بازسازی ویلا

Uncategorised

Rate Total: 88.75% - 4 votes
89%

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا واژه ای است که تقریبا موازی با واژه های طراحی ویلا و ساخت ویلا در حوزه ویلاسازی مطرح می شود و به طور کلی به معنی ترمیم و اصلاح ساختار قدیمی یک خانه ویلایی می باشد. با توجه به هزینه ساخت ویلا در شرایطی، اولویت با  بازسازی ویلای قدیمی می باشد تا ساخت ویلای جدید. ممکن است ساکنان ویلا برای بهبود شرایط سکونتی و تفریحی خود به دنبال این امر باشند و یا خریداران جدید یک ملک ویلایی، قصد ایجاد تغییرات و اصلاحات در آن را داشته باشند. در هر صورت بازسازی ویلا راهکار منطقی و عملی است برای ارتقای کیفیات سکونتی، تفریحی، زیبایی شناسی و امنیتی یک ویلا که در نهایت منجر به ارزش افزوده آن نیز می شود.

بازسازی ویلا چیست؟

بازسازی ویلا عموما به معنای اصلاح، ترمیم و یا تغییر وضعیت کالبدی و فضایی ویلای قدیمی می باشد. نوسازی ویلا و بازسازی ویلا اصطلاحات مشابهی هستند و در بسیاری موارد به جای یکدیگر به کار می روند، اما  دارای تفاوت های ظریفی نیز می باشند. در حالیکه بازسازی بیشتر اصلاح وضعیت فضاهای داخلی و حوزه های تاسیساتی و ترمیم نما را در بر می گیرد، نوسازی ویلا دامنه وسیع تری را شامل می شود، از جمله تغییر اساسی در طراحی داخلی ویلا و پلان ویلا، نماسازی جدید و یا افزودن بخش های ساختاری به بنای موجود. اما در این گفتار به این دو مقوله در قالب یک رویکرد همگون و مشابه پرداخته می شود.

بازسازی ویلا

مزایای بازسازی ویلا:

1-صرفه جویی در منابع مالی و زمان

یک ساختمان ویلایی که از قبل احداث شده است، دارای ساختارهای زیر بنایی و اصلی سازه ای، تاسیساتی و معماری می باشد. از این رو هزینه های مربوط به این بخشها در مقایسه با هزینه ساخت ویلا از ابتدا، بسیار پایین خواهد بود. در واقع می توان اینگونه ادعا کرد که برای اقامت در یک خانه ویلایی زیبا وراحت، لزوما نیاز به طراحی و اجرای ویلا از صفر نمی باشد، بلکه در شرایطی با وجود یک ساختمان ییلاقی و یا یک ویلا می توان اقدام به بهسازی و نوسازی فضاهای آن نمود و خواسته ها و نیازهای جدید و معاصر را با هزینه بسیار پایین تری برآورده ساخت. از سوی دیگر هزینه های آماده سازی زمین، تخریب و خاکبرداری نیز در این مورد وجود ندارند.

2- عدم نیاز به مجوزهای ساخت و تغییر کاربری زمین برای ساخت ویلا

یکی از موارد وقت گیر و مهم، گرفتن جواز ساخت ویلا است. امروزه قوانین سخت گیرانه ای در مورد تغییر کاربری زمین برای ساخت ویلا در نواحی ییلاقی و حومه ای وجود دارد. در صورت اخذ مجوز هم، مساحت محدودی را در دسترس سازندگان قرار می دهند. از این رو بهره بردن از ساختمانی که قبلا تمام مراحل را طی کرده است، یک امتیاز محسوب می شود.

3- جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی و کاهش آلودگی محیط زیست

هر پروژه ساخت و سازی از جمله پروژه های ویلاسازی منجر به استفاده از منابع طبیعی برای تهیه مواد اولیه ساختاری گرفته تا تولید مواد مصنوعی و شیمیایی می شود. این موارد، دارای تاثیرات مضری بر محیط زیست می باشند. بنابراین تا حد امکان بهتر است از پتانسیل بناهای موجود استفاده کرد و تکیه بر زیرساخت هایی داشت که هنوز کارایی دارند.

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا در چه مواردی صورت می گیرد؟

-قدمت زیاد خانه های ویلایی

در شرایطی که تخریب بنا مد نظر نیست، ویلاهای قدیمی که به مرور زمان دچار آسیب و فرسودگی شده اند، نیاز به مرمت و اصلاح ساختار دارند تا امنیت آنها تامین شود. همچنین فضاسازی های بناهای قدیمی مختص گذشته بوده و تبعا پاسخگوی نیازهای معاصر و جدید نمی باشند. نقص مهم دیگری که خانه ویلایی قدیمی دارد، نداشتن تاسیسات و تسهیلات بهداشتی و آسایشی مدرن است. در این حالت مهمترین اقدام بعد از تقویت سازه، ادغام تاسیسات آبرسانی، تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایشی مدرن در کانال ها و رایزر های قدیمی می باشد.

-آسیب های ظاهری و ساختاری ویلا

به دلایل مختلفی ممکن است بعد از طراحی و اجرای ویلا، بنای آن به مرور زمان، دچار آسیب هایی شود. علت این آسیب ها می تواند زلزله، بادهای شدید، نشست زمین، شرایط نامساعد جوی، از جمله تابش های شدید آفتاب، بارندگی ها و دوران های یخبندان و وزش بادهای شدید باشد، به ویژه اگر متریال نمای ویلا، استحکام و دوام کافی در برابر این عوامل را نداشته باشند. آسیب های دیگر مربوط به تاسیسات و پرداخت کاری های داخلی می باشد. در این صورت تعویض قسمت های آسیب دیده و ترمیم نازک کاری ها و بازسازی نمای ویلا ضروری به نظر می رسد.

بازسازی ویلا

-تغییر دکوراسیون و طراحی داخلی ویلا

بازسازی یا به عبارتی نوسازی ویلا در این شرایط با هدف ایجاد روحی تازه در کالبد قدیمی ویلا صورت می گیرد. در مواردی حفظ سبک طراحی ویلا در نمای بیرونی و تغییر فضاسازی ها و چیدمان های داخلی مد نظر است، در این صورت بازسازی ویلا محدود به تغییرات در پارتیشن های داخلی، حذف برخی کاربری ها و تعریف کاربری های جدید، در قالب اجرای سبک های طراحی داخلی مدرن و معاصر می شود. این تغییر کاربریها منجر به نصب تاسیسات مکانیکی و روشنایی جدید، تعویض کف پوشها، دیوار پوشها و دیگر نازک کاری ها می شود. اجرا و نصب سیستم های نورپردازی مدرن نیز در این حوزه می گنجند.

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

-توسعه ساختمان ویلا

ممکن است بازسازی ویلا با هدف توسعه و گسترش فضای داخلی ویلا و الحاق بخش جدید به بنای ویلا صورت گیرد. در این حالت طراحی و اجرای ویلایی جدید در ترکیب با ساختمان قدیمی ویلا، مد نظر قرار می گیرد. سبک طراحی ویلای قدیمی تعیین کننده سبک طراحی ویلای جدید قرار می گیرد، چرا که این دو بخش با یکدیگر ادغام شده و یک مجموعه ویلایی واحد را به وجود می آورند. به عنوان مثال توسعه یک ویلا کلاسیک قدیمی نیاز به طراحی ویلا کلاسیک برای بخش الحاقی دارد و همچنین ساخت ویلا مدرن جدید، در صورت هماهنگی با طرح بازسازی ویلای قدیمی، مناسب است. هماهنگی ویلای قدیم و بخش الحاقی، فرم، متریال و طراحی داخلی ویلا را در بر می گیرد. در این صورت اجرای نمای ویلای جدید و بازسازی نمای ویلای قدیمی به گونه ای است که گویی طرح یکپارچه ای دارند.

در شرایطی که امکان تعویض متریال نمای ویلای قدیمی وجود ندارد، مانند نماهای سنگی و آجری، متریال بخش جدید نیز بهتر است با حالتی ارگانیک و کار کرده انتخاب شوند و نه براق و صیقلی.

بازسازی ویلا

9

-بازسازی نمای ویلا

در اوقات بسیاری متریال اجرای نمای ویلا به مرور زمان و تاثیر عوامل جوی، دچار زوال و تغییر کیفیات ظاهری و کارکردی می شوند در حالیکه طرح و فضاسازی های داخلی مطلوب بوده و کیفیت خود را حفظ کرده اند، در نتیجه بازسازی ویلا محدود به نوسازی نمای ویلا می شود.

این پروسه در دو سطح تعریف می شود، تغییر متریال و تغییر اجزای ساختاری و طرح بندی نمای ویلا. در مورد تغییر متریال، چارچوب اصلی نمای ویلا حفظ می شود. اما در مورد دوم، تمهیدات سازه ای برای برچیدن ساختار قدیمی یا افزودن اجزای نگهدارنده و اتصال مناسب آنها به سازه ویلا، ضروری است که به تبع باعث افزایش هزینه بازسازی ویلا می شود.

بازسازی ویلا

11

چه مواردی در پروسه بازسازی ویلا تاثیر گذار هستند؟

-هدف از بازسازی ویلا: همانطور که قبلا ذکر شد، بازسازی یا نوسازی ویلا می تواند با اهداف مختلفی از جمله تغییرات اساسی در فضاهای داخلی و نما و یا تغییر متریال و یا الحاق بخش جدید صورت گیرد.

12

-قدمت ساختمان ویلا: مسلما هرچه یک خانه ویلایی قدیمی تر باشد، اقدامات بیشتری برای نوسازی و بهسازی آن مورد نیاز خواهد بود و هزینه بازسازی ویلای قدیمی نیز بیشتر برآورد می شود.

-ابعاد بنای ویلا: همانند ساخت ویلا کوچک، در بازسازی ویلا کوچک نیز، آیتم های محدودتر و تمهیدات سازه ای و دکوراسیون داخلی کمتری مورد توجه قرار می گیرد. نوسازی ویلای قدیمی بزرگ با طراحی خلاقانه و هوشمندانه منجر به شکل گیری یک ویلا لوکس با امکانات مدرن می شود.

13

-سبک ساخت ویلا: سبک های مختلف ویلاسازی، نوع و کیفیت بازسازی ویلای قدیمی را تحت تاثیر قرار می دهند. بازسازی ویلا کلاسیک نیاز به حفظ چارچوب اصلی و حذف یا افزودن المان های تزئیناتی در نمای ویلا کلاسیک دارند، همچنین ممکن است حفظ نمای کلاسیک و خلق فضای داخلی مدرن مطرح باشد. بازسازی ویلا مدرن با ایجاد بازشوها و سطوح شیشه ای وسیع و گشودگی های فضایی داخلی شکل می گیرد. بازسازی ویلا روستیک نیز با حفظ چارچوب اصلی حجم و نمای ویلا می تواند با بهره گیری از المان ها و متریال مدرن با ظاهری روستیک، با تلفیق فضاهای روستایی با تسهیلات مدرن سازه ای و تاسیساتی انجام شود.

14

15

-نوع سازه و تاسیسات ویلای قدیمی: زیر بنای سازه ای و تاسیساتی در میزان تعمیرات، تغییرات و یا تعویض اجزای مختلف، تاثیر گذار است. در مواردی با وجود قدیمی بودن، سیستم های سازه ای جوابگو هستند اما در بیشتر موارد نیاز به تقویت دارند. سازه های فلزی پتانسیل بیشتری برای تقویت دارند.

-محوطه ویلا: ویلاهایی که دارای محوطه های طبیعی هستند و به صورت باغ ویلا یا باغچه ویلا ساخته شده اند، مشمول رویکرد بازسازی باغ ویلا می باشند که در این صورت محوطه سازی ویلا و تمام اجزای آن را شامل می شود. بازسازی باغ ویلا از ترمیم، اصلاح و تعویض متریال کفسازی و المان های موجود تا تعمیرات استخر و آب نما و اصلاح پوشش ها و طراحی فضای سبز ویلا را در بر می گیرد.

16

مراحل بازسازی ویلا:

-تعیین ابعاد دقیق بنای موجود و تهیه نقشه ازبیلت به عنوان زیربنای طرح جدید پلان ویلا

-مشخص نمودن نیازها و خواست های جدید

-تخمین میزان تغییرات مورد نیاز بر مبنای هدف بازسازی ویلا

-تهیه برنامه فیزیکی و لیست فضاهایی که قرار است اضافه یا حذف شوند.

-بررسی میزان بودجه مالی تخصیص یافته و تناسب آن با خواست های پروژه بازسازی ویلا

-تهیه نقشه های جدید شامل پلان ویلا، تاسیسات، طراحی داخلی ویلا و نمای ویلا

-انتخاب متریال

-حفاظ بندی و آماده سازی برای تخریب امن بخشهای مورد نظر

-تخریب اصولی

-اجرای اجزا و قسمت های جدید همراه با تاسیسات مورد نیاز

-نازک کاری و پرداخت کاری نهایی

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

هزینه بازسازی ویلا:

هزینه بازسازی ویلا مستقیما تحت تاثیر ابعاد ویلای قدیمی، کیفیات ساختاری و فضایی آن از لحاظ استحکام سازه، کارایی سیستم های تاسیساتی، لوله کشی ها و تجهیزات برقی و روشنایی و میزان آسیب های وارد آمده به متریال، فضاهای داخلی و نمای ویلا می باشد. در همین راستا همانند هزینه ساخت ویلا، آیتم های بسیاری در برآورد هزینه بازسازی ویلا تاثیر گذار هستند، از جمله: سبک ساخت ویلا، نیازها و انتظارات کارفرما از فضاهای جدید، نوع متریال انتخابی، نوع سازه و میزان مورد نیاز تقویت و اصلاح آن و همچنین میزان امکانات رفاهی و تفریحی ویلا.

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

عامل تعیین کننده دیگر، مشاوره با شرکت های متخصص و دارای سابقه موفق در زمینه طراحی و اجرا ویلا و همچنین بازسازی ویلا می باشند. چرا که مانند فرآیند طراحی ویلا، بازسازی ویلا نیز نیازمند دانش، آگاهی و تجربه می باشد. بدین رو از هدر رفت وقت و منابع مالی جلوگیری شده و هزینه بازسازی ویلا کاهش می یابد.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
0
Shares