طراحی ویلا بیابانی

طراحی ویلا بیابانی

نام پروژه: اتاق چهار چشم-Four eyes house

مکان: Coachella Valley -کالیفورنیا

آرشیتکت: Edward Ogosta Architecture

مساحت: 1140 مترمربع

سال ساخت: 2011

این ساخت ویلا در یک منطقه بیابانی در خارج از لس آنجلس، کالیفورنیا صورت گرفته است. نام آن برگرفته از طرح خاص آن شامل چهار مکعب مستطیل ایستاده با تک پنجره های شاخصی در بالایش می باشد که به مثابه چهار چشم رو به پیرامون طبیعی تعبیر می شوند.

بنا بر طبیعت بیابانی سایت ویلا، رنگ سفید تماما این ویلای بیابانی را پوشش داده است، بدین رو از جذب زیاد گرما جلوگیری می شود، ویژگی که مناسب طراحی ویلا بیابانی است.

طراحی ویلا بیابانی

فضاهای خواب در چهار حجم بلند تعبیه شده و به گونه ای جهت گیری شده اند که تجربیات فضایی-زمانی جذابی را برای ساکنان خلق می کنند. این اتاق خواب ها که در ارتفاع قرار گرفته اند، باعث تغییر احساسات  ساکنان در هنگام خواب و بیداری می شوند. همراه با بهره مندی از نورهای طبیعی، دید رو به آسمان پر ستاره و مناظر دل انگیز پیرامونی.

طراحی ویلا بیابانی

مشاهده طلوع خورشید صبحگاهی رو به شرق، رشته کوههای زیبا رو به جنوب، نورهای شب شهر رو به غرب و آسمان زیبا با جهت گیری های متنوع این فضاها مقدور شده است.

طراحی ویلا بیابانی

طراحی ویلا بیابانی

طراحی ویلا بیابانی

اتاق خواب ها دارای اندازه های تقریبا یکسان هستند با ابعاد محدود فضای خواب. چیدمان داخلی آنها صرفا برای استراحت و تماشای مناظر بیرونی شکل گرفته است ، همراه با مبلمانی محدود برای نیازهای عملکردی.

طراحی ویلا بیابانی

برای دسترسی به فضاهای عمومی این ویلا، سیرکولاسیون عمودی از پله های نردبانی تا مارپیچ، رفت و برگشتی با ارتفاع اندک کف پله ها صورت پذیرفته است. این فضاها آزادانه تعریف شده اند و با دیوارهای شیشه ای فریم لس محصور شده اند. دیوارهای شیشه ای رابطه نفوذ پذیری را با استخر شنا و لندسکیپ پشت آن خلق می کنند.

طراحی ویلا بیابانی

وجود یک استخر روباز از نظر تعدیل آب و هوایی نشیمن مجاور باعث خنکی هوا می شود و از لحاظ بصری و روانی نیز حس خنکی را به فضای پیرامونی القا می کند.

طراحی ویلا بیابانی

فضاهای طبقه همکف، بستر پیوند دهنده بین احجام برجی گسسته می باشند و در تماسی قوی با محوطه ویلا شکل گرفته اند. این فضای میانی با وجود پانل های شیشه ای وسیع، در دید اول به صورت دو صفحه تخت ساده و موازی درک می شود که ماهیت مدرن و طراحی ویلا مینیمال را نمایان می سازد. استراحت در فضای نشیمن مدرن و ساده رو به منظره آرام و ساکت کویر، تجربه لذت بخشی خلق می کند.

طراحی ویلا بیابانی

طراحی داخلی ویلا به تبع، با گرایش مدرن و به صورت طراحی داخلی ویلا مینیمال شکل گرفته است. فضای داخلی دارای کفپوش های خاکستری، مبلمان و کابینت بندی های ساده با تنالیته های سفید تا خاکستری می باشد. ادامه کفسازی و پوشش رنگ و پرداخت کاری سقف نیز تا فضای بیرونی ادامه یافته است، همراه با درب های کشویی شیشه ای که پیوستگی فضای داخل و خارج را ارتقا می دهد. طراحی پلان ویلا نیز به صورت باز و با حداقل تیغه بندی ها صورت پذیرفته است.

سادگی نمای ویلا مدرن و چیدمان مینیمال داخلی آن، منجر به تاکید بصری بر زیبایی های طبیعی پیرامون ویلا شده است.

طراحی ویلا بیابانی

طراحی ویلا بیابانی به گونه ای صورت گرفته است که در درجه اول به عنوان فضایی برای تقویت دید به حوادث جذاب و طبیعی پیرامونی تعریف می شود. در واقع کانسپت طراحی ویلا، احترام به پتانسیل های طبیعی سایت،

از لحاظ چشم اندازهای زیبا بوده است.

طراحی ویلا بیابانی

پلان ویلا بیابانی

پلان ویلا بیابانی

پلان ویلا بیابانی

پلان ویلا بیابانی

پلان ویلا بیابانی

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت