نمای ویلا روستیک

واژه روستیک به معنای روستایی و خشن است و در معماری منسوب به سبکی است که فرمها و ویژگی های شاخص ساختمان های ییلاقی و روستایی در آن نمود می یابد. این سبک در حوزه ویلاسازی نیز دارای محبوبیت است. یکی از آیتمهای اصلی در طراحی ویلا روستیک، نمای آن است. در واقع، نمای طراحی ویلا اولین تاثیر بصری و فضایی را خلق می کند و نشانه ای از سبک غالب آن می باشد.

اصلی ترین شاخصه یک ویلا با نمای روستیک، روستایی و زمخت بودن آن است. در این نما هیچ گونه حسی از تجمل و نوگرایی نباید وجود داشته باشد. این نوع نما القا کننده حالت صمیمی و بی آلایش یک ساختمان ییلاقی است که با امکانات و متریال محدود و در دسترس ساخته شده است.

وجود متریال به صورت خام و طبیعینقش مهمی در القای حس زمختی و روستایی بودن را داراست. از همین رو بیشتر از سنگ های طبیعی، آجرهای دست ساز و الوارهای چوبی و خام در نمای ویلا استفاده می شود. که موارد کاربرد هر یک، به اقلیم و مصالح بومی منطقه وابسته می باشد. در قسمت های محدودی نیز می توان از فلزات استفاده کرد. در عین حال که این متریال باید در وضعیت خوب عملکردی باشند اما باید ظاهری فرسوده و کهنه داشته باشند.

نوع بافت منطقه ای که ساخت ویلا روستیک در آن صورت می گیرد، باید در نمای ویلا منعکس باشد. چرا که یکی از ویژگی های اصلی سبک روستیک، هماهنگی با پیرامون طبیعی و استفاده از مصالح بوم آورد است. طبیعتا در یک بافت جنگلی، متریال غالب، چوب و در یک منطقه کوهستانی، سنگ و در نواحی نیمه بیابانی، مصالح مشتق شده از سفال و آجر باید به کار گرفته شود.

فرم نما باید در ساده ترین حالت و بدون هیچ گونه المان الحاقی و تزئینی باشد. ایجاد تنوع در نمای روستیک باید از طریق تو رفتگی ها و یا بیرون زدگی هایی که ناشیاز طراحی پلان داخلی است، صورت گیرد. همچنین می توان برای افزودن جذابیت به نما، از نمادهای خانه های روستایی مانند دودکش های سنگی بهره برد. این حجم برجسته دودکش شومینه، باید به صورت بارز در نمای اصلی قابل مشاهده باشد.

نوع طراحی ویلای روستیک باید به گونه ای باشد که پیوند قوی را با طبیعت پیرامونی برقرار کند. بنابراین فضاهای نیمه محصور، تراس ها و همچنین فضاهای شیشه خور، رو به دید و منظرهای پیرامونی لازمه آن می باشند که به همین منوال، نما را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد. در واقع به واسطه این اجزا، فضاهای داخلی و نما به تدیج با پیرامون طبیعی پیوند می خورند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]