طراحی محوطه متقارن در فضاهای محدود

رویکردهای متفاوتی به محوطه سازی وجود دارد. یکی از شناخته شده ترین آنها در حوزه فرم و کالبد، طراحی همسان و آینه مانند فضاهای سبز، المان ها و اجزای یک محوطه می باشد.

این رویه، رابطه نزدیکی با طرح های سنتی و کلاسیک دارد، با این حال می تواند در فرم های ساده و مدرن نیز اجرا شود. در سایت مورد نظر باید فضای کافی و مناسبی وجود داشته باشد تا امکان ایجاد المان های مصنوع و کاشت و پرورش گیاهان، کاملا به صورت متقارن نسبت به یک محور فراهم آید.

اغلب فضاهای کشیده با حداقل عرض مناسب، طرح های متقارن را به خوبی پذیرا می شوند. در یک تراس روباز و کوچک نیز می توان محوطه سازی دلخواه و دنجی ایجاد کرد. به عنوان مثال تعریف یک پیاده راه کوچک که با بوته های سبز، قاب بندی شده و در انتهای تراس مکانی را برای نشستن شکل دهد، ایده ای ساده و دست یافتنی است و در عین حال جذاب.

المان ها، اشکال و الگوهای متفاوتی در خلق محوطه سازی با طبیعت متقارن می توانند مورد استفاده قرار گیرند. البته همه آنها باید هماهنگ طراحی شده باشند و علی رغم بافتها، فرم ها و رنگ های متنوع، یک کلیت واحد را تشکیل دهند. همچنین تعامل آنها برای خلق یک تصویر بزرگتر مسئله مهمی می باشد.

در شرایطی که در سایت، فضای همواری در اختیار باشد، به راحتی می توان علاوه بر پوشش گیاهی نظم یافته، از اجزای مصنوع دیگری نیز استفاده کرد.می توان یک استخر کوچک در مرکز فضا همراه با گلدان ها و المان های تزئینی کوچک را در مرکز دید قرار داد تا ردیف پله ها، کفسازی ها و فضاسازی های متقارن در دو طرف برای استراحت، حول آن شکل گیرند.

شومینه در فضای باز به عنوان عنصری شاخص، جذابیت خاصی به طراحی محوطه می بخشد. این المان باید در مکانی مناسب از نظر کارکردی و بصری قرار گیرد. با اختصاص یک فرم متقارن به ساختار شومینه، آن در توازنی متناسب با طرح کلی محوطه قرار می گیرد. بهتر است ابتدا جایگاه شومینه به عنوان یک نقطه کانونی تثبیت شود و بقیه اجزا مانند باغچه ها یا مبلمان نسبت به آن شکل گیرند.

تقارن می تواند فرم های ساده و متنوعی به خود گیرد. استخرهای مربع شکل سنتی پتانسیل خوبی برای محوریت تقارن دارند. اندازه استخرها مسئله خیلی مهمی نیست بلکه فرم و مکان قرارگیری آن، آیتم تعیین کننده ای است.

یک آلاچیق نیز می تواند حسی از تقارن را تداعی کند به شرط آنکه ساختار آن دارای اجزایی باشد که نسبت به یک محور درونی، قرینه باشند. مثلا دارای تعدادی ستون یک شکل و منظم باشد. وجود اجزای دیگری مانند یک نیمکت درست در نقطه مرکزی آن و یک حوضچه آب کوچک در راستای محور تقارن آلاچیق، ترکیب بندی متنوعی را از تقارن ایجاد می کند.

در فضاهای مدرن نیز می توان با استفاده از خطوط مشخص و فرمهای ساده، آرامش و سکون طرح های متقارن را خلق کرد. به عنوان نمونه می توان دو عنصر زنده و سبز مانند دو درخت کاملا یکسان را در طرفین یک استخر مستطیلی کوچک و ساده جایگذاری کرد. طرح بندی های کاملا منظم و قرینه در کفسازی، گلکاری ها و حتی ساخت المان های بزرگتری مانند آلاچیق ها می توانند در تکمیل یک محوطه سازی متقارن سهیم باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]