طراحی استخر ویلا

طراحی استخر ویلا یکی از مهم ترین آیتم ها در محوطه سازی است، به طوریکه یک فضای باز و نسبتا بزرگ که دارای پتانسیل های فراوان محوطه سازی است را به سختی می توان بدون استخر تصور کرد.

حتی صاحبان طرح ویلا با زمین های کوچک نیز تمایل زیادی به داشتن یک استخر در محوطه خود دارند.

زیرا طراحی استخر هرچند کوچک، کیفیت فضایی و عملکردی محوطه و فضای بیرونی را به طور قابل ملاحظه ای ارتقا داده و باعث به وجود آمدن ظرفیت های گذران اوقات فراغت و انجام فعالیت های تفریحی و ورزشی و حتی دورهمی ها می شود.

به عنوان بزرگترین و شاخص ترین المان محوطه، استخر شنا نیازمند تفکر و طراحی دقیقی برای جانمایی است. آن همچنین باید دارای عرشه و سکوی پیرامونی همراه با چترها و صندلی های آفتابی و دسترسی مناسب به فضاهای جنبی مانند دوش و رختکن باشد. طراحی محوطه و گلکاری های اطراف استخر و همچنین تعبیه مکان های بازی کودکان، به شادابی و پویایی بیشتر آن می انجامد.

 محدودیت هایی از جمله شکل سایت و ناهمواری های آن، اجرای زیرساخت های تاسیساتی و سازه ای، مکان و شکل استخر را تحت تاثیر قرار می دهد. اما نکته های عمومی برای جایگذاری استخرهای شنا وجود دارد که توجه به آنها طراحی و جانمایی بهینه ای را صورت خواهد داد.

طراحی استخر در محوطه های کوچک

در فضاهای باز و کوچک، استخر اغلب باید نزدیک به بنای ساختمان قرارگیرد.

-استخرهای نزدیک بنا، در دسترس و از داخل بنا به خوبی قابل مشاهده هستند.

-از فرمهای مستطیلی و ساده استفاده شود، اینگونه فرمها به سادگی در جوار فضاهای دیگر قرار می گیرند و ظرفیت عملکردی خوبی دارند.

-با انعکاس تصویر بنا در استخر، به جذابیت معماری و فضایی اضافه می شود.

-طراحی و متریال سکوی کنار استخر باید در هماهنگی با متریال و رنگ های نمای خارجی بنا و همچنین با راههای عبور و پیاده راهها باشد.

در مجموع طراحی استخر و فضاهای جنبی آن به گونه ای باشد که باعث تنگی و محصوریت فضایی نشود.

 طراحی استخر در محوطه های بزرگ

فضاهای بزرگ انعطاف بیشتری را در طراحی و جانمایی استخر مقدور می کنند. گرچه ممکن است آن به انتخاب ها و گزینه های زیادی منجر شود که غافلگیر کننده باشد.

– در صورت فاصله زیاد از بنا، استخر خود یک مقصد در محوطه تلقی می شود و باید دارای امکانات جنبی خود، مخصوصا فضاهای دوش و رختکن باشد.

– سکوهای بزرگی می توانند طراحی شوند که مکانهای تفریحی و آفتاب گرفتن جذابی بوده و به یک نقطه کانونی تبدیل شوند.

– با وجود فضای آزاد و بزرگ استفاده از فرمهای خلاقانه امکان پذیر است. اجرای این فرمها با طراحی هماهنگ دیگر المان ها و فضاهای پیرامونی، استخر را به مرکز توجه و دورهمی های دوستانه و خانوادگی مبدل می سازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]