طراحی ویلا-ویلا وید

مکان : نروژ- ویکن (viken)

معماران : Resell and Nicca

مساحت:250 مترمربع

سال ساخت : 2019

عکاس: olave Resell

سازندگان : Swisspearl-Oslo Finerfabrikk-nordvestvinduet

محصولات استفاده شده در پروژه:Bently systems

این ویلا در سایتی سرسبز و روبه غرب واقع شده است ، با دیدهایی به قسمت های بیرونی آبدره اسلو.طرح این بنا با مناطق جنگلی مانند در امتداد لبه بیرونی آن ،تعداد زیادی از درختان کاج بلند و شیب ملایمی به سمت شمال غربی تعریف می شود.

در اوایل توسعه پروژه ، مقرر شد 29 درخت کاج حفظ شود ، به طوریکه سازمان دهی ویلا به طور مستقیم با ترازهای ارتفاعی مختلف موجود در نقشه مرتبط باشد و مناطق جنگلی از فضاهای اصلی داخل ساختمان قابل مشاهده باشد.

این طراحی ویلا بر مبنای فرم ساده ای است که از دیگر خانه های منطقه الهام گرفته شده است با یک حجم اصلی کشیده ویک سقف شیروانی ممتد وعریض.

از این نقطه شروع ، قسمت های منتخب از حجم کم شده است تا نیازهای عملکردی بنا برآورده شود. قسمت زیرین نمای شرقی جهت تأمین سقف بر رو و بین درهای ورودی برداشته شده است ، درعین حال برای ایجاد یک تراس رو به غرب با دسترسی از باغ و دیدهایی براطراف آبدره ، از قسمت فوقانی نمای غربی کاسته شده است .

متریال دهی به این ویلا در پی تاکید بر ایده اصلی طرح میباشد.

به فرم اصلی یک سطح همگن و دقیق داده می شود که ویژگی های مجسمه گون آن را تقویت می کند (پانل های سیمانی فیبری) ، در حالی که قسمت های فرو رفته (جایی که افراد به نما نزدیک می شوند) متریالی گرمتر با بافت و عمق بیشتر (تخته های بلوط) را به خود اختصاص میدهد.

پانلهای سیمانی فیبری به توفالهای فلزی زیرین چسبانده شده و جلوه ای ساده و متمایز به نما می بخشند وبا روشهای متنوعی دربخشهای بیرونی پروژه مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان روکش روی سقف ، روکش روی درب گاراژ ، روکش پنجره ، نرده ، درب روی کابینت هایمدرن و غیره. در داخل ، بنا با یک فضای اصلی کشیده که دارای اتاق نشیمن ، آشپزخانه و اتاق ناهار خوری است تعریف می شود. این فضاهای عملکردی به هم پیوندخورده واز لحاظ بصری به هم پیوستگی دارند اما در سه تراز ارتفاعی مختلف قرار دارند به طوریکه هر تراز مستقیما متناظر با بستر زمین بیرون میباشد. دیوارهای نسبتا بلند ، با کابینت های یکپارچه ، لوازم آشپزخانه و فضای انبار ، سطوح را از هم جدا می کنند ، در حالی که درهای شیشه ای کشویی در هر سطح ، فضاهای داخلی را به باغ مرتبط می کنند.

اتاقهای دیگرویلا با یک سیستم خطی در پشت فضای اصلی سازماندهی شده اند و ستون فقراتی را به سمت شمال شرقی رو به حیاط ایجاد می کنند. این پیوند ساختاری، هر دو طبقه ساختمان را در بر می گیرد ، همچنین شامل راهروهایی اصلی برای تاسیسات مکانیکی(تهویه ، آب ، برق) استو در طبقه فوقانی پیوند ساختاری در یک اتاق خانوادگی انعطاف پذیر در شمال غربی با دیدهایی به سه طرف ودسترسی مستقیم به تراسی مسقف وبزرگ ، به غایت خود نزدیک میشود.

یک وید باریک بخش بزرگی از طول ساختمان را در بر می گیرد و ارتباط بصری بین ترازهای ارتفاعی مختلف برقرار می کند ، در همین حین وهمزمان نور روز را از پنجره های بزرگ به طرف دیوار عقبی روکش شده با ورقه های نازک چوبی ،داخل فضای اصلی طبقه همکف می آورد. روکش توس روی سطوح و مبلمان یکپارچه در سراسر قسمتهای داخلی استفاده می شود و با تنالیته های رنگارنگ ازآبی و فیروزه ای بر روی دیوارها و سقف های منتخب کامل می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]