طراحی ویلا مینیمال

Uncategorised

Rate Total: 82% - 2 votes
82%

طراحی ویلا مینیمال

مینیمالیسم به معنای حداقل گرایی است و ریشه در گرایشات مدرن دارد. در این رویکرد، ساده گرایی مدرن به اوج می رسد و تنها بر جنبه ضرورت و کارکردگرایی تاکید می شود. 

 در طراحی ویلای مینیمال، ترکیب بندی از احجام بسیار ساده، شالوده اصلی فرم را شکل می دهد. سطوح صاف و یکدست، بدون هیچ گونه المان الحاقی یا تزئیناتی شاخصه اصلی نمای مینیمال می باشد.

در انتخاب متریال نیز محدودیت وجود دارد به طوریکه معمولا بیش از دو متریال نباید در ساخت ویلا به این سبک به کار رود. متریال رایج بتن به صورت اکسپوز یا پرداخت شده و سیمان سفید است.

ویژگی مهم دیگر یک ویلای مینیمال، پلان های باز با کمترین میزان دیوار و اجزای صلب است و تنها در صورتیکه ضرورت ایجاب کند باید به تیغه کشی و مرز بندی ساختاری فضا اقدام کرد. بدین روش فضاهای داخلی یکدست و پیوسته ای خلق می شود. در این راستا فضاهایی که دارای کاربری های همگون هستند در یک سطح وسیع و باز قرار می گیرند. نکته قابل توجه در اجرا این است که به علت نبود تزئینات و عناصر اضافی، باید دقت زیادی در اتصالات و جرئیات عناصر ساختاری به خرج داد تا ناب و خالص بودن فضا و کالبد دچار خدشه نشود.

در ویلاهای مینیمال از سطوح شیشه خور وسیعی استفاده می شود. این سطوح می توانند علاوه بر بازشوها، تیغه ها، کف ها و حتی پله ها را نیز در بر گیرند. این شفافیت باعث حضور کمتر اجزای صلب و سنگین در فضا شده و حسی از گشودگی و سبکی را در فضا القا می کند.

 سادگی و حداقل گرایی باید در تمام اجزای ساختاری دیده شود به طوری که این اجزا تنها ضرورت وجودی خود را در فضا عرضه کنند. سطوح کف، دیوارها و سقف باید در ساده ترین حالت و بدون هیچ گونه کنج سازی و یا عناصر کاذبی به یکدیگر متصل شوند و لبه های خشک و واضحی را ایجاد کنند.

در واقع در طراحی داخلی ویلا با رویکرد مینیمال، یک سری خطوط صاف و ممتد افقی و عمودی، مبنای مرزبندی های کالبدی-فضایی هستند.

 طراحی داخلی مینیمال تا حد بسیار زیادی با مبلمان های کارکردی و انتزاعی تعریف می شود. در این رویکرد مبلمان باید در فرم های خالص و بدون تزئینات با رنگ های سفید، خاکستری و عموما خنثی طراحی و انتخاب شوند. دکوربندی ها و تجهیزات تاسیساتی و روشنایی نیز هماهنگ با این سبک غالب انتخاب و نصب می شوند.

سادگی و حداقل گرایی علاوه بر ساختمان ویلا، محوطه سازی و فضای سبز آن را نیز در بر می گیرد. استفاده از سکوهای بتنی اکسپوز برای تفکیک فضاها، انتخاب ایده آلی برای طراحی فضای باز هستند.

با حذف دیوارهای صلب و شفاف سازی در وجوه خارجی بنا، ارتباط قوی بین فضاهای داخلی ویلا با محوطه بیرونی برقرار شده و مناظر طبیعی به آرامی به درون ویلا راه می یابند.

 با وجود ساختارهای اصلی و فضاهای ساده، خلوت و باز، رویکرد مینیمال برای مواردی که طراحی ویلای کوچک مد نظر است، ایده آل به نظر می رسد، چرا که حداکثر استفاده مفید از فضای محدود صورت می گیرد.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت