اجرای لندسکیپ سنتی

اجرای لندسکیپ سنتی

امروزه با وجود رواج رویکردهای مدرن و نو گرایانه در طراحی و اجرای لندسکیپ، رویکرد سنتی همچنان جایگاه خود را در این حوزه حفظ کرده است. به ویژه اینکه ویلاسازی به سبک کلاسیک یا سنتی هنوز دارای طرفدارانی است و طبیعتا این ویلاها نیازمند طراحی محوطه ای متناسب و هماهنگ با طرح خود هستند. 

ایده طراحی لندسکیپ سنتی در عین حال که از المان ها و مفاهیم زیبایی شناسی گذشته الهام می گیرد، باید متوجه نیازهای جدید فضایی و کاربردی استفاده کنندگان آن نیز باشد.

طرحهای سنتی عموما متقارن، با تعریف مرزهایی کاملا مشخص بین نواحی مختلف، از جمله پیاده راهها، فضاهای مکث و نشستن و پوشش های گیاهی می باشند. بیشتر از خطوط مستقیم و راست گوشه در آنها استفاده می شود که منجر به خلق فرمهای هندسی می شود. الگوهای تکرار شونده و منظمی از مسیرها، درختان و دیگر پوشش های طبیعی و همچنین المان های انسان ساخت از مشخصه های طرحهای سنتی می باشند.

سازماندهی خطوط اصلی یک لندسکیپ سنتی می تواند به صورت خطی، شعاعی و یا شطرنجی صورت پذیرد. این امر مستقیما تحت تاثیر ابعاد سایت موجود است. در محوطه هایی با عرض کم و کشیدگی و طول زیاد، الگوهای خطی به کار برده می شوند. الگوی شعاعی برای سایت هایی با طول و عرض تقریبا مساوی مناسب است، مرکز این الگو را می توان یک عنصر شاخص و یا فضای مکثی جذاب در نظر گرفت.

  تقسیم بندی شطرنجی آشناترین فرم برای محوطه سازی سنتی است که متشکل از خطوط متقاطع و متعامد است و حالت ایستا و منظمی را القا می کند. می توان برای رفع یکنواختی، در بعضی تقاطع ها المان هایی زیبا جانمایی کرد و هویت خاصی به آن بخشید.

 فضاهای نشیمن بیرونی مانند آلاچیق ها و سکوهایی که یک شومینه یا آتشگاه را در خود جای داده اند، با سبک و سیاق فرمهای سنتی، یاد آور معماری گذشته می باشند. این فضاسازی ها باید با اشکال هندسی و با استفاده از تزئینات و سمبل های طرحهای سنتی شکل گیرند. استفاده از طاقهای گنبدی برای آلاچیق ها، در حالیکه ستون های تراش خورده ای آن را نگه داشته اند، نمونه موفقی از الگوی سنتی را ارائه می کند.

  در گذشته استفاده از تندیسها در محوطه سازی بسیار محبوب بوده است، بدین رو باید در مکان هایی مناسب و قابل دید اقدام به نصب آنها کرد. البته در تعدد آنها نباید زیاده روی کرد تا موجب شلوغی فضا نشوند. این تندیس هایا مجسمه ها می توانند در ترکیبی مناسب با آب نماها نیز اجرا شوند.

متریال متداول در لندسکیپ های سنتی، آجر و سنگ است. اگر به صورت خام و بدون پرداخت مورد استفاده قرار گیرند، حالتی طبیعی و بی آلایش را پدید می آورند و در صورتیکه تراش خورده و صیقلی باشند، حالتی لوکس و مجلل خلق می کنند. قابل ذکر است در مناطقی که چوب، مصالح بوم آورد آنها باشد و دارای سابقه طولانی در معماری گذشته آنها باشد، می توان محوطه سازی را با محوریت استفاده از چوب به پیش برد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]