طراحی ویلا جنگلی

جنگل ها یکی از مناطق جذاب برای ساخت ویلا هستند. درختان و پوشش های سبز، طراوت و سرسبزی، محیط پیرامونی ویلا را احاطه کرده و فضاهای دلنشین و مطلوبی را در داخل و خارج ویلا خلق می کنند. هوای تمیز، دید و منظرهای زیبا و بکر، آرامش زندگی در طبیعت و دوری از آلودگی های صوتی، بصری شهرها، از مزیت های اقامت در یک ویلای جنگلی هستند.

شرایط غالب آب و هوایی مناطق جنگلی در طراحی ویلا جنگلی موثر هستند، معمولا جنگل ها در اقلیم های سرد، معتدل و مرطوب شکل می گیرند و شاهد بارندگی های نسبتا زیاد در سراسر سال هستند. بنابراین فرم کلی ساختمان باید به گونه ای باشد که از ریزش و برخورد مستقیم باران بر روی بدنه نمای ویلا جلوگیری به عمل آید.

برای دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا روی لینک عکس زیر کلیک کنید:

طراحی ویلا

طراحی ویلا

به عنوان مثال، بامهای شیبدار یا لبه های پیش آمده، راهکارهای مناسبی هستند تا بدنه حجم ویلا از آسیب های رطوبت و بارندگی در امان باشند. همچنین بهتر است سطح همکف ساختمان را از زمین جدا کرد و کمی بالا آورد تا هوا در زیر آن جریان یابد و مانع رسیدن رطوبت به فضای داخلی شد.

همچنین در ساخت ویلا جنگلی باید از متریالی استفاده کرد که در برابر رطوبت، سرما و یخ زدگی مقاوم باشند. شاید بتوان ادعا کرد چوب از لحاظ ظاهر، پایداری و دسترسی آسان، بیشترین تناسب را با محیط جنگلی دارد. اما از آنجاییکه چوب در حالت طبیعی دارای ضعف ها و نواقصی است، باید ساختار آن اصلاح و تقویت شود.

بتن نیز در ساخت ویلا جنگلی کاربرد دارد زیرا مصالح مقاوم و با دوامی در برابر شرایط مختلف جوی می باشد. طرح های مدرن و انتزاعی با استفاده از بتن امکان پذیر است. ترکیب بتن، شیشه و چوب های درختان، متنوع و جذاب است. رنگ خنثی بتن، فروتنانه در یک بستر جنگلی جای می گیرد.

در کوهپایه های جنگلی و سرسبز که دارای بسترهای سخت هستند، سنگ می تواند متریال ایده آلی برای ساخت ویلا باشد. نمای سنگین و حجیم ویلا با سطوح شیشه ای وسیعی که مناظر سبز و جذاب را به درون بنا می کشانند، سبک تر شده و از صلبیت آن کاسته می شود. سنگ های طبیعی ظاهر هماهنگ تری با محیط طبیعی جنگل ها دارند.

انواع مختلف متریال کامپوزیت می توانند در یک ویلای جنگلی به کار برده شوند. البته ظاهر مصنوعی و ترکیبی آنها، تناسب و هماهنگی کمی با بافت جنگل دارد. اما در شرایطی که ویلای کوچک یا پیش ساخته ای صرفا برای تعطیلات و اقامت های کوتاه مدت مد نظر است، مصالح کامپوزیت می توانند جز گزینه های ساخت در نظر گرفته شوند.

ترکیبی از متریال ها و تکنیک های ساخت، نصب در محل و پیش ساختگی به پروسه ساخت ویلا و فضاسازی ها، تنوع و سرعت بیشتری می بخشد. استفاده از تکنیک پیش ساختگی در فضاهای محدود، بهترین گزینه است. به طوریکه کمترین آسیب را به بستر طبیعی وارد می آورد و آلودگی های زیست محیطی کمتری تولید می کند.

اعتدال هوای جنگلی، انگیزه قوی است برای طراحی فضاهای واسط ویلا تا بیشترین بهره از بودن در طبیعت، در فضای امن و نیمه محصور حاصل آید. عرشه های گسترده، ایوان ها و تراس ها از جمله این فضاهای رابط بیرون و درون هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]