ویلا در اروپا

امروزه واژه ویلا در اروپا بسیار عمومیت پیدا کرده و طیف گسترده ای از اقامتگاهها را در بر می گیرد اما از زمان پیدایش تا رسیدن به تکامل، در دوره های مختلف تاریخی در معانی گوناگونی به کار می رفته است.

پیشینه ویلاسازی در اروپا به زمان رم باستان می رسد به طوریکه شواهد زیادی از بقایای خانه های ییلاقی بزرگ و اعیانی و متون باستان شناسی در این مورد وجود دارد. در آن دوران ویلا به بنایی اطلاق می شدکه دور از شهرها و مخصوص طبقه اشراف ساخته می شد. این ویلاها شامل دو بخش بودند، بخش شهری که مخصوص اقامت اشراف بود با طراحی های زیبا و امکانات رفاهی، اشراف به واسطه آن علاوه بر بهره مندی از آسایش و رفاه کامل، به دنبال نشان دادن قدرت و ثروت خود نیز بودند. و بخش روستایی که مزارع و خانه های کارگری، اصطبل ها و انبارها را شامل می شده است. 

 بعد از فروپاشی امپراطوری رم این روند به اقصی نقاط اروپا گسترش یافت. به مرور ویلاها در اروپا تبدیل به عمارت هایی در مزارع و زمین های کشاورزی شدند که دارای یک بنای اصلی و ساختمان های جانبی و کارگری و … شدند. در طی قرن های 15 و 16 این روند در تمام اروپا جریان داشت و به آمریکا نیز سرایت کرد.

در قرن هفدهم سبک پالادیان که مشتق شده و الهام گرفته از طرحهای معمار ایتالیایی، آندریا پالادیو بود، در طراحی ویلا در کشورهای اروپایی پذیرفته شد و برای چهار صد سال تاثیر گذار باقی ماند.

در اوایل قرن هجدهم در انگلستان واژه ویلا برای خانه های متراکم در مناطق حومه ای و ییلاقی به کار می رفت، به خصوص برای مناطقی که از لندن قابل دسترسی بودند. اما همچنان سبک ویلاسازی متاثر از پالادیان بود.

Marbel Hill house- انگلستان

 در قرن نوزدهم ویلا به هر خانه ییلاقی که به تنهایی در یک قطعه زمین ساخته می شد، اطلاق شد. در نیمه دوم قرن نوزدهم ساخت بناهای بزرگ در نواحی مسکونی مرغوب و ثروتمند نشین با عنوان ویلا رواج پیدا کرد که لوکس و به صورت هنرمندانه ای ساخته می شدند.

Villa Hugel- آلمان

در همین زمان ویلاهای نیمه مجزا در آغاز قرن بیستم سر بر آوردند و معنای اصلی ویلا، تحت این توسعه و گسترش بیش از حد، فرو ریخت. ساخت ویلاهای ساحلی و آب گرم که در اواخر قرن نوزدهم محبوبیت بسیار یافته بودند، تا قرن بیستم و حتی تا امروز نیز رواج یافته است.

Villa”Sea Greeting”-آلمان

Typical Villa in Graz-اتریش

گرایش دیگر در قرن بیستم، ظهور ویلاهای مینیمالیستی در سبک باوهاس و سبک های مدرن و ارگانیک بود. ویلا ساوا اثر معمار معروف لوکوربوزیه در فرانسه سمبل ویلاهای مدرن در اروپا به شمار می رود.

Villa savoye- فرانسه

villa in Sicily-ایتالیا

امروزه ویلا در اروپا مانند بقیه نقاط جهان، اقامتگاهی است برای گذران اوقات فراغت و تعطیلات. آن می تواندشخصی بوده برای سکونت دائم یا فصلی برای تعطیلات، همچنین می تواند در قالب هتل، متل و ویلاهای اجاره ای باشد. سبک ها و ایده های متنوعی در طراحی ویلا و محوطه سازی آن در مناطق مختلف وجود دارد که بر گرفته از ایده ها، ریشه های سنتی و فرهنگی و یا کانسپت های خاص معماری می باشد.

هر کدام بنا به موقعیتی که در آن قرار گرفته اند، دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. به عنوان مثال ویلاهای ساحلی و آب گرم که در اروپا بسیار متداول هستند، دارای چشمه های آب معدنی طبیعی و یا مصنوعی هستند، همراه با فضاهایی برای آب درمانی، آفتاب گرفتن، شنا، استراحت و تمدد اعصاب در جوار بدنه های آبی و دیگر تفریحات ساحلی. ویلاهای کوهستانی نیز با بهره گیری از آب و هوای دلپذیر و دیدو منظرهای بی نظیر در فصول مختلفی از سال می توانند مورد استفاده قرار گیرند، در قالب ویلاهای شخصی، بناهای پناهگاهی، خانه های اسکی و …

 http://prehistoric.org.uk/cornwall

https://www.khanacademy.org/https://en.wikipedia.org/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]