طراحی حیاط ویلا

Uncategorised

Rate Total: 74.57% - 7 votes
75%

 
 

حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا به عنوان زیرمجموعه ای از محوطه سازی ویلا، شامل طراحی فضای سبز ویلا و المان های انسان ساخت می باشد. ساخت ویلا اغلب در فضاهای طبیعی و باز خارج از شهرها صورت می گیرد که به عنوان خانه های ییلاقی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در تعریف، به خانه هایی که در بافت شهری ساخته می شوند اما دارای حیاط و فضای باز پیرامون خود هستند همراه با چهار نما نیز عنوان ویلا اتلاق می شود.

طراحی حیاط ویلا دارای اهمیت بسیاری است چرا که هدف اصلی از طراحی و اجرای ویلا ارتباط با فضای طبیعی و استفاده حداکثری از پتانسیل های فضای سبز و فضای بیرونی می باشد. همانگونه که طراحی ویلا و طراحی داخلی ویلا نیازمند خلاقیت و تفکرات منطقی و اجرایی می باشد، در طراحی و اجرای حیاط ویلا نیز باید به مسائل گوناگونی توجه کرد تا طرحی منسجم پیاده سازی شود.

حیاط ویلا

طراحی خردمندانه حیاط ویلا منجر به خلق فضای بیرونی زیبا و کارآمدی می شود. ممکن است فضای بیرونی زیر مجموعه ای از یک طراحی باغ ویلای بزرگ باشد و یا محوطه سازی محدود برای ساخت ویلا کوچک مد نظر باشد. طراحی حیاط ویلا در هر ابعاد و مقیاسی که باشد باید دارای اصول و ویژگی هایی باشد تا تبدیل به فضای بلااستفاده و متروکی نشود.

ممکن است حیاط در جلوی ساختمان ویلا یا پشت آن واقع شود و یا کل پیرامون بنای ویلا را احاطه کرده باشد. هر کدام از این جایگیری ها شرایط و الزامات خاص خود را می طلبد. طراحی حیاط ویلا برای فضایی که در جلوی ساختمان و بعد از ورودی قرار می گیرند باید به گونه ای باشد که مسیر اختصاصی سواره و پیاده راه به صراحت تعریف شده باشند. کاشت گیاهان و درختان در طرفین این مسیرها، مرزبندی زیبا و جذابی را برای آنها ایجاد می کند.

حیاط ویلا

حیاط ویلا

طرح بندی ها بهتر است به گونه ای اجرا شوند که حالت دعوت کنندگی و پذیرنده ای داشته باشند. از مسیر اصلی منتهی به ویلا می توان انشعاب هایی برای فضاهای مکث، نشستن، استراحت، تفریح و ورزش ایجاد کرد. هر کدام از این فضاسازی ها تا حد امکان باید از پتانسیل گل ها و گیاهان در ترکیب با آنها بهره برد. بنا بر تم اصلی طراحی محوطه ویلا و میزان تراکم پوشش گیاهی محوطه ویلا، تعبیه فضاهای مختلف با رویکردهای متنوعی صورت می گیرد.

حیاط ویلا

در ویلاهایی که فاقد حیاط پشتی هستند، استخر، آلاچیق، پرگولا، فضاهای ورزشی و تفریحی در فضای ما بین ورودی و بنای ویلا جای می گیرند.

اما این فضاها در ویلاهایی با محوطه های پیرامونی می توانند بنا به نوع استفاده و خواست کارفرما در حیاط جلویی یا پشتی ویلا تعریف شوند. معمولا فضاهای استراحت، شنا و آفتاب گرفتن در حیاط پشتی ویلا دارای محصوریت بیشتر و در نتیجه حفظ خلوت خصوصی می شود. این رویکرد برای ساخت باغ ویلاهای سنتی بسیار ارزشمند است.

استخر در حیاط جلویی ویلا در فضایی قرار می گیرد که حداقل از یک سمت دارای محصوریت باشد تا تعبیه فضاهای کمکی آن از جمله رختکن، دوش و سکوهای آفتاب گرفتن به آسانی امکان پذیر باشد.

طراحی حیاط ویلا

ساختمان استخر در حیاط پشتی ویلا، فضای خصوصی، آرام و خلوتی را برای تفریح فراهم می آورد. عرشه های کناری آن در امتداد ویلا، فضای استراحت و دورهمی جذابی ایجاد می کنند.

طراحی حیاط ویلا

پرگولا در یک کنج حیاط پشتی، فضای نشیمن دنجی را پدید می آورد که می تواند برای صرف غذا نیز مورد استفاده قرار گیرد.

حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا با ایده خلق فضایی نیمه محصور و دنج بین ساختمان و فضای سبز ویلا شکل گرفته است. این حیاط پشتی تبدیل به فضای خصوصی جهت استراحت، شنا و آفتاب گرفتن شده است.

حیاط ویلا

حتی در فضای کوچک محوطه ویلا با تخصیص خلاقانه فضاها در تراز های مختلف، نهایت استفاده از حیاط ویلا به عمل می آید.

طراحی حیاط ویلا

طراحی فضای سبز ویلا درحیاط، بسته به نوع گیاهان بومی و یا مورد نظر برای کاشت با طرحهای خلاقانه شادابی و طراوت حیاط ویلا را دو چندان می کند. ترکیب بندی رنگ های گل ها و گیاهان در طی فصول مختلف در یک طراحی فضای سبز ویلا بهینه باید مد نظر باشد. با توجه به اقلیم محوطه ویلا بهتر است گیاهانی در نظر گرفته شوند که در اغلب اوقات سال شادابی و سرسبزی خود را حفظ کنند.

حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا

پاسیو نقش مهمی در طراحی حیاط ویلا دارد زیرا یک فضای واسط متصل به بنای ویلا است که رابط فضای داخلی و حیاط ویلا می باشد. پاسیو با در گرفتن سکوهای نشیمن، یک باربیکیو، آشپزخانه بیرونی، شومینه و ... می تواند با درجه متفاوتی از محصوریت ها تعریف شود و تجربه لذت بخشی از گذران اوقات فراغت را در کنار زیبایی های طبیعی و هوای آزاد برای ساکنین خلق کند.

طراحی حیاط ویلا

سبک طراحی ویلا، محوطه سازی و طراحی حیاط ویلا را متاثر می کند. حالت بهینه اتخاذ رویکردی است تا پیوستگی فضایی و بصری از فضای داخلی ویلا تا فضای واسط و فضاهای باز ویلا خلق شود و مجموعه ای همگون شکل گیرد.

طراحی حیاط ویلا مدرن: اصول طراحی محوطه مدرن، کانسپت و طرح بندی های اصلی را در حیاط ویلا شکل می دهد. تقسیم بندی های راست گوشه و تا حدی هندسی، نظم و صراحت در تقسیمات فضایی، ساخت المان های محوطه سازی مانند آلاچیق و اجرای آتشگاه و کفسازی ها با بلوک های بتنی و چوبی و همچنین سادگی و عملکرد گرایی مهمترین ویژگی های این نوع سبک هستند.

طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا

حیاط ویلا روستیک: این حیاط با استفاده وسیع از سنگ به صورت طبیعی و مبلمان و المان های روستیک، دارای فضای گرم تر و صمیمی تری می باشد. از باغچه بندی های بسیار منظم و کفسازی صیقلی در این نوع محوطه ها باید اجتناب شود تا حالت طبیعی و روستایی بیشتر القا شود.

طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا کلاسیک: در این محوطه سازی محور بندی های شاخص و تقسیمات شطرنجی رایج است. متریال سنگ به صورت صیقلی و براق در کفسازی ها، آب نما، آلاچیق و همچنین در دیوارهای محوطه، فضای باز و لوکس و چشمگیری به وجود می آورد.

طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا

در زمین های بزرگ که فضای کافی برای طراحی حیاط ویلا وجود دارد به راحتیم ی توان فضاهای مورد نیاز را برای انجام فعالیت های متنوع سازماندهی کرد. اما در ساخت ویلا کوچک با محوطه ای محدود نیز می توان با طرحهای خلاقانه از ظرفیت های فضایی حیاط ویلا بهره برد.

 
ایده برای محوطه سازی حیاط های کوچک

پتانسیل ها و ایده های زیادی برای طراحی یک حیاط وجود دارد.نوع طراحی برای یک فضای باریک پشت یک خانه می تواند بسیار پرنعمت و زیبا باشد.شما می توانید با یک ایده ساده برای حیاط یک باغ پرنعمت یا یک محیط جذاب را داشته باشید

وجود فضای محدود پیرامون یک بنا یا ویلا نباید مانع خلق یک محوطه سازی زیبا و کارآمد باشد. می توان با ایده هایی خلاقانه، حداکثر استفاده را از فضا کرده و از لحاظ حسی-بصری آن را وسیع تر ارائه داد.

landscap1

به منظور نیل به این هدف، راهکارهای متنوعی وجود دارد:

-خلق یک نما. یک پرگولای ساده، حسی جذاب را به یک فضای کوچک می بخشد. پرگولاها ایده های کلاسیکی برای قاب کردن یک نما هستند. علاوه بر آن، عناصر طبیعی مانند بوته ها، درختان کوچک یا حتی المان هایی هنری نیز، می توانند یک منظر را فریم بندی کنند.

landscap2

-بخش بندی فضا. تقسیم کردن فضای کوچک محوطه و استفاده از المان ها و مبلمان هایی در آن، باعث می شود بزرگتر به نظر آید. مثلا پیاده راه و مسیر ها و فضاهای مکث و نشستن، به کارایی آن افزوده و ابعاد فضایی را از نظر بصری بسط می دهد.

landscap3

-ایجاد فضایی دنج. طراحی محوطه در زمین های کوچک، ذاتا پتانسیل خلق حس صمیمیت را در فضا دارد. نرده هایی با ارتفاع نسبتا کم همراه با گلکاری و یک صندلی، کنج جذابی است برای مطالعه، استراحت و گپ زدن با یک دوست، به دور از هیاهو و شلوغی.

landscap4

-استفاده از رنگ های روشن و جسورانه در جلوی فضا. این رنگ ها در وهله اول باعث جلب توجه شده و از نظر بصری بقیه فضاها را به عقب رانده و عمق فضایی ایجاد می کنند.

landscap5

-استفاده از نیروی پرسپکتیو. خطوط مستقیم و بلند باعث می شوند که یک محوطه کوچک بزرگتر از اندازه معمولی اش دیده شود. این خطوط ممکن است از دیواره ها، نرده ها یا درختان و پوشش گیاهی شکل گیرند. برای بهره بردن از این توهم بصری، به طور ظریفی انتهای این خطوط باید به سمت یکدیگر میل کرده و به یک نقطه کانونی ختم شوند.

landscap6

-تقویت جاذبه ها. ترکیبی از المان های عملکردی و تزئینی به جذابیت بصری-کالبدی محوطه سازی افزوده و بعد فضایی را ارتقا می دهد. به طور مثال، ترکیبی از متریال کفسازی، چمن، مبلمان و جاگلدانی ها، فضا را زیباتر کرده و اندازه کوچک آن، به سختی نمود می یابد.

landscap7

-باغسازی عمودی. ایجاد یک دیوار سبز و پوشش گیاهی روی سطوح عمودی، به حفظ بیشتر فضاهای افقی منجر می شود، در نتیجه فضا بازتر و جادارتر دیده می شود.

landscap8

- ایجاد یک نقطه کانونی. نقطه کانونی نظرها را به یک سمت جلب می کند و قابلیت فضایی را نشان می دهد. به ساده ترین شکل از طریق یک فضای کوچک برای نشستن و یک شبکه از جا گلدانی های عمودی، یک جذابیت مکانی-فضایی خلق می شود.

landscap9

-استفاده از کنج های مرده. در طراحی حیاط ویلا و محدود باید از تمام ابعاد فضا استفاده کرد. کنج های بلااستفاده می توانند به نقاط قابل توجهی تبدیل شوند. قرار دادن یک درخت در مرکز و شکل دادن باغچه ای کوچک از گلهای رنگارنگ به دور آن ایده مناسب و ساده ای است.

landscap10

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه1

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه2

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه3

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه4

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه5

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه6

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه7

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه8

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه9

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه10

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه11

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه12

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه13

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه14

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه15

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه16

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه17

طراحی باغچه طراحی حیاط طراحی محوطه18

 

 

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
0
Shares