طراحی پلان ویلا

Uncategorised

Rate Total: 82.5% - 8 votes
83%

طراحی پلان ویلا

 طراحی پلان ویلا فرآیندی است که متاثر از فرم حجم، خواست های فضایی پروژه، ویژگی های طبیعی سایت و محدودیت ها و پتانسیل های موجود فضای در دسترس می باشد. از آنجاییکه در غالب اوقات پلان و حجم ویلا توامان شکل می گیرند، در هنگام اتود زدن احجام با ترکیب بندی های مختلف، باید جایگیری فضاهای مورد نیاز را نیز در نظر گرفت.

 قبل از شروع طراحی ویلا بهتر است یک لیست از فضاهای مورد نیاز ویلا را تهیه کرد، هر فردی دارای سلیقه و علایق منحصر به فردی می باشد. بنابراین علاوه بر فضاهای ضروری که لازمه منازل مسکونی است، معمولا فضاهای متنوع و جذابی برای دورهمی، گذران اوقات فراغت و تفریح و فعالیت های جنبی دیگر نیز در نظر گرفته می شود. در این مرحله باید خلاصه ای از ویژگی های هر یک از فضاها را لیست کرد. بدین ترتیب الویت های طراحی مشخص می شوند. به عنوان مثال در خلق بعضی فضاها، فراخی، روشنی و سیرکولاسیون آزاد مد نظر است و در بعضی دیگر، حریم خصوصی و دنج بودن.

  در گام بعدی باید سبک طراحی پلان را مشخص کرد. اگر ویلای مدرن مد نظر است، باید پلانی آزاد با کمترین میزان محصوریت را در نظر گرفت. اما در حالت های کلاسیک یا روستیک، جنبه های سنتی طراحی پلان غالب می شوند و مرزهای کالبدی بین فضاها مشخص و تعریف شده می شوند.

 با مشخص شدن حدود خطوط کلی سایت پلان، مساحت فضای در دسترس برای طراحی مشخص می شود، در نتیجه می توان نسبت مساحتی فضاهای مختلف را به یکدیگر مشخص و اقدام به ترسیم خطوط داخلی در حد تقسیم بندی فضاهاکرد. بنا بر تعداد طبقات مورد نظر ویلا، لکه گذاری های کلی انجام می شود. در این بین باید به ملاحظات اقلیمی نیز توجه کرد. بهتر است فضاهای نشیمن در سمت جنوب قرار بگیرند که با بازشوهای بزرگ، بهره مند از دید و منظرهای زیبای بیرونی و نور مطلوبباشند. آشپزخانه و اتاق خواب ها می توانند در وجه شمالی یا شرقی قرار بگیرند، فضاهای سرویس و انبار باید در قسمت غربی با کمترین بازشو جای گیرند.

 روابط فضایی پلان باید طبق الویت و سهولت دسترسی باشد. به عنوان مثال آشپزخانه و یکی از سروریس ها باید طوری قرار گیرند که نسبت به ورودی دارای فاصله اندک و دسترسی مستقیمی باشند. پتانسیل ویلا طراحی بیش از یک ورودی را نیز مقدور می کند به طوریکه می توان یک ورودی اصلی برای ورود مهمانان و پذیرایی در نظر گرفت و یک ورودی فرعی از سمت دیگر.

ویلاهای بزرگ ظرفیت فضایی ویژه ای برای در طراحی ورودی های متعدد فرعی دارند. در نظر گرفتن یک ورودی از روی تراس مستقیما به فضای آشپزخانه علاوه بر ایجاد یک دسترسی فرعی و سریع، امکان ایجاد یک فضای صبحانه خوری دلپذیر را نیز فراهم می آورد. ابعاد درب ها می تواند از دربهای محدود و کوچک تا درب های بزرگ، کشویی و شیشه ای را شامل شود که فضای جذاب بیرونی ویلا را به درون فضاها می کشانند.

 نکته ای که باید در طراحی پلان در نظر گرفت تمایز فضاهای خصوصی و عمومی با یکدیگر است. اتاق نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه و غذا خوری فضاهای عمومی محسوب می شوند، فضای غذا خوری باید تعریف شده و در جوار آشپزخانه و نزدیک به نشیمن باشد. اتاق خواب ها، حمام و هال و نشیمن خصوصی فضاهایی هستند که باید دارای حریم خصوصی بیشتری باشند. با توجه به محیط باز پیرامون ویلا می توان برای اتاق خواب ها تراس ها یا بالکن های اختصاصی در نظر گرفت تا ارتباط و بهره گیری این فضاها از طبیعت به حداکثر برسد.

 در صورتیکه طراحی ویلا یک طبقه مدنظر باشد باید یک حد فاصل فضایی و کالبدی بین فضاهای عمومی و خصوصی ایجاد کرد و اگر ویلا به صورت دوبلکس و چند طبقه باشد، روال معمول این است که فضاهای خدماتی، تاسیساتی، ورزشی و تفریحی مانند استخر سرپوشیده، سونا و جکوزی و اتاق بازی در پایین ترین تراز واقع شوند.

  طبقه همکف در تراز ورودی معمولا اختصاص به فضاهای نشیمن، آشپزخانه، اتاق مهمان و پذیرایی و همچنین اتاق شومینه اختصاص می یابد و فضاهای خصوصی و خواب در طبقات بالاتر جای گیرند. البته در شرایطی با توجه به نحوه دسترسی و شرایط طبیعی سایت می توان این روند را معکوس کرد. شاه نشین یکی از فضاهای جذاب ویلا است که باید در طبقه بالا و رو به بهترین دید و منظرهای پیرامون ویلا جای گیرد.

بعد از جانمایی اولیه فضاها باید ابعاد و مکان بازشوها، پیش آمدگی ها و تو رفتگی های حجم و پلان با یکدیگر مطابقت داده شوند. تغییر فرم ها و ارتفاعات حجم و نمای ویلا باید همسو با کاربری های پلان باشد. این مرحله یک پروسه رفت و برگشتی بین پلان و حجم است. ستونگذاری پلان و اندازه گذاری دقیق پلان ویلا آن را به فاز اجرایی نزدیک می کند و با ترسیم سازه و انطباق آن با پلان معماری، طراحی پلان ویلا نهایی می شود.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
0
Shares