مشاهیر معماری و ویلا

مشاهیر معماری علاوه بر پروژه های بزرگ و در سطح ملی به طراحی فضاهای مسکونی نیز مبادرت می کردند. ایده های نوین آنها درباره سکونت در بناهای آپارتمانی و پروژه های شهرک سازی و یا در خانه های تک واحدی مستقل و ویلاها مطرح می شد.

بیشتر بخوانید : طراحی ویلا

در این مقاله سعی در معرفی ویلاهای مدرنی است که معماران مطرح دنیا طراحی کرده اند.

بدیهی است بعد از نام لوکوربوزیه، ویلاساوا بلافاصله به ذهن می رسد که یکی از شاهکارهای معماری مدرن است. اما این بار ویلای مورد نظر ویلایی است که لوکوربوزیه  برای والدینش آن را طراحی کرده است.

Villa Le Lac –ویلا دریاچه، اخیرا به لیست میراث جهانی اضافه شده است. طراحی ویلا دریاچه بین سالهای 1923 و 1924 انجام شده است و یکی از اولین پروژه های ساخته شده لوکوربوزیه می باشد.

طراحی ویلا یک طبقه دارای ساختاری از بتن آرمه است و تنها 60 متر مربع مساحت دارد. معمار معروف ویلا به همراه همکار قدیمی اش، پیر ژانرت آن را طراحی کرد.

آن دو قبل از انتخاب سایت ایده آل، پلان ویلا را طراحی می کردند-پلان های معماری ویلا بی مکان-  تا اینکه منطقه ساحلی شرق دریاچه جنووا در سوئیس را انتخاب کردند.

طراحی ویلا کوچک شامل اکتشاف هایی است از ویژگی های طراحی مدرن ویلا که لوکوربوزیه احساس می کرد در معماری ویلا مدرن ضروری هستند. شامل بامهای تخت قابل استفاده و فضاهای تطبیق پذیر.

او به واسطه طراحی های خود یک سری اصول را در طی دهه 1920 توسعه داد و بهترین ساختمان های خود مانند ویلا ساوا را شکل داد.

ویلا دریاچه توسط یک باغ زیبا محصور شده است. همین امر ارتباط فضاهای داخلی را با طبیعت تقویت می کند.  بام ویلا مانند یک روف گاردن، دارای یک عرشه آفتابی می باشد. تا بهترین استفاده از فضای محدود ویلا به عمل آید.

فضای داخلی ویلا نیز با پارتیشن های  متحرک و مبلمان تاشو تعریف شده و طراحی داخلی ویلا کوچک به خوبی در آن نمودار است.

مقاطعی از دیوارها با رنگ روشن پوشیده شده اند. یک پنجره پانوراما، سراسر طول اتاق نشیمن اصلی را می پیماید و دیدهایی از دریاچه و کوههای آلپ را فریم بندی می کند.

مبلمان ویلا ساده و در حد عملکردی طراحی و جانمایی شده اند. نمای ویلا با بتن خاکستری و کشیده شکل گرفته است و عاری از هرگونه طرح یا المان تزئینی است. کشیدگی حجم بنا، مساحت ویلا را بیش از آنچه هست نشان می دهد.

بعد از تکمیل این ویلا پدر و مادر لوکوربوزیه به این ویلا نقل مکان کردند.

در سال 1971 بنیاد لوکوربوزیه این ویلا را تحت اختیار گرفت و آن را در سال 1984 رو به عموم باز کرد. این بنیاد در سال 2012 شروع به بازگرداندن این ملک نمود.

بازسازی ویلا به دفعات صورت گرفت، با یک ضمیمه فوقانی که به شمال غربی ملک در سال 1931 اضافه شد. در همان سال نماهای شرقی در ورق هایی از فولاد گالوانیزه پوشش داده شدند و یک دیوار جدید اضافه شد تا بخش شمال ویلا را از جاده جدید جدا کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]