طراحی ویلا دوبلکس

Uncategorised

Rate Total: 73% - 1 votes
73%

31

غالبا خانه های ییلاقی یا ویلاها، برای سکونت و گذران اوقات فراغت و تعطیلات تک خانواده تعریف می شوند. مکان آنها معمولا در حومه ها و نواحی نیمه شهری است، از این رو دارای سایت هایی با محدودیت های بسیار اندک و بهره مند از پتانسیل های طراحی آزاد و خلاقانه می باشند.

یکی از انواع بسیار محبوب ویلاسازی، طراحی ویلای دوبلکس است. در این نوع، طبقات ویلا به واسطه راه پله ای آزاد و غیر محصور به هم مرتبط می شوند. در واقع سقف این راه پله، سقف نهایی طبقه آخر است و از همین رو یک وید، حول آن شکل می گیرد. 

 گشایش فضایی ا یجاد شده به واسطه وید، باعث روشنی و دلبازی فضاهای داخلی ویلا می شود. در همین راستا، دیدهای پویایی در حین حرکت روی پله ها و راهروهای مشرف به طبقه پایینی، خلق می شوند.

در واقع می توان این گونه بیان کرد که طبقات یک ویلای دوبلکس، سطوحی متمایز اما در عین حال پیوسته و متداخل هستند.

راه پله المانی حیاتی و الهام بخش در این بین است، بنابراین جانمایی صحیح و فرم و جهت گردش آن بسیار مهم است. فرم راه پله می تواند ساده و با گردش های متداول راست گوشه باشد و یا حالتی منحنی و دکوراتیو داشته باشد. در هر صورت باید تا حد امکان دارای سطوح وسیع و چشمگیری باشد و همچنین از تزئینات و جزئیات زیبایی برخوردار باشد، چرا که به نوعی نقطه کانونی فضا به شمار می رود.

 

 پلان دوبلکس باید طوری سازماندهی شود که فضاهای عمومی و خصوصی در ترازهای مختلف ارتفاعی قرار گیرند. سبک رایج بدین گونه است که اتاق نشیمن و پذیرایی با تخصیص بیشترین مساحت به خود در طبقه پایین قرار می گیرند. در جوار آنها آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و البته یک سرویس نزدیک ورودی اصلی جای می گیرند و در طبقه بالا اتاق خواب ها، هال خصوصی و سرویس ها و حمام ها، تراس ها و بالکن ها تعریف می شوند.

شایان ذکر است که در بعضی از ویلاهای لوکس که دارای شاه نشین هستند، در بالاترین طبقه ویلا این فضای نشیمن مجلل جای می گیرد که دارای بهترین دید به پیرامون می باشد.

در موارد دیگری از جمله طرحهای اقلیمی منطبق بر شرایط سخت آب و هوایی یا وجود شیب های تند سایت می توان فضاهای خصوصی و خواب را در پناه زمین و سطح پایینی طراحی کرد و طبقه بالا را به فضاهای نشیمن و عمومی اختصاص داد که بهره مند از نور و گرمای خورشید باشند.

اصطلاح دیگری برای بناهایی با ترازهای ارتفاعی مرتبط به هم وجود دارد، تریپلکس. واژه تریپلکس اشاره به فضایی دارد که دارای سه سطح با ارتفاع متفاوت است. طرح آن می تواند به گونه ای باشد که راه پله ها و ویدهای ارتباطی بین طبقه اول با دوم و دوم با سوم در یک راستا باشند که در این صورت، وید در طبقه سوم دارای دید مستقیمی به طبقه اول نیز هست و یا ممکن است این ویدها در فضاهای متفاوتی در طبقات ایجاد شوند که هر طبقه صرفا فقط به طبقه زیرین خود مشرف می شود.

در طراحی ویلا با ارتباط ترازهای مختلف ارتفاعی، لزومی ندارد که این اختلاف تراز در حد یک طبقه کامل باشد بلکه می تواند در حد نیم طبقه و یا با تعداد محدودی پله اجرا شود. این نوع طراحی به ویژه برای زمینهای شیبدار ایده آل می باشدو در اصطلاح نیمه دوبلکس نامیده می شود. 

به طور کلی در طراحی ویلا دوبلکس پیوستگی فضایی-کالبدی بین بخشهای مختلف در سطوح، مهمترین مسئله است. طراحی داخلی ویلا با چنین خصوصیتی دارای تنوع و جذابیت بیشتری نسبت به فضاهای کاملا محصور در طبقاتی مجزا می باشد.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
0
Shares