طراحی نمای ویلا

Uncategorised

Rate Total: 73% - 1 votes
73%

طراحی نمای ویلا

نمای ویلا جز لاینفکی از ساختمان آن می باشد. در واقع اولین ارتباط بصری با ویلا از طریق آن صورت گرفته و اولین تاثیر را بر مخاطب می گذارد و از همین رو دارای اهمیت بسیاری است. به عبارتی معرف کل پروژه به حساب می آید. در فرآیند طراحی ویلا باید همواره طرح نمای آن نیز مد نظر باشد.

ویلاها در فضاهای باز ساخته می شوند و بنابراین دارای پتانسیل طراحی های خلاقانه و بدون محدودیتی در تمام وجوه، هستند. البته همیشه یک نمای اصلی وجود دارد و بقیه نماها، بنا به بزرگی سطح و جهت گیریشان از درجات اهمیت کمتری برخوردار هستند.

چیدمان فضاهای داخلی ویلا نیز بر نما تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال اتاق نشیمن یا پذیرایی باید دارای پنجره های نسبتا بزرگی رو به نور مناسب باشند و معمولا در وجه جنوبی بنا قرار می گیرند، از طرف دیگر فضاهای سرویس و خدماتی باید دارای بازشوهای بسیار محدودی باشند. 

 نمای اصلی ویلا معمولا وجهی از آن است که ورودی اصلی در آن تعریف شده است. اندازه، طرح و جانمایی درب اصلی روی نما بسیار مهم است زیرا به عنوان نقطه کانونی مورد توجه قرار می گیرد. ترفند هایی برای تاکید بیشتر روی ورودی در نما وجود دارد، از جمله تعریف آن روی یک سطح بالاتر از همکف و طراحی یک سری پله برای آن، عقب نشینی و یا پیش آمدگی آن نسبت به سطح نما، استفاده از المان های تزئینی مانند قرار دادن ستون، فلاور باکس و یا تندیس هایی در مجاور آن.

المان های دیگرموثر در فرم نمای ویلا، بالکن ها، تراس ها و ایوان ها هستند. فرم، وسعت و مکان جایگیری آنها، خط و خطوط اصلی نمای ویلا را تعیین می کنند و بقیه اجزا مانند اندازه و فرم پنجره ها باید با آنها هماهنگ باشد.

 به علت مسائل اقلیمی و نورگیری، نماهای شمالی و جنوبی، وسیع تر و پرکارتر از نماهای شرقی و غربی هستند. سبک های مختلفی برای نماسازی ویلاها وجود دارند. طراحی نمای مدرن، کلاسیک و روستیک، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

طراحی و اجرای نمای ویلا به هر سبک و فرمی که صورت گیرد، باید هماهنگ با سبک کلی ساخت ویلا و محوطه سازی پیرامون آن باشد تا به صورت یک پوسته جدا و غیر مرتبط به نظر نرسد.

  متریال مختلفی در نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند. این متریال باید بنا به شرایط آب و هوایی دارای استحکام و دوام در برابر فرسایش، رطوبت و یخ زدگی باشند. همچنین تمهیدات سازه ای و احتیاطی برای نصب امن آنها باید در نظر گرفته شود. خصوصیات ظاهری آنها از جمله بافت و رنگشان باید هماهنگ با کلیت طراحی ویلا و حتی طراحی داخلی آن باشد. هر کدام از مصالح می توانند معرف ایده یا سبک خاصی باشند. به عنوان مثال بتن خام در ترکیب با شیشه، نماد نمای مدرن است، در حالیکه سنگ های مرمر ابزار خورده یک نمای کلاسیک را به وجود می آورند.

  در مجموع باید اذعان داشت که طراحی نمای ویلا، یک پروسه تکنیکی و هنری است که نیازمند دانش و تخصص می باشد. نبود محدودیت های قوانین منظر سازی و وجود فضای باز و نسبتا وسیع، امکان طراحی پلان و نمای ویلا را همزمان و با طرحهای متنوع فراهم می آورد و بدین نحو، نمایی پیوسته و همگون با بنای ویلا شکل می گیرد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت