توانستیم از ماده ی کاهگل برای ایجاد پوسته ای در حجم استفاده کنیم ، ماهیت خمیری کاهگل می توانست امکان یکی کردن شکستگی های وضع موجود را به ما بدهد و حجم را یکپارچه و یگانه سازد. کل پروژه تبدیل به حجمی کاهگلی شد که حجمی جدید به آن متصل شده است. حجم جدید برخلاف ساختمان کاهگلی که بر زمین نشسته است از زمین فاصله گرفت تا به وسیله کف های شیشه ای و آبی که در کنار و زیر قسمت الحاقی روان است و کاسه های نوری که روی زمین چیده شده اند ، نوری لرزان را بر خواب های ساکنان بتاباند. دو درخت خشکیده ی ازاین باغ واز باغی آن سو تر ، در شکاف بین دو حجم قرار گرفتند تا از این پس نقشی دیگر گونه را در فضا ی این ساختمان اجرا کنند. وضعیت بنا قبل از بازسازی و محدوده مداخلات : ساختمان قبل از بازسازی از لحاظ کیفیت معماری و مسایل فنی در سطح پایینی قرار داشته و در جریان بازسازی سازماندهی داخلی آن به کلی عوض شد جای آشپزخانه تغییر کرد و تنها اتاق خواب موجود به اضافه دو اتاق خواب جدید به بیرون از محدوده قبلی ساختمان منتقل شدند. سازه تقویت شد و بعضی ستون ها حذف شده و ستون های جدیدی اضافه شد و سیستم تاسیساتی فن کویل و مینی چیلر و موتور خانه(در بیرون محدوده ساختمان) به آن اضافه شد.
علیرضا تغابنی در طراحی ویلای امیر واقع در کرج، سعی کرده در کنار ارائه کالبدی متناسب با سلیقه ها و سبک زندگی دنیای مدرن از برخی ویژگی ها و عناصر و ارزش های معماری خودمان نیز بهره ببرد. او حصیر چوبی را خیلی خوب در کارش به کار برده، با نماسازی کاه گلی به شکلی تداعی کننده معماری خشتی سنتی مان باشد، اگر چه ساخت انحناهای جالب در جداره نهایی کاری به کل متفاوت ارائه داده اما امتداد روح معماری سنتی ایرانی در کار حس می شود. حضور آب و پله بام که به صورت نمایان به بنا تکیه داده از دیگر عناصر آشنای معماری سنتی ایرانی در کار حس می شود. فارغ از این عناصر ظاهری، تغابنی در ساختار کلی بنا هم دو عرصه خصوصی و عمومی، اندرونی و بیرونی را به خوبی و با نسبتی معین از یک دیگر دور کرده، پوسته ای یکپارچه را روی کار کشیده تا اثر را یکی کند و برخی نوآوری ها یا تقلیدهای هوشمندانه هم از برخی ویلاهای معروفی که این سال ها در جهان در حال ساخته شدنند از دیگر نقاط مهم این طراحی می باشد.

 

طراحی ویلا امیر اثر علیرضا تغابنی

همکاران طراحی: روح الله رسولی - مسعود ساقی - فریده آقامحمدی - مجتبی مرادی

طراحی سازه: حسین پروانه - وحید قره خانی .

طراحی تاسیسات مکانیکی: نینا عموشاهی .

طراحی محوطه:بابک مستوفی صدری

اجرا پروژه : شرکت اجرا خاص(سروش علیپور).

همکار اجرا : محمدرضا سید میرزایی.

عکاس : پرهامتقیاف

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

طراحی ویلا امیر

 

 

 

 

 

 

 

http://yanondesign.com/

 

درباره گروه معماری villa1000