طراحی گلخانه روی بام ویلا

این طراحی ویلا توسط شرکت معماری studio RicharDavidArchitekti صورت گرفته است و در طبقه فوقانی این ویلای یک طبقه، یک گلخانه تعبیه شده است. سایت این ویلا در یک باغ در شهر Chlum در جمهوری چک واقع شده است.

قرارگیری این گلخانه روی بام ویلا باعث شده تا تمام وجوه ویلا بدون محدودیت رو به مناظر پیرامونی دید و نما داشته باشند. همچنین نیاز به فونداسیون مجزا برای گلخانه نبوده و آن به واسطه فضای مسکونی زیرین گرم می شود.

این ویلا و گلخانه از نظر بصری و ساختاری به عنوان بخش های متمایزی طراحی شده اند. ویلا یک طبقه با دیوارهای بنایی و ستون های بتنی و پوشش هایی از کاج اروپایی ساخته شده است، در حالیکه گلخانه دارای یک فریم فولادی است.

هر دو بخش در ساده ترین فرم ممکن شکل گرفته و کاملا تابع عملکرد هستند. به گفته معماران آن، در این طرح، هیچ قصدی برای ترکیب بنای ویلا با گلخانه نبوده است، بلکه هدف ساخت یک گلخانه استاندارد بر روی یک بنای مسکونی بوده است.

فرم سقف دارای شیب چهار طرفه می باشد. جنس آن از پلی کربنات نیمه شفاف است و دارای پیشامدگی هایی روی بدنه ویلا است و تراس سرتاسری، پیرامون آن را پوشش می دهد. تمام فضاهای ویلا از این تراس قابل دسترس هستند.

به گفته معمار طرح، دو آیتم، این طرح ویلا را متفاوت ساخته است، گلخانه روی بام، طرح معمول و رایجی نیست و مهمتر از آن، طرح بندی ویلا است که دسترسی های مستقیم و مستقلی را از بیرون به فضاهای شخصی ساکنان ویلا فراهم می آورد. این نوع طرح و چیدمان برای خانه های این منطقه خیلی متداول نیست.

فضای مرکزی ویلا در برگیرنده یک اتاق نشیمن و غذاخوری باز است که از تراس در هردو طرف بنا قابل دسترس است. در یک سمت این فضای مرکزی یک سوئیت خواب قرار دارد، در حالیکه یک اتاق مطالعه و حمام در سمت دیگر قرار گرفته اند.

برای این ویلاگلخانه خاص، راه حل های خاصی نیز اندیشیده شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]