Submit to Google PlusSubmit to LinkedIn

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا

طراحی ویلا یا طراحی خانه های ویلایی در سبک ها و گرایشهای مختلفی صورت می پذیرد. تفاوت اصلی یک خانه مسکونی با ویلا در پتانسیل های فضایی و کالبدی آنهاست. همین آزادی فضا طراحی ویلا را تبدیل به نوع خاصی از معماری فضاهای مسکونی کرده است که امکان ایجاد طرحهای نوآورانه، خاص و مطابق سلیقه مشتریان را دارد.

با وجود ارتباطات گسترده فرهنگ های مختلف با یکدیگر و ظهور کانسپت ها و ایده های طراحی معماری و همچنین ارتقای آگاهی و سلیقه کاربران فضای ویلایی، هر روزه شاهد خلق ایده ها و رویکردهای متنوعی در طراحی و اجرا ویلا در مناطق مختلف دنیا هستیم. در کشور ایران نیز به تبع، با گسترش رویه شهر نشینی و فضاهای پر تراکم شهری، ویلا سازی در نواحی حومه ای و ییلاقی رشد چشمگیری داشته است.

سبک های طراحی ویلا

برخلاف بناهای مسکونی در شهرها که نما و حجم آنها باید مطابق شرایط و ضوابطی خاص و محدود کننده باشد، طراحی نمای ویلا و حجم آن در نواحی غیر شهری دارای چنین محدودیت هایی نیست و بهترین فرصت را برای پیاده سازی سبک های مختلف فراهم می آورد. گرچه تعددی از سبک های طراحی ویلا، نتیجه شده از سبک های مختلف معماری وجود دارد، اما در ایران می توان آنها را در سه دسته بندی کلی بررسی کرد:

طراحی ویلا مدرن: رویکردهای نوگرایانه، سادگی و عملکردگرایی بدون در نظر گرفتن فرمهای سنتی و تاریخی، چارچوب آن را شکل می دهند.

طراحی ویلا کلاسیک: بازگشت به فرمهای تاریخی گذشته به خصوص معماری رم و یونان باستان در آن شاخص است.

طراحی ویلا روستیک: با فرمهای ساده و متریال بومی و طبیعی، دارای ویژگی های خانه ها و ویلاهای روستایی می باشد.

ویژگی های طراحی ویلا مدرن:

villa modern

مدرنیسم به عنوان رویکردی جهانی و با تکیه بر استفاده از تکنولوژی و صنعت در معماری، با خصوصیات عمومی ذیل در طراحی و اجرا ویلا نمود می یابد.

-ترکیب احجام ساده و خالص به ویژه مکعب مستطیلی: مستطیل فرم رایج در بناهای مدرن است. ترکیب احجام با ابعاد و ارتفاع های مختلف و پر و خالی ایجاد شده در نمای ویلا، باعث خلق جذابیت در نمای ویلا می شود. در طراحی ویلا مینیمال به عنوان زیر مجموعه ای از طراحی ویلا مدرن، معمولا یک حجم خالص مبنای طراحی قرار می گیرد و نمای صرفا ساده و کارکردگرا خلق می شود. رنگ سفید و خاکستری رنگ های غالب بر این نما می باشد.

villa modern

villa modern

-سطوح وسیع شیشه خور در نمای ویلا. شیشه سمبلی است از پیشرفت و تکنولوژی در ساختمان ویلا. از سوی دیگر ارتباط بصری قوی را با محیط پیرامونی و محوطه ویلا برقرار می کند.

villa modern

-ارتباط با فضاهای خارجی و وجود فضاهای واسط و نیمه محصور. مرز کالبدی بین فضاهای داخلی و فضاهای خارجی در این سبک بسیار کمرنگ است. درب های شیشه ای و کشویی بزرگ، تراس ها و فضاهای پیش آمده در محوطه سازی ویلا، پیوند قوی بین فضاهای داخلی و خارجی ایجاد می کنند. این ویژگی در ساخت ویلا کوچک منجر به گسترش فضایی می شود.

villa modern

villa modern

-پلان معماری باز و سیرکولاسیون آزاد در طراحی داخلی ویلا مدرن. طراحی پلان ویلا در سبک مدرن، با کمترین ساختارهای جدا کننده شکل می گیرد و فضای داخلی باز، روشن و یکدستی خلق می شود. در این فضاها رنگ های روشن و یکدست مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی داخلی ویلا

-متریال بتن، فولاد و شیشه. گرچه اجرای فرمها و احجام ویلا مدرن با متریال مختلفی امکان پذیر است اما بتن و شیشه و فولادهای اکسپوز، اصلی ترین متریال معماری مدرن به شمار می روند.

طراحی ویلا مدرن

ویژگی های طراحی ویلا کلاسیک:

classic villa design

سبک کلاسیک در معماری ویلا به دنبال احیای فرمهای کلاسیک و تاریخی است و شکوه، تمول و تجمل گرایی را در ساختمان ویلا به نمایش می گذارد.

-تقارن در نمای ویلا کلاسیک. تقارن در اجزا و المان ها و بازشوها نسبت به یک محور قوی باعث ایجاد تعادل، پایداری و سکون در نما می شود که خاص بناهای قدیم بوده است.

-ستون، سرستون های تزئینی و المان های خاص معماری رم و یونان مانند سنتوری، در نمای کلاسیک و همچنین در طراحی داخلی ویلا کلاسیک یاد آور بناهای با شکوه کلاسیک می باشند. تزئینات و جزئیات نقش بسیار پر رنگی در این امر دارند.

-جدا کننده های ساختاری در پلان. پلان ویلا کلاسیک تا حدی دارای تفکیک فضایی و مرزبندی مشخصی است.

-ابعاد بازشو محدود. معمولا بناهای کلاسیک دارای بازشو و سطوح شیشه خور محدودتری هستند، با اینحال ماهیت ویلا تا حدی نیازمند وسعت بیشتر پنجره ها می باشد.

-مرز کالبدی و بصری شاخص بین فضای داخلی و خارجی ویلا. نمای ویلا کلاسیک تقریبا به صورت جدا و منفک در پس زمینه طراحی محوطه ویلا کلاسیک قرار می گیرد و فضاهای واسط و باز، جایگاهی در این نوع رویکرد ندارند.

classic villa design

ویژگی های طراحی ویلا روستیک:

rustic villa design

طراحی ویلا روستایی یا روستیک با محوریت فرم های خانه های ییلاقی و روستایی و ساده صورت می گیرد.

-احجام ساده، سنگین و صلب. این احجام ساده صرفا در حد برآوردن نیازهای سکونتی یک زندگی ساده روستایی شکل می گیرند.

-متریال خام و طبیعی. ذات زندگی روستایی با سادگی و امکانات محدود در مصالح طبیعی، بوم آورد و زمخت در نمای ویلا روستیک نمود می یابد.

-فضاهای داخلی ساده و صمیمی. طراحی داخلی ویلا روستیک با متریال خشن، غیر صیقلی و مبلمان زمخت و مرزبندی های کالبدی و دیوارهای قطور تعریف می شود. وجود شومینه سنگی مهمترین المان این فضا می باشد.

interior villa design

-ارتباط فضای داخلی و خارجی. ساخت ویلا روستیک در ارتباط نزدیک با طبیعت شکل می گیرد. تکرار متریال خام و خشن نمای ویلا در فضای داخلی، ایوان ها، تراس ها و سکوهایی که از فضای داخلی تا محوطه سازی ویلا روستیک امتداد یافته اند، همچنین وجود گیاهان طبیعی در فضای داخلی باعث تقویت این ارتباط می شوند.

15

-ترکیب سبک ویلاسازی مدرن با رویکرد روستیک نیز محبوبیت ویژه ای یافته است که می توان آن را به عنوان گرایشی مستقل تعریف کرد. در این رویکرد پلان باز و شیشه بندی های گسترده پلان ویلا مدرن با متریال و مبلمان روستیک ترکیب شده و تضاد دلچسبی را به وجود می آورد.

interior villa design

design villa

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت