طراحی ویلا پیش ساخته

برای مشاوره طراحی ویلا پیش ساخته به بخش طراحی ویلا سایت ویلا1000 مراجعه فرمایید.

برای دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا روی لینک عکس زیر کلیک کنید:

طراحی ویلا

طراحی ویلا پیش ساخته در مناطقی با محدودیت سطح اشغال، زمین های ناهموار و بافت های نامناسب برای تسطیح و آماده سازی، کاربرد بسیار دارد.

خانه ویلایی کوچک که صرفا برای اوقات محدودی مانند تعطیلات مورد استفاده قرار می گیرد می تواند به صورت پیش ساخته و به ساده ترین شکل و با سرعت زیاد ساخته شود. در واقع کل ساختمان ویلا تبدیل به پانل ها و مقاطعی می شود که در فرمهای منظم و گاه مدولار تولید شده اند.

عموما هزینه طراحی و ساخت ویلا پیش ساخته نسبت به ویلایی که به صورت درجا احداث می شود، پایین تر است. زیرا اکثر قطعات از اجزای سازه ای گرفته تا پارتیشن ها و اجزای غیر سازه ای درکارخانه تولید می شوند و صرفا نصب آنها در محل انجام می شود. همین امر به کوتاه شدن پروسه ساخت و کاهش دستمزد کارگران و عوامل اجرایی می انجامد.

در واقع بیشترین صرف هزینه آن مربوط به طراحی و ساخت قطعات در کارخانه می باشد. به همین سبب هزینه ها از قبل قابل پیش بینی هستند زیرا از اولین مراحل شروع پروژه مقدار، مدل و نوع قطعات مشخص و قابل برآورد می باشند.

چوب کاربرد وسیعی در ساخت ویلا پیش ساخته دارد زیرا سبک بوده و قابلیت مدولار شدن و نصب و تعویض آسان را دارد.

با بررسی و تحلیل مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته با توجه به شرایط هر پروژه ای، تصمیم گیری در مورد پیش ساختگی و یا اجرا در محل ساده تر می شود.

به سبب محدودیت های فرمی-اجرایی در یک ساختار پیش ساخته، اجرای تمام سبک های طراحی ویلا در آن امکان پذیر نیست. طراحی و ساخت ویلای مدرن کوچک بیشترین تناسب را با آن دارد.

نمونه ویلا پیش ساخته

این نمونه ویلاپیش ساخته در کانادا به مساحت 1260 مترمربع و توسط شرکت معماری Figurr Architects Collective  در سال 2019 بنا شده است.

ساخت ویلا پیش ساخته، ، فرآیند تولیدی غیر متعارفی داشت. ساختار این ویلا از پنج مدل سفارشی پیش ساخته تشکیل شده است. هریک تقریبا 15 متر طول دارند و قبل از تحویل در سایت، مونتاژ شده اند.

این رویه برای شرایط کار بهینه در فضای داخلی و خارجی مناسب بود. طرح مدولار ویلا منحصر به فرد است و و بر طبق پلان های دقیق شکل گرفته است. عایق بندی پنجر ها و کف همگی قبل از حمل، مونتاژ می شوند. حمل مدول های بزرگ یکی از چالش های ساخت ویلا بود.

این فرآیند شامل عملیات آماده سازی، طراحی و ساخت قطعات و حمل در طول جاده های روستایی با پیچ های 90 درجه در آب و  هوای نامساعد بود.

پروسه ساخت در اواخر تابستان قبل از تخریب بنای قدیمی صورت گرفت. این زمان بندی پیشرفت سریعتر کار را تضمین کرد. بنابراین ساکنان ویلا بیشتر از یک فصل را برای لذت بردن از این منطقه ییلاقی از دست ندادند.

ساختمان ویلا دارای ردپای ضعیفی در محیط زیست است. تصور خلق یک فضای معماری با اثرات بسیار کم بر محیط زیست، ایده ساخت ویلا را به سوی استفاده از متریال پایدار و بومی سوق داد.

پنجره های بزرگ زیبایی طبیعت را به فضای داخلی می آورند و آن را غرق در نور می سازند. انرژی آفتاب مستقیم به کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی کمک می کند.

نمای ویلا که دارای رنگ های طبیعی است، به راحتی در فضای جنگل ادغام شده است و رنگ سیاه مات، جلوه هنری جذابی به آن بخشیده است. چوب در طراحی داخلی ویلا فضایی گرم و پذیرا را خلق می کند. معمار ویلا به دنبال کسب گواهینامه LEED Gold مربوط به معماری سبز برای این ویلا می باشد.

فضای داخلی طوری طراحی شده است که هرعضوی از خانواده فضای شخصی خود را داشته باشد. پلان ویلا

در طبقه همکف باز است با یک فضای غذاخوری و آشپزخانه بزرگ، جاییکه همه از لذت آشپزی و صرف غذا لذت می برند.

یک اتاق نشیمن دنج، راحت و زیبا و یک تراس سه فصل توسط یک دریاچه و جنگل احاطه شده است. طبقه همکف ویلا همچنین دارای یک آتلیه نقاشی و نجاری است. عرشه پایینی کنار دریاچه طوری طراحی شده است که مزاحم دیدهای بی نظیر اطراف نشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]