بازسازی ویلا قدیمی

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا یا نوسازی ویلا، فرآیند بهسازی و تغییر یک ساختار قدیمی و یا آسیب دیده است. می توان آن را در زمره اقداماتی برای احیای یک بنای از کار افتاده به شمار آورد. در بعضی اوقات به جای تخریب کامل یک ویلای قدیمی و فرسوده و ساخت ویلای جدید، به بازسازی و بهبود کیفیات عملکردی و ظاهری آن پرداخته می شود، این امر ممکن است به علت حس نوستالژیک به حفظ بنای اصلی و یا هزینه پایین آن در مقایسه با ساخت ویلا از ابتدا باشد. 

اولین نکته اطلاع از تاریخ دقیق ساخت بنای قدیمی است، این امر به برآورد تقریبی اقداماتی که باید صورت گیرد کمک می کند. بناهایی که خیلی قدیمی هستند و مدتها خالی از سکنه بوده اند نیاز به مقاوم سازی سازه، ایجاد کانالها و رایزرهای جدید تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و تجهیز ویلا با سیستم های آبرسانی و فاضلاب جدید دارند. در صورتیکه اگر زیرساخت های سازه ای و تاسیساتی نسبتا کارایی از قبل موجود و قابل بهره برداری باشد، انجام بازسازی ویلا در حد تقویت یا تعمیرات جزئی بوده و بیشتر معطوف به المانهای معماری می شود.

بعد از تخمین قدمت بنا، باید به تهیه نقشه دقیق از وضع موجود پرداخته شود. در دسترس بودن نقشه های قدیمی و اجرای ویلا قدیمی دقیقا بر طبق آنها، احتمال بسیار ضعیفی است، بنابراین بهتر است قبل از شروع هر کاری اقدام به مترکشی و ترسیم نقشه های دقیقی از بنای موجود کرد. تصمیم گیری در مورد ایجاد و نوع تغییرات، همچنین طراحی و فضاسازی های جدید اول باید روی نقشه صورت گرفته و ارزیابی شود. در این مرحله باید اجزایی که قرار است تخریب یا تعمیر و بازسازی شوند و اجزای جدیدی که باید اضافه شوند مشخص شده و یک پلان اجرایی ترسیم می شود.

 بنا به شرایط ساختمان ویلای قدیمی و تغییرات و اقدامات بازسازی مورد نظر باید به بررسی وضعیت ایستایی و ساختاری آن پرداخته شود و در صورت نیاز، به تقویت عناصر سازه ای پرداخت. در این خصوص باید ابتدا اقدامات امنیتی و احتیاطی صورت گیرد. بیشتر ساختمان های قدیمی دارای دیوار باربر هستند، باید مکان آنها شناسایی شده و در هنگام تخریب، قسمتهای حساس و در معرض خطر، حفاظ بندی شوند.

وجود نم و رطوبت پدیده شایع در ساختمان های قدیمی است . بنابراین تجدید عایق رطوبتی در فضاهای در معرض شستشو و همچنین در بام و تراس ها بسیار اهمیت دارد. این کار باید بر طبق تغییرات معماری فضاها صورت گیرد.

 اقدامات تاسیساتی از جمله سیم کشی ها، لوله کشی ها و نصب سیستم های نوین گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع مرحله بعدی بازسازی ویلا است که با توجه به طرح جدید معماری و کاربری فضاها صورت می گیرد. در صورت امکان باید رویکردهای سبز و پایدار در این خصوص لحاظ شود تا به راستی روح تازه ای در طراحی ویلا جریان یابد. این رویکردها شامل استفاده از فناوری های نوین جهت صرفه جویی در مصرف انرژی مانند ادغام پنل های خورشیدی با تاسیسات گرمایشی و یا ایجاد بام سبز است.

در این بین طراحی و اجرای تجهیزات نورپردازی مدرن و متنوع هر فضا نیز صورت می گیرد که سهم مهمی در خلق فضایی مدرن و به روز در داخل ویلا، دارد. به عنوان مثال، افزودن آویزهای نوری متنوع در بالای کانتر آشپزخانه و ایجاد نورهای مخفی در سقف های کاذب، نمونه ای از این اقدامات هستند.

ملموس ترین بخش بازسازی ویلا مربوط به معماری داخلی آن است. تغییرات داخلی باید منجر به ایجاد فضاهایی روشن و باز شود. در این خصوص می توان به تخریب دیوارهای غیر سازه ای محصور کننده و به هم پیوستن فضاهایی با کاربریهای سازگار، استفاده از پارتیشن های سبک با دکوربندی های ظریف، به جای المان های صلب و سنگین پرداخت. معمولا بناهای قدیمی دارای پنجره های محدود و در نتیجه فضاهای داخلی تاریکی هستند، این ویژگی با روح ویلا در تضاد است. تعویض درب و پنجره های قدیمی با انواع جدید و حتی افزودن بازشوهایی جدید به القا شدن حس پویایی و تجددگرایی معماری داخلی ویلا کمک کرده و از تاریکی و راز آلود بودن فضاهای قدیمی می کاهد.

 ایجاد سقف کاذب نیز به تغییر فضایی در کالبد قدیمی می انجامد. معمولا بناهای قدیمی دارای سقف های بلندی هستند، بنابراین امکان اجرای طرح ها و فرمهای مختلفی از سقف های کاذب را دارند. وجود این سقف ها همچنین فضایی را برای بعضی تجهیزات تاسیساتی نیز فراهم می آورد.

بعد از مراحل ذکر شده، نوبت به تعویض یا تعمیر کف پوش ها، کاشیکاریها، کابینت های آشپزخانه و کمدها و رنگ آمیزی و استفاده از دیوارپوشها در صورت لزوم می رسد. اجرای دکوراسیون داخلی جدید نیز در راستای این عملیات صورت می پذیرد. در بسیاری از موارد می توان با انجام تعمیرات جزئی از تعویض کلی و هزینه های اضافی اجتناب کرد.

می توان در صورت کسب مجوز از مراجع ذی صلاح، نمای یک بنای قدیمی را با فرمها و متریالی جدید، کلا تغییر داد و یا به پرداخت کاری ها و اصلاحاتی در آن بسنده کرد. می توان بخش کوچکی از فضای داخلی را نیز به صورت قدیمی حفظ کرد تا خاطره ای نوستالژیک از گذشته باشد.