نمای ویلا با بتن اکسپوز

ممکن است در نگرش اول، نمای بتن اکسپوز در طراحی ویلا، نمای لوکس و زیبایی برای یک ویلا به نظر نرسد. اما جذابیت خاص و غیر قابل انکاری در آن وجود دارد که آرشیتکت ها را در طی سالها مجذوب خود کرده است. این جذابیت به ویژه در معماری مدرن و درکارهای آرشیتکت های معروفی مانند لوکوربوزیه جلوه گر شده است.

بتن اکسپوز برای دوستداران تم های مدرن، مینیمال، باوهاس، بروتالیست یا صنعتی یک المان کلیدی است. امروزه به لطف جریان مداوم نوآوری در تولید بتن و موارد کاربرد آن، نتایج بهینه ای حاصل شده است و به آرامی ظاهر سرد و صنعتی بتن, محبوب تر شده است. برای معماران و همچنین سازندگان، بتن فرصتی  است برای توسعه و آزمایش تن ها و بافت های مختلف.

طراحی ویلا مدرن با استفاده گسترده از بتن، یکی از گرایشات رایج با محبوبیت روز افزون است. وجود متریال واحد در ساختار و نمای ویلا منجر به یکپارچگی حجم ویلا و درک آن به صورت یک کل واحد می شود. بنابراین نما از حالت پوسته خارج شده و ادغام در اجزا و عناصر ساختاری می شود.

علاوه بر پتانسیل نمای بتنی اکسپوز برای ارائه ایده ها و کانسپت های مدرن و نوگرایانه، آن کاهش هزینه ویلاسازی را نیز در پی دارد زیرا اجرای سریع و نسبتا راحتی دارد و نیاز به متریال لوکس و گران قیمتی مانند سنگ را کاهش می دهد. ماهیت خام بتن با اجرای صحیح و دانه بندی و بافت ریز، ظاهری مدرن و صیقلی ایجاد می کند و جلوه بصری نمای ویلا را ارتقا می دهد.

ویژگی های بتن اکسپوز

بتن اکسپوز انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسبی برای اجرای فرم ها و قالب گیری های مختلف را دارد و همچنین پتانسیل اجرای اشکال و نقوش متنوع و سفارشی را دارد و دارای طول عمر و دوام زیادی است و سرعت اجرای بالایی دارد.

ماسه با دانه بندی ریز، سیمان و آب مواد اصلی تشکیل دهنده بتن اکسپوز هستند که به آنها  مواد روان کننده و پر کننده نیز اضافه می شود. به علت مجاورت با شرایط بیرونی، نوسانات دمایی و رطوبت، بتن اکسپوز طرح اختلاط متفاوتی نسبت به بتن معمولی دارد. این تفاوت، اندک و صرفا در مواد افزودنی آن است. این افزودنی ها شامل فیلرهای معدنی با مقادیر بهینه مواد پودری و افزودنی های فوق روان کننده و افزودنی های بتن خود متراکم می باشد. البته با روشهای اصلاحی و تقویتی نیز پس از سخت شدن بتن می توان آن را به بتن اکسپوز تبدیل کرد.

بتن اکسپوز در نمای ویلا نیاز به ترمیم در فواصل زمانی مشخص دارد تا از کیفیات ظاهری آن کاسته نشود.

نحوه اجرای نمای بتنی اکسپوز

– به صورت درجا که نیاز به قالب بندی و اجرا در محل دارد.

-به صورت پیش ساخته. در این حالت پانل های بتنی به صورت پیش ساخته درکارخانه ساخته می شوند و به محل اجرا حمل و در آنجا نصب می شوند.

دو نوع روش خشک و با ملات برای نصب پانل های بتنی به نما وجود دارد:

روش خشک با استفاده از زیرسازی فلزی و یراق آلات نصب، نبشی و پیچ کردن پانل ها می باشد و یا با زیرسازی از دیوار پر کننده با متریال مختلف و استفاده از پیچ و چسب مخصوص اجرا می شود.

روش ملاتی که از ملات ماسه سیمان و چسب بتن برای نصب پانل های بتنی استفاده می شود. در این حالت نیاز به سیم های مفتولی در شیار پشت پانل ها می باشد و یا از اسکوپ استفاده می شود که از جدا شدن بتن از دوغاب جلوگیری می کند.

5

نمونه ویلای مدرن با نمای بتنی اکسپوز

حجم ویلا از دو متریال صلب و شفاف، بتن و شیشه تشکیل شده است. فرم منعطف بتن امکان قالب بندی ها و اجرای فرمهای متداخل را فراهم می کند.

اسلب های بتنی با حداقل ضخامت، نمای شیشه ای ویلا را به صورت فریم هایی رو به مناظر سایت قاب بندی کرده است.

طراحی ویلا مینیمال با سطوح یکدست و روشن بتنی، در منظر سبز سایت ویلا جلوه ناب، آرام و خالصی ارائه می کند.

با توجه به سطوح محدود شفاف و شیشه ای، صلبیت بتن در این ویلای بروتالیست شاخص است، با وجود رگه ها و بافت طبیعی سطوح بتنی، بر ماهیت عملکرد گرای متریال بتن تاکید می شود.

ذات آرام، خنثی و سرد بتن، ترکیب آن را با متریال دیگر از جمله سنگ و شیشه و … میسر می سازد. همجواری سطوح بتنی با سنگ لاشه، بافت گرم و روستیکی به این ویلای مدرن بخشیده است.

ویلای مینیمال بتنی به واسطه پایه های بتنی روی یک سطح مسطح شکل گرفته و دارای پوشش های موقتی برای سطوح شفاف است.

بخش هایی از پوسته بتنی این ویلا خالی شده است و  از آن ها برای کاشت گل ها و گیاهان سبز استفاده شده است و همراه با یک روف گاردن، لطافت و سبزی خلق کرده که خشونت و سردی نمای بتنی ویلا را تعدیل کرده است.

حجم بتنی ویلا با سطوح روشن، فریم بندی های تیره و سطوح شیشه ای بازتابی، مجموعه ای است از هماهنگی ها و تضادهای رنگی و نوری. بازتاب تصویر گیاهان و درختان، ما بین سطوح بتنی منجر به سبکی و پویایی نمای ویلا می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]