طراحی ویلای شیشه‌ای

هنگامی که شیشه پوسته‌ی یک ویلا را تشکیل می‌دهد، نتیجه‌ی آن یک اقامتگاه بدون مرز است با محیط اطرافش، که با آن هماهنگ می‌شود و حس بصری و روانشناختی خیره کننده و جدیدی ایجاد می‌کند.

چیزی جادویی در مورد ویلا‌های شیشه‌ای وجود دارد. آن هم زیبایی پر زرق و برق است، که کمی رمز و راز به سبک زندگی اضافه می‌کند. ویلا‌های شیشه‌ای همیشه جذاب بوده‌اند، و همان‌قدر که شیشه‌ها ویلا را باز و در معرض دید قرار می‌دهند، شما را وادار می‌کنند تا بیشتر ببینید.

ویلا‌های شیشه‌ای مدت‌هاست که وجود داشته‌اند، با این حال، هنوز به اندازه‌ای کمیاب هستند که با دیدن یکی از آن‌ها، نمی‌توانید شگفتی آن را انکار کنید. معماران ما ایده‌های بسیار باورنکردنی برای ویلا‌های شیشه‌ای ارائه می‌دهند که هر کدام بسیار متفاوت از هم هستند و به همان اندازه زیبا و جذاب.

مجموعه ویلا 1000 با داشتن طراحان و مجریان با سابقه در این زمینه کاری، اطمینانی به شما می‌دهند تا ویلای خود را با بالاترین ظرافت و کیفیت داشته باشید.

فرآیند طراحی ویلای شیشه‌ای شامل چه موارد و مراحلی است؟

1- موقعیت مکانی و جغرافیایی

این که تا چه اندازه، در نمای ویلا می‌توان از متریال شیشه استفاده کرد، کاملا به این مورد بستگی دارد که زمین ویلای شما در کدام موقعیت جغرافیایی قرار دارد.

2- تحقیق دقیق در مورد ساعات روشنایی روز در طول فصول مختلف و چگونگی به حداکثر رساندن تابش نور

از مهم‌ترین موارد در طراحی ویلای شیشه‌ای، دریافت نور به بهترین شکل و استفاده از انرژی آن به صورت بهینه است.

3- در نظر گرفتن مناظر اطراف در طراحی ویلای شیشه‌ای

آوردن طبیعت بیرون ساختمان ویلا، به درون، توسط نمای شیشه‌ای، و دیدن مناظر پانارومای اطراف ویلا از درون ساختمان، قاب‌هایی زیبا و چشم‌اندازی یکپارچه و گسترده می‌سازد.

4- کاربرد نوع شیشه در طراحی و ساخت ویلای شیشه‌ای

شیشه‌های مختلفی برای ساخت بنا در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها را برای بخش‌های خاصی از ساختمان استفاده می‌کنند. که در ادامه توضیحات، انواع آن را معرفی می‌کنیم.

فرآیند طراحی ویلای شیشه‌ ای - ویلا 1000

مزایای طراحی ویلای شیشه‌ای چیست؟

1- کاهش مصرف انرژی

برای روشن کردن فضای ویلا، نیاز به نور مصنوعی ندارید. به علاوه اینکه نور خورشید باعث گرم شدن ویلا کمک می‌کند و اگر از شیشه‌های چند جداره استفاده کنید، از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری می‌شود.

2- ایجاد حس آرامش و دلبازتر به نظر رسیدن

 داشتن نمای شیشه‌ای در ویلا باعث می‌شود که غرق در طبیعت شوید و طبیعت را احساس کنید. همچنین اگر زمینی که ویلای شما در آن قرار گرفته، به هردلیلی کوچک و محدود باشد، ویلای شیشه‌ای کمک می‌کند تا فضای ویلا وسیع‌تر به نظر برسد. به علاوه اینکه سبک ویلای شیشه‎‌ای به پر نور شدن فضای داخلی ویلا کمک می‌کند.

3- قابل بازیافت بودن

شیشه از متریال‌هایی است که اگر چندین بار بازیافت شود، باز هم کیفیت خود را از دست نمی‌دهد. به همین دلیل، هزینه‌های آلودگی محیط زیستی را بسیار کاهش می‌دهد.

4- شکل گیری آسان و تنوع در طراحی

شیشه از جمله متریال‌هایی است که با حرارت می‌توان آن را به شکل‌های مختلف درآورد. زیبایی در طراحی نیز یکی از موارد مهمی هم در نمای ویلا و هم درون ویلاست که باعث جذابیت بنا می‌شود. این ویژگی شیشه باعث ایجاد طرح‌های متنوعی در طراحی ویلا می‌شود.

5- سبک بودن ویلای شیشه‌ای

ساخت ویلا با نمای شیشه‌ای باعث سبک شدن وزن ساختمان می‌شود. به همین خاطر در هنگام بروز زلزله، احتمال اینکه ویلا در معرض آسیب قرار بگیرد، کمتر است. جالب است بدانید که مقاومت برخی شیشه‌هایی که در نما استفاده می‌شود، بسیار بالاست تا جایی که می‌توان مقاومت آن را بیشتر از بعضی سنگ‌ها دانست. نکته‌ی جالب توجه دیگر این است که اغلب شیشه‌هایی که در نما استفاده می‌شوند، اشعه ماورابنفش را از خود عبور نمی‌دهند.

معایب طراحی ویلای شیشه‌ای چیست؟

1- بالا بودن هزینه‌ی طراحی ویلای شیشه‌ای

ساخت ویلای شیشه‌ای به صورت مکانیکی و خشک اجرا می‌شود و همین نوع اجرا، سرعت کار را بالا می‌برد و باعث گران شدن این سبک از ویلا می‌شود.

2- انتقال آلودگی

اگر مصالحی که در ساختمان استفاده می‌شود، نامرغوب باشد (مثلا شیشه‌هایی با جداره‌‌ی کم)، باعث انتقال آلودگی صوتی و حرارتی در فضای ویلا و همچنین کمتر شدن دوام و ماندگاری آن شود.

3- نیاز به تمیز کردن مداوم

در مناطقی از کشور که رطوبت زیاد است، ذرات گرد و غبار بر روی سطح شیشه می‌چسبد و موجب کاهش زیبایی نما و کاهش میزان روشنایی فضای داخلی می‌شود. به همین خاطر نیاز است که شیشه‌ها مدام تمیز شوند.

انواع شیشه مورد استفاده در طراحی ویلای شیشه‌ای

1- شیشه دودی

باعث ایجاد تعادل در میزان ورود و جذب نور به درون ساختمان ویلا می‌شود.

2- شیشه حرارت دیده

استحکام و دوام بیشتری نسبت به شیشه‌های معمولی دارد و تحت فشار و ضربه کمتر دچار آسیب می‌شود. به همین دلیل طراحان بیشتر از این نوع شیشه استفاده می‌کنند.

3- شیشه دوجداره

این نوع شیشه به عنوان عایق حرارتی شناخته می‌شوند به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان استفاده دارند و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند.

انواع شیشه مورد استفاده در طراحی ویلای شیشه‌ای - ویلا1000

انواع نمای شیشه‌ای در طراحی ویلا

1- نمای شیشه‌ای فریم‌لس

این نمونه از نما به شکلی است که قالب ساختمان جداست و بروی ساختمان نصب می‌شود. اغلب نمای فریم‌لس دارای بازشوهای مخفی است و می‌توان  هوای تازه‌ را به درون ویلا آورد. فریم‌لس انواع مختلفی دارد که بیشتر از رنگ آبی یا سورمه‌ای آن استفاده می‌کنند.

2- نمای شیشه‌ای اسپایدر

این نوع شیشه به وسیله‌ی اتصالاتی بهم وصل می‌شوند که از جنس فلز است. و به دلیل یراق آلات عنکبوتی شکلی که دارد، به آن اسپایدر می‌گویند. از مزایای این نوع نما می‌توان به نصب آسان و کم وزن بودن آن اشاره کرد.

3- نمای شیشه‌ای کرتین وال

این نما ترکیب دو متریال پروفیل و شیشه است و عایق مناسبی برای هوا و صدا. در اجرای نمای کرتین وال، ملات ماسه و سیمان استفاده نمی‌شود یعنی به صورت خشک و مکانیکی است و به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. نوع شیشه‌ی مورد استفاده اغلب لمینت و سکوریت است که در صورت ضربه خورد نمی‌شود. نمای کرتین وال، در متراژ بالا هم قابل اجراست به همین دلیل برای نمای ویلای دوبلکس و تریبلکس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع نمای شیشه‌ای در طراحی ویلا - ویلا1000

4- نمای شیشه‌ای اسکای لایت

شیشه‌های اسکای لایت که اغلب در سقف‌های ویلا استفاده می‌شود، در بالا بردن قیمت ویلا تاثیر زیادی دارد. این نوع نمای شیشه‌ای از مقاومت بالایی برخوردار است و به پر نور شدن بخش‌هایی از ویلا که کم نور است کمک می‌کند. مثلا برای بخش‌های مرکزی ویلا که از دیوارهای اطراف دور است تا نور خود را از شیشه‌های اطراف تامین کند، مناسب می‌باشد.

نمای شیشه‌ای و استفاده از شیشه در حال حاضر برای ساخت انواع ساختمان‌های مدرن، رواج یافته و به عنوان یکی از انواع متریال پرکاربرد برای ساخت ویلا، مورد توجه قرار گرفته است. حال که با مزایا و معایب استفاده از شیشه در ساخت ویلاهای مدرن آشنا شدید، با راهکارهای عملی و خلاقانه‌ی مجموعه‌ی ویلا 1000 می‌توانید از شیشه جهت استفاده بهینه و به‌صرفه در ساخت و ساز ویلای خود بهره‌مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]