نمونه طراحی ویلا یک طبقه

نام پروژه: Pegasus House

مکان:  Pegasus – نیوزیلند

آرشیتکت: Dalman Architects

مساحت: 245 متر مربع

سال ساخت: 2020

این طراحی ویلا برای مشتریانی انجام گرفته که از بازی گلف لذت می برند و خواستار دوری از زندگی شلوغ خود در سنگاپور و گذران تعطیلات در یک ویلای زیبا و راحت در این منطقه هستند.

سایت ویلا در سمت غرب شهر Pegasus قرار دارد. جایی که مناطق حومه ای با زمین های گلف ادغام شده اند. بنای ویلا رو به شمال است با دیدهایی بر درختان، دریاچه و کوهپایه های Canterbury پشت آنها. این ویلای مسکونی در مرکز قطعه زمین سایت واقع شده است تا فضای باز پیرامونی و حداکثر فاصله را از جاده مقدور کند. در حالیکه یک موقعیت مرکزی با مشرفیت بر پیرامون طبیعی را به دست می آورد. این موقعیت مکانی آرامش و سکوت را برای ساکنان و حداکثر بهره مندی را از پتانسیل های طبیعی پیرامونی و دید و منظرهای این ناحیه به ارمغان می آورد.

کانسپت ساخت ویلا، ایده فضاهای منفی و مثبت را بسط می دهد. فضای منفی نواحی نشیمن را در بر گرفته است، یک وید مرکزی به وسیله چهار قسمت که آن را فرا گرفته اند. درون این بخشها فضاهای مثبت تعریف شده اند، آنها دارای عملکردهای مختلفی در ساختمان ویلا هستند. اتاق خواب اصلی و بخش اقامت میهمان، گاراژ، آشپزخانه و فضاهای سرویس. در قسمت بالایی بخش پنجم قرار گرفته است، یک بام تخت بزرگ که فضای اصلی را پوشش می دهد و فضای بیرونی سرپوشیده ای نیز ایجاد می کند، یک بخش یکپارچه. هریک از این بخشها دارای اهمیت قابل توجهی هستند که شخصیت و ویژگی های منحصر به فرد خود را ارائه داده و به تقویت ایده پیوند عملکردها کمک می کنند.

متریال چوب و بتن در فضای داخلی ویلا نیز مورد استفاده قرارگرفته و دارای کاربرد دو گانه ای هستند. هر دوی این متریال پرداخت و روکش شده هستند. این امر باعث می شود که فضای داخلی شبیه نمای ویلا و فضای خارجی آن، احساس شود و برعکس.

طراحی داخلی ویلا به سبک مدرن، با پلانی باز، مبلمان ساده و مدرن و کف های بتنی تعریف شده است. در عین حال که دیوارهای چوبی و نورپردازی داخلی، گرما و صمیمیت را به داخل فضا القا می کنند.

آشپزخانه نیز دارای مرز مشخص و کالبدی با فضای نشیمن و غذا خوری نیست و اکثر سطوح آن بتنی و به رنگ خاکستری هستند.

طراحی ویلا یک طبقه به صورت خطی و کشیده، در تراز محوطه ویلا صورت گرفته است و تقسیمات فضایی در امتداد یکدیگر قرار گرفته اند. پانل های چوبی مشبک بر روی قسمت های شفاف، قابلیت باز و بسته شدن را به آسانی دارند و با توجه به شرایط نوری و دمایی فضای خارجی و نیازهای سکونتی جمع یا باز می شوند. این امر نمای ویلا را پویا و جذاب می سازد. در هنگامیکه آنها کاملا باز هستند، فضای داخلی ویلا غرق در نور طبیعی و پیوند با طبیعت زیبا می شود.

از حجم کشیده ویلا باکس های چوبی بیرون زده که فضاهای کوچکتری دارند، ارتفاع سقف آنها کمتر است و برای فضاهای خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. در حالیکه مرکز پلان ویلا باز و وسیع است و دارای ویژگی های جمع کنندگی به عنوان یک فضای نشیمن دور همی می باشد. دیدهای بیرونی متفاوت و فضاهای خارجی بین احجام ساختمان ویلا فریم بندی می شوند و فضاهای واسطی را بین قسمت نشیمن و تراس های بیرونی ایجاد می کنند.

درب های شیشه ای می توانند جمع شده و مرزهای بین فضاهای داخلی و خارجی را از بین ببرند. بدین رو زمین گلف بخشی از این ویلا می شود و احساسی از آرامش و تعلق خاطر را به وجود می آورد که لذت یک تعطیلات عالی را غنی تر می سازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]