تفاوت طراحی ویلای مدرن با کلاسیک

ویلاها نیز مانند تمام بناهایی که به سبک های مختلف ساخته می شوند، باید منعکس کننده ویژگی های بارز آن سبکها باشند. دو سبک مدرن و کلاسیک در حوزه ویلاسازی بسیار راج هستند و هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند.

در طراحی ویلا مدرن مهمترین نکته سادگی نما و فضاهای داخلی است. تنوع کالبدی-فضایی در طراحی داخلی ویلا به واسطه فضاسازی های جذاب و ترکیب احجام ساده با یکدیگر صورت می گیرد. وسعت فضایی خصیصه دیگر فضاهای داخلی ویلا مدرن است. حذف تیغه های زائد و پیوستگی بین کاربری های همگون، باعث خلق این گشایش فضایی می شود. به عنوان یک راهکار می توان یک سطح باز و وسیع را به آشپزخانه ای نیمه محصور، فضای نشیمن و غذاخوری اختصاص داد و تنها با اختلافات جزئی در نوع کفسازی، سقف های کاذب و یا نازک کاری، مرزهایی بین آنها تعریف کرد. شفافیت نیز جایگاه مهمی در این سبک دارد، از این رو استفاده گسترده از سطوح شیشه خور در قالب درب های کشویی، نورگیرها و پنجره های بزرگ، بسیار متداول است.

 مهمترین تفاوت طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن با کلاسیک، استفاده بسیار محدود و اندک از عناصر تزئینی است. در حالیکه در ویلای کلاسیک، جزئیات بسیار و تزئینات چشمگیری وجود دارند که به فضاهای داخلی حسی از شکوه و تجمل می بخشند. اما این تجمل گرایی ها جایی در ویلاهای مدرن ندارند. سادگی مدرن در تمام اجزا و مبلمان نیز دیده می شود. در مقابل، دکوراسیون داخلی و مبلمان لوکس، جز جدایی ناپذیر طراحی داخلی کلاسیک هستند و دارای فرمهای تزئینی و رنگ های چشمگیری می باشند.

نمای ویلای کلاسیک نیز بسیار متفاوت از ویلای مدرن است. نمای مدرن صرفا از طریق ترکیب احجام مکعب گونه و ساده، همراه با پر و خالی هایی در حجم، ایجاد می شود. درب ها و پنجره ها، ایوان ها و بالکن ها در ساده ترین فرم خود اجرا می شوند. در عین حال نمایی بسیار شفاف و پنجره های وسیع، در آن قابل توجه است. متریال غالب نماهای مدرن سیمان سفید، بتن اکسپوز با ترکیبی از فولاد و شیشه می باشد. نکته دیگر، ارتباط قوی بین درون و بیرون در ویلای مدرن است به طوری که پیشامدگی ها، تراس ها و فضاهای نیمه محصور و واسط، محیط بیرونی را به آرامی به درون ویلا می کشانند.

 اما ویلاهای کلاسیک دارای نماهای مجللی از تزئینات و اجزای الحاقی برگرفته از معماری روم و یونان هستند، مانند سنتوری، طاق و قوس، ستون و ستون نماهایی برجسته و مزین به انواع ابزار خوردگی ها و تراش ها. این فرمها و ابزار ها در کنار پنجره ها، درب ها و در نرده های جان پناه ها نیز دیده می شود.

نماهای کلاسیک حالت متقارن دارند و حسی از ایستایی و عظمت را القا می کنند. سطوح شیشه خور وسیعی در آنها وجود ندارد و بیشتر حالت سنگین و صلبی دارند. همچنین مرز فضاهای داخلی و خارجی آنها مشخص و تاکید شده است. متریال سنگ بیشترین کاربرد را در نمای کلاسیک دارد، به ویژه سنگ مرمر که دارای بافت و ظاهر لوکسی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]