Submit to Google PlusSubmit to LinkedIn

طراحی داخلی ویلا مدرن

-------197-42_o

چالش اصلی برای بسیاری از افراد در حوزه طراحی داخلی مدرن، رو به رو شدن با اصطلاحات و واژه هایی است که آشنایی چندانی با آن نداشته و تفاوت رویکردهای مختلف آن برایشان ملموس نیست. با وجود تنوع و فراوانی سبک های جدید و سلیقه های متنوع طراحی داخلی، تصمیم برای انتخاب نوع خاصی از طراحی و فضاسازی، نیازمند آشنایی با ویژگی های تعیین کننده رویکردهای مختلف در این حوزه است.

به طور کلی طراحی داخلی مدرن باعث خلق فضاهایی روشن، وسیع و ساده می شود. تنوع و جذابیت آن با استفاده از ترکیب بندی های خلاقانه فرمهای ساده، اغلب مکعبی، حاصل می شود. المان ها فقط در حد عملکردی و بدون الحاقات شکل می گیرند. تزئینات جایی در این سبک ندارند و بیشتر از رنگ های روشن و خنثی استفاده می شود. همچنین شفافیت و سبکی در ارتباط فضاهای مختلف به خوبی حس می شود. در این سبک بازگشتی به گذشته ونشانه ها و سمبل های تاریخی و سنتی وجود ندارد، از این رو فاقد هویت شاخص و منحصر به فرهنگ خاصی می باشد.

در این مقاله به چند رویکرد رایج طراحی مدرن ویلا در طراحی داخلی ویلا اشاره می شود. 

-رویکرد مدرنیسم. در این نگاه، مدرن اصطلاح طراحی گسترده ای است که اشاره به خطوط صاف و یکدست، فرمهای بی آلایش، پالت رنگی ساده و استفاده از متریالی مانند بتن، شیشه و فولاد دارد. در طراحی داخلی به سبک مدرنیسم، احساسی از سادگی و عملکرد گرایی تمامی المانها، مبلمان و فضاسازی های داخلی را در بر می گیرد. شفافیت و سبکی شاخصه آن است به دور از هر گونه شلوغی و تعدد تزئینات. 

  -رویکرد معاصر. واژه های مدرن و معاصر گاهی به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. اما معاصر دلالت بر زمان حال و اکنون دارد و رویکردی است که مطابق نیازها و سلایق روز پیش می رود. در حالیکه مدرن یک تفسیر سخت گیرانه و خاص از طراحی را ارائه می دهد که بر مبنای اصول ثابتی شکل گرفته است. از طرف دیگر رویکرد معاصر، سیال تر است و می تواند حسی از جریانات ملایم را با سخت گیری کمتری به وجود آورد. برای مثال طراحی داخلی معاصر می تواند شامل خطوط منحنی و مقداری تزئینات نیز باشد.

-رویکرد مینیمالیسم. ایده های مینیمالیستی یا حداقل گرایی امروزه بسیار رایج شده اند. این رویکرد، مفاهیم اصلی را از مدرنیسم گرفته و سادگی را به حداکثر می رساند و حسی از عملکردگرایی را به غایت می رساند. پالت های رنگی آن در فضاهای داخلی، خنثی و غالبا سفید هستند. مبلمان نیز بسیار ساده بوده و هیچ المان تزئینی و زرق و برق دار در دکوراسیون فضاها وجود ندارد.

-رویکرد صنعتی. این رویکرد از مجموعه های صنعتی شهری یا سوله ها و انبارها الهام می گیرد، همانطور که نامش بر آن دلالت دارد. در این رویکرد حسی از خامی و نا تمامی در بسیاری المان های موجود در فضای داخلی وجود دارد. تعجب آور نیست که متریال، عناصر سازه ای و کانالهای تاسیساتی به صورت اکسپوز رها شده باشند. حتی ممکن است یک انبار یا سوله تغییر کاربری داده و به صورت یک فضای اداری یا مسکونی مورد استفاده قرار گیرد. سقف های بلند، الوارهای چوبی کهنه، تجهیزات روشنایی فلزی و آویزان و مبلمان صرفا عملکردی جز ویژگیهای این نوع طراحی داخلی هستند. ممکن است تعدادی آثار هنری آبستره در فضای داخلی به کار گرفته شوند تا کمی رنگ و حس به طرح و نمای خنثی و بی روح متریال خام اضافه شود.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت