طراحی ویلای استخردار

یکی از جذابیت های طراحی ویلا وجود استخر در آنهاست. استخر امکان انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی را در ایام فراغت ایجاد می کند. علاوه بر آن، به علت وجود فضاها و سکوهای جانبی برای آفتاب گرفتن، ماساژ و دورهمی های خانوادگی و دوستانه، به ارتقای پتانسیل ویلا در خلق فعالیت های مفرح، کمک شایانی می کند.

ویلاها بر حسب وسعت خود و محوطه باز پیرامونشان می توانند علاوه بر استخرهای سرپوشیده دارای استخرهای رو باز نیز باشند. استخرهای سرپوشیده که در داخل ساختمان ویلا قرار می گیرند، عمدتا در طبقه پایینی و یا زیر زمین ساخته می شوند. در طراحی استخر در فضای داخلی، باید الزامات فضایی برای خود استخر، فضاهای رختکن و دوش و اتاق تاسیسات مربوطه، رعایت شود، در این زمینه استانداردهایی تعریف شده وجود دارد. معمولا استخرهای سرپوشیده از نوع آب گرم و برای استفاده در فصول سرد هستند. در جوار آنها می توان کابین های سونا و جکوزی نیز تعبیه کرد، در این صورت یک مجموعه رفاهی کامل حاصل می شود.

استخرهای روباز در محوطه ویلا، تنوع کاربردی-فضایی بی نظیری خلق می کنند و از لحاظ بصری نیز بر مفهوم ویلا به عنوان مکانی برای استراحت و تفریح، تاکید می کنند. جانمایی استخر مسئله بسیار مهمی است. حتی المقدور استخر باید در نزدیکی بنای ویلا ساخته شود تا بتوان از خدمات داخلی بهره برد. با ابتکارات طراحی می توان سکو ها و تراس هایی را به سکوهای کناری استخر پیوند داد و فضایی پیوسته و جذاب را از داخل ویلا تا استخر ایجاد کرد. این تراس ها و سکوها بهترین مکان برای دورهمی، تفریح و استراحت و حتی نصب یک باربیکیو هستند.

 در صورتیکه بنا بر طرح محوطه سازی ویلا، استخر در حیاط پشتی واقع شود، ارتباط آن با فضای داخلی نباید نادیده گرفته شود. در همین حین باید به فضاسازی های اطراف آن توجه کافی مبذول داشت، در این صورت می توان از شنا در یک فضای دنج و کاملا خصوصی لذت برد.

طراحی استخر با فرمهای متنوعی مقدور است. این فرمها می توانند ساده و هندسی و یا منحنی و خاص باشند. طرح محوطه و ابعاد استخر دو آیتم تاثیرگذار بر شکل استخر هستند. در صورتیکه فضای بزرگی در دسترس نباشد، بهینه ترین فرم استخر، مستطیلی است.

امروزه با متریال مختلفی می توان اقدام به ساخت استخر کرد، از جمله بتن، ورق های ژئوممبران و شیشه های ویژه. فرم و متریال استخر باید تابع نوع طراحی ویلا و کانسپت طراحی محوطه آن باشد.

در ساخت ویلای استخر دار همواره باید متوجه مسائل تعمیر و نگهداری استخر و تاسیسات وابسته به آن بود. در صورت اجرای صحیح و زیبای یک استخر برای ویلا، آن دارای مزیت های قابل توجهی نسبت به ویلاهای دیگر شده و لحظات به یاد ماندنی و خوشایندی را برای ساکنان خلق خواهد کرد.

نمونه ویلا استخر دار

استخر در ساختمان ویلا

در این نوع امکان استفاده از استخر درتمام شرایط آب و هوایی و اوقات شبانه روز به راحتی میسر است. معمولا در ویلاها فضای زیرزمین و یا همکف را به استخر، سونا و جکوزی اختصاص می دهند.

گرچه ساخت استخر در تراس یا طبقات دیگر نیز بنا به ایده طراحی و خواست کارفرما بسیار جالب و متفاوت است.

در ویلا مدرن استخر دار فرم ساده استخر هماهنگ با سادگی فضای داخلی مدرن شکل گرفته است. درب های شیشه ای کشویی فضای استخر را به محوطه ویلا پیوند می دهد. انعکاس تصویر درختان در استخر به نرمی فضای باغ را به داخل ویلا می کشاند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]