ویلا روی شیب

طراحی ویلا روی شیب

طراحی ویلا شیبدار طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری.02186081860

طراحی ویلا شیبدار جناب آقای بهشتی- طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری.02186081860

طراحی ویلا شیبدار جناب آقای خانمحمدی- طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری.02186081860

طراحی ویلا شیبدار جناب آقای مثنوی طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری .02186081860

طراحی ویلا شیبدار جناب آقای علیمردانی طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری.02186081860

.02186081860طراحی ویلا شیبدار جناب آقای دیانتی- طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری

.02186081860طراحی ویلا شیبدار جناب آقای حاج حسینی طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری

طراحی ویلا شیبدار جناب آقای بخشی- طراحی شده توسط آتلیه معماری رضا طاهری

طراحی ویلا شیبدار

ادامه پروژه های طراحی ویلا

از آنجاییکه پروژه های ویلاسازی غالبا در نواحی خارج از شهرها و زمین های بکر و طبیعی اجرا می شوند، مواجه با زمین های شیبدار و ناهموار، در این خصوص، امری عادی است. در ابتدا ممکن است این ویژگی، چندان چالش برانگیز به نظر نرسد اما به محض شروع فرآیند طراحی ویلا، مسئله شیب، کل پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. در برخورد با سایت های با شیب های قابل توجه، بهتر است رویکردی انتخاب شود که نیاز به تسطیح و در نتیجه حجم عظیم خاکبرداری و خاکریزی نباشد. چرا که این اقدامات هزینه بسیار سنگینی را به بودجه ساخت ویلا تحمیل می کند و علاوه بر آن زمان زیادی نیز صرف آن می شود.

طراحی ویلا شیبدار

کنسول کردن بخشی از بنای ویلا روی سرازیری تپه یا دره، به کمک راه حل های سازه ای و جسورانه، راهکار قابل توجهی است. طراحی ویلا در زمین های شیبدار با این روش، به گونه ای انجام می شود که قسمتی از ساختمان بر روی بستر نسبتا هموار موجود قرار گرفته و بخش دیگر آن به صورت معلق با پایه های قوی کنسول می شود. گرچه ارجحیت با قرار گرفتن بزرگترین قسمت، روی زمین است اما بهرحال، محدودیت های سایت، همیشه چنین امکانی را مقدور نمی کند. در هر صورت، در این رویکرد،نیاز به سیستم های سازه ای قوی وجود دارد تا ایستایی و امنیت ویلا تامین شود.

برای درک بهتر این رویکرد چند نمونه ویلا روی سطح شیبدار معرفی می شود.

ویلای تابستانی روی پایه های فولادی-سوئد

این ویلا روی شیب تندی در نزدیک دریا، در شهر Molle در کشور سوئد ساخته شده است. ویلای تعطیلاتی است که روی دوازده پایه فولادی بنا شده است.

طراحی ویلا در زمین های شیبدار

بیشتر قسمت های قابل دید و المان های سازه ای باربر آن، به رنگ سبز هستند تا با درختان پیرامونی هماهنگ باشند و در شاخ و برگ سبز پیرامونی ادغام شوند. این رنگ سبز ملایم همچنین برای پانل های نما و نرده های بالکن نیز استفاده شده که تا بام پیشامده، امتداد می یابد.

راه ارتباطی آن از طریق یک راه پله بلند است که از سطح خیابان به یک بالکن سرپوشیده می رسد که سه گوشه ویلا را به هم مرتبط می کند. الوارهای چوبی عرشه تا فضاهای داخلی و در پیشامدگی های سقف ویلا امتداد می یابند. این عرشه های چوبی و متریالکفسازی چوبی، تناسب مطلوبی با بافت جنگلی بیرونی دارد.

یک اتاق نشیمن و غذاخوری با پلان باز، همراه با یک اجاق ذغالی، مرکز این پلان را اشغال کرده است. فضای نیمه بازی نیز در انتهای دیگر، آشپزخانه را شکل داده است.

درب های شیشه ای بزرگ و کشویی، به بالکن باز می شوند. دو اتاق خواب همجوار بچه ها به فضای مشترک مرکزی راه دارند. این اتاق ها به وسیله یک حمام مشترک از اتاق خواب اصلی جدا می شوند که رختکن مخصوص خود را دارد. پارکینگ در تراز خیابان وجود دارد. همچنین یک هال ورودی بزرگ و انبار که به اتاق رختشویی باز می شود نیز در این سطح قرار دارند.

طرح فضاهای داخلی همراه با کف های چوبی، سقف ها و دیوارهای سفید رنگ، حالتی مینیمال دارد. از چوب برای پوشش دیوارهایی که اتاق خواب ها را از فضای نشیمن جدا می کند نیز استفاده شده است. مبلمان با رنگ سبز ملایم، تاکیدی بر درختان پیرامونی هستند که در بسیاری پنجره ها و درب های شیشه ای قاب بندی می شوند.

نمونه دیگری از طراحی ویلا در زمین های شیبدار

ویلای RD

مکان : Jarabacoa – جمهوری دومینیکن

مساحت : 1670 مترمربع

معماران : Chilean architectural firm Vasho

این ویلا روی شیب یک تپه واقع شده است. در حالیکه بیشترین قسمت آن، درون خود تپه جای گرفته است، نمای جلویی و بعضی نماهای کناری آن، به عنوان تراس هایی اکسپوز رها شده اند، و بام سبز آن نیز نمایان است. در حالیکه ویلای RD مساحت بزرگی دارد، طراحی ویلا به گونه ای است که بزرگی ابعاد آن خیلی مشخص نیست. با قرارگرفتن بیشتر سازه در زیر سطح، این ویلا هم مرئی و هم نامرئی است و باعث می شود لندسکیپ درختان پیرامونی تسلط بصری بیشتری در سایت یابند.

در طول حفاری سایت، سنگها جمع آوری و انباشته شد تا به عنوان متریال ساختاری و نهایی خود ویلا، به کار روند. در نتیجه، دیوارهای سنگی هم در داخل و هم در بیرون ویلا، جلوه طبیعی و زیبایی به بنا می بخشند و به تناسب بیشتر ویلا با محوطه سازی پیرامونی کمک شایانی می کنند.

دیوارهای سنگی مانند یادمانی باستان شناسی از دوران کهن، از درون تپه بیرون آمده اند.

در حالیکه دیوارهای سنگی دارای نمای تاریخی هستند، یک وید دایره ای در بام سبز، همچنین سازه های حامل بتنی، مشخصا از عصر مدرن سخن می گویند. این وید در بام سبز ورود نورخورشید را به تراس سرپوشیده مقدور می کند و از تراس مانند دروازه ای به آسمان و ستاره ها دیده می شود.

در طرفین ویلا، تراس از سه طرف باز است و دیدهای پانورامایی را به تپه ارائه می کند. این تراس فضای سایه دار مورد نیاز را در تابستان های داغ جمهوری دومینیکن ایجاد می کند و وید، امکان نشستن زیر آفتاب را در روزهای خنک تر فراهم می آورد.

در عین حال که تراس مکانی سایه دار را برای نشیمن بیرونی فراهم می کند، همچنین امکان خنک شدن را در جکوزی واقع در آن مقدور می کند. این جکوزی طوری شکل داده شده است که در قسمت پهن تر تراس قرار گیرد و در جایی تمام می شود که تراس به طور قابل ملاحظه ای باریک شده و از جلوی ویلا عبور می کند.

هنگامیکه تابش خورشید در گرمترین حالت خود است، پیشامدگی بام، روی جکوزی سایه می اندازد و همچنین تراس هایی که از یک طرف ویلا تا طرف دیگر گسترده شده اند نیز خنک می شوند.

نرده های جان پناه، برای احتیاط بیشتر، به سمت داخل کج شده اند تا حفاظت بیشتری برای کودکان که ممکن است از نرده های افقی آن بالا روند، ایجاد شود.

بخش بزرگی از تراس در جوار بنای ویلا، به این معنی است که فضای زیادی برای کودکان در دسترس است تا درمحیط بیرونی بازی کنند.

امتداد تراس به دامنه تپه می رسد و هم بزرگسالان و هم کودکان می توانند از آن به روی تپه رفته و پیاده روی کنند.

دسترسی ها از فضای داخل به بیرون از طریق درب های شیشه ای بزرگ با فریم های چوبی میسر است که به طرفین باز شده و باعث بسط فضایی داخل به خارج می شوند.

فضای جمعی مجاور تراس، شامل اتاق نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه است. فضای نشیمن دارای سقفی بلندتر از دو فضای دیگر است و با پنجره های شفاف احاطه شده است. بین فضاهای نشیمن و غذاخوری یک راه پله وجود دارد که به طرف اتاق خواب ها پایین می رود. این راه پله ترکیبی از نرده های استیل و دیوارهای بتنی است که با چوب کاج قالب بندی شده و با قسمت های داخلی چوبی، همخوانی دارد.

در آشپزخانه چوبهای کمرنگ کابینت ها از نظر ظاهری در تقابل با دیوارهای سنگی طبیعی هستند. سقف و کف ها نیز چوبی هستند و جلوه ای مانند یک کابین چوبی را ارائه می کنند. از آنجاییکه این ویلای تعطیلات در اقلیم گرم است، این ظاهر، انتخابی عالی برای آن بوده است.

طبقه پایینی یک فضای خصوصی است، در آن تمام اتاق خواب ها، حمام، فضای مطالعه و کتابخانه خود را دارند.

یکی از چالش های طراحی ویلا روی این سایت، کمبود خطوط افقی بود. بیشتر سایت شیب 45 درجه داشت و ساخت ویلا روی یک سطح غیرتراز، نیازمند نقشه کشی بسیار دقیقی بود. قبل از شروع پروژه، نقشه برداری دقیق از توپوگرافی سایت، معماران را قادر ساخت که جایگیری فضاهای مختلف ویلا را تعیین کنند. شیب زمین توزیع فضاهای مختلف را تحت تاثیر قرار میداد اما معماران قادر بودند که ساختاری از فضاهای باز را هماهنگ با ویژگی های بومی سایت، ایجاد کنند.

با قرارگیری ویلا درون تپه و پوشش بام سبز آن، نیاز به تهویه مطبوع کاهش پیدا می کند. این بام سبز عایقی را در برابر گرمای مستقیم خورشید ایجاد می کند، در همین حین بخش دفن شده عقبی بنا، هوای خنک را از صخره های مجاورش می گیرد. این انتقال هوای خنک، اینرسی حرارتی نامیده می شود.

برای استفاده از اینرسی حرارتی زمین، روشهای آب بندی مهندسی و پیشرفته ای مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم هوشمندی برای کنترل یکپارچه تمام نورها، صوت ها، دمای جکوزی و تمهیدات امنیتی(شیرهای برقی، دوربین ها، سیستم های هشدار) در تمام نقاط ویلا به کار گرفته شده است.

در حالیکه فضاهای خصوصی عموما در طبقه پایین هستند، یک اتاق خواب کوچک در طبقه اصلی در پشت آشپزخانه و کنار اتاق رختشویی قرار گرفته است.

در طبقه پایین یک سوئیت مستر در بزرگترین بخش قرار دارد و نزدیک آن یک اتاق خواب کوچکتر است و در انتهای دیگر، اتاق خوابی دیگر. یک سالن کوچک دو اتاق خواب را از هم جدا می کند.

پروژه های طراحی شده روی سطح شیبدار توسط گروه معماری رضا طاهری         

منبع :https://www.dezeen.com/

https://architecturesideas.com/

https://www.archdaily.com/

http://www.home-designing.com/

https://archello.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]