باغچه ویلا

باغچه ویلا چیست؟

به سبب تراکم جمعیتی به ویزه در نواحی شهری، بناهای مسکونی بسیار نزدیک هم ساخته می شوند. به همین علت، طراحی مفید در تمام مساحت در دسترس، متناسب با کوچکی فضا و سبک زندگی نسل جدید صورت می گیرد.

با این حال اندازه محدود، نباید مانع استفاده از ایده های خلاقانه برای ایجاد یک فضای مناسب شود. بنا به شرایطی می توان در زمین های کوچک اقدام به ساخت بنای تک خانواری به صورت ویلا کرد، به خصوص اگر ترکیب مناسبی با اجزا و عناصر طبیعی در طراحی و ساخت ویلا صورت گیرد. این فضای طبیعی می تواند یک باغچه در محوطه خارجی یا محصور در فضای داخلی ویلا باشد. می توان محوطه سازی محدودی برای آن در نظر گرفت که دارای حداقل ویژگی های یک فضای باز باشد، از جمله پوشش گیاهی و تعبیه فضاهایی برای دورهمی و نشستن.

اگر موضوع عدم اشرافیت و استقلال فیزیکی و بصری یک بنا مد نظر قرار گیرد و ارتباط مناسبی بین فضای داخلی و خارجی خلق شود، می تواند مبدل به ویلایی دلپذیر در شهر شود.

به عنوان نمونه یک ویلای شهری دو طبقه در هند، معرفی می شود که بر گرایشات مدرن تمرکز دارد و پر از انرژی است. ویژگی های این ویلا به شرح زیر است.

تنوع در طراحی باغچه

فضای سبز یک عنصر ضروری در طراحی ویلا و فضای بیرونی آن می باشد، به طوری که نه تنها حسی از تازگی و آرامش را ایجاد می کند، بلکه همچنین فضای ایده آلی را به وجود می آورد که اعضای خانواده می توانند از حضور در آن لذت ببرند. در محوطه باغچه این ویلا، گیاهان مختلفی کاشته شده است و بخش دیگر سنگ های تزئینی و یک میز و صندلی چوبی برای صرف غذا وجود دارد.

یک فضای نشیمن شاد

این ویلا در سبک بدیعی طراحی شده است که متفاوت از خانه های شهری سنتی است. اتاق نشیمن آن به یک باغ باز می شود که دارای هوای مطبوعی بوده و سرسبزی و سلامت را برای ساکنان آن به ارمغان می آورد.

-فضای روشن با پنجره های بزرگ

معمار طرح، درب های شیشه ای کشویی را برای ورود آسان به ویلا انتخاب کرده است. این درب های شیشه ای همچنین به اعضای خانواده اجازه می دهد که راحت در اتاق نشیمن نشسته و از مناظر باغ کوچک خصوصی خود لذت ببرند.

-طراحی زیبا روی دیوار

به غیر از فضای سبز محوطه باغچه، دیوار آن نیز با تایل های رنگی زینتی پوشانده شده است تا یک ویژگی هیجان انگیز ایجاد کرده و نشاط را به فضا آورد.

-راهروی جذاب

استفاده از انواع مختلفی از متریال، باعث ایجاد تضاد می شود که برای القای حس تازگی و پویایی در طرح های مدرن، مهم است. ایوان ویلا دارای ترکیبات مختلفی از تایل های سنگی و چوبی است و دارای حالت مینیمالیستی نیز است.

-طرحهای متنوع سقف

در کنار فراهم آوردن فرصت استفاده از متریال مختلف، روکش های چوبی روی سقف، حس گرما و زیبایی را به فضا القا می کنند.

-ارتباط مناسب بین فضاها

زمین این ویلا محدود و کاملا باریک و عمیق است. با این حال، معماران بخش میانی، جلویی و عقبی آن را به طور مناسبی به هم مرتبط کرده اند. این ارتباط از طریق یک فضای باز با تایل های بزرگ خاکستری صورت گرفته که به درون اتاق ها کشیده شده است.

-اتاق خواب دنج

ویژگی برجسته اتاق خواب ها، سادگی و دلبازی آنها است. تمام مبلمان آنها مینیمالیست است و کفپوش چوبی، حسی از گرما، آسایش و راحتی به وجود آورده است.

-حمام مدرن

حمام به سبک مدرن با رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی طراحی شده است. به وسیله یک دیوار شفاف شیشه ای، به دو بخش تر و خشک تقسیم شده است.

-طراحی مناسب آشپزخانه

سفید رنگی است که معرف تمیزی، خلوص و لوکس بودن می باشد، بنابراین بهترین انتخاب برای آشپزخانه است. به علاوه برای بعضی قسمت ها از چوب نیز استفاده شده است. در این آشپزخانه فضای کوچکی برای صرف غذا تعبیه شده است.

این ویلا در یک سایت دراز و باریک واقع شده است و فضای آن با توجه به نیازهای عملکردی آن طراحی شده است. سه اتاق خواب نصف مساحت فضا را اشغال کرده اند و اتاق نشیمن، آشپزخانه و بالکن نیمه دیگر را و باغچه در فضای میانی قرار گرفته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]