طراحی داخلی ویلا ساحلی

طراحی داخلی ویلا ساحلی دارای ماهیتی ساده و جذاب است. اقیانوس و دریاها به عنوان منبع الهام قوی، در اتخاذ گرایش ها و رویکردهای فضاسازی ها و دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار هستند.

اقلیم این نواحی چیدمان فضاهای داخلی را نسبت به یکدیگر تعیین می کند، این چیدمان باید تا حد امکان خطی باشد تا تهویه طبیعی و مناسب فضاها مقدور شود. در همین راستا پلان ویلا باید باز و گسترده و بدون  موانع فیزیکی در مسیر وزش نسیم باشد تا جریان هوایی آزادی برقرار شود که از تجمع هوای مرطوب جلوگیری کند و آسایش داخلی ارتقا یابد. می توان اینگونه عنوان کرد سبک ویلا مدرن و ویلای مینیمال مناسب ترین رویکرد به ویلای ساحلی است.

از آنجاییکه ارتباط فضای داخلی با خارجی در ساخت ویلا ساحلی بسیار اهمیت دارد،  طراحی داخلی آن باید با آگاهی از تاثیرگذاری و تاثیرپذیری فضای بیرونی شکل گیرد. ارتباط آزاد بین فضاهای داخلی از طریق فضاهای واسط مانند ایوان ها و تراس ها به بیرون و محوطه ویلا بسط می یابد و  هوا و نسیم های دلپذیر ساحل به درون فضاها راه می یابد. حذف یا کمرنگ ساختن مرزهای فضایی باعث در هم تنیده شدن و وحدت فضاهای داخلی با بیرون می شود.

بدین رو طراحی داخلی فقط فضاهای محصور و بسته داخل ویلا را شامل نمی شود بلکه فضاهای نیمه محصور را نیز در بر می گیرد.

بازشوهای بزرگ و سراسری که مناظر زیبای دریا و ساحل را قاب می کنند، به عنوان اصلی ترین المان در طراحی داخلی فضاها محسوب می شوند و بقیه المان ها و مبلمان باید نسبت به آن شکل گیرند. این تابلوهای بی نظیر از طبیعت، نقطه کانونی و مرکز توجه فضا هستند.

یکی از بخش های مهم طراحی داخلی، انتخاب تم های رنگی است. در ویلا ساحلی این تم ها باید با توجه به تم های طبیعی ساحل و دریا برگزیده شوند. هر ساحلی ویژگی های منحصر به فردی دارد، از بافت و نوع زمین گرفته تا انواع پوشش  های گیاهی. با الهام از تم های رنگی زنده و روشن طبیعت ساحلی، تعلق فضای داخلی ویلا به مکان بیشتر می شود.

راز موفقیت طراحی داخلی ویلا ساحلی، استفاده از رنگ ها، الگوها و بافت هایی است که فضای داخلی را با لندسکیپ جذاب بیرونی ادغام کند و نور حیاتی خورشید، بافت های زمین ساحلی و آبی جذاب دریا را به درون فضا بکشاند.

به عنوان مثال، خاکستری سنگریزه های ساحلی، سایه هایی از صورتی کمرنگ صدف های دریایی و سبزی تیره جلبک ها می تواند بخشی از تم رنگی فضا را به خود اختصاص دهند.

همچنین  می توان تم های رنگی خنثی و زمینی مانند سفید، بژ، کرم یا قهوه ای را انتخاب کرد که فضا را وسیع و بزرگ نشان دهند، در عین حال می توان با هاله هایی از زرد و آبی به آن جذابیت و تنوع بخشید.

پوشش های کف، سقف و دیوارها نیز باید از متریالی انتخاب شوند که در برابر ورود شن وخاک و رطوبت مقاوم باشند و از کیفیات ظاهری و فیزیکی آنها کاسته نشود، چرا که در بیشتر اوقات، درب و پنجره های ویلا باز هستند. محبوب ترین متریال، چوب یا بامبو هستند. انواع اصلاح و تقویت شده آنها دارای دوام زیادی هستند و در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی نمی شوند.

با طراحی و اجرای بافت های زمخت و طبیعی، فضای یک ویلا روستیک در طراحی داخلی شبیه سازی می شود. افزودن گیاهان ساحلی، پوشش های طبیعی و بدون پرداخت از الوارها و تیرهای چوبی در سقف و یک شومینه سنگی، این حس روستایی و صمیمیت تقویت می شود.

تعادل در ظرافت و استحکام اجزای غیر ساختاری از پارتیشن ها و مبلمان گرفته تا المان های دکوری و تزئینی، منجر به افزایش احساس راحتی و برآوردن نیازهای مختلف و زیبایی در فضای داخلی می شود. متریال، رنگ، بافت و فرم آنها میزان این تعادل را تعیین می کنند. راحتی و سادگی، مشخصه مبلمانی است که در یک ویلا ساحلی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]