طراحی باغ ویلا

Uncategorised

Rate Total: 89.23% - 18 votes
89%

باغ ویلا

طراحی باغ ویلا در واقع، طراحی فضاهای طبیعی باز نسبتا وسیع – باغ در تلفیق با فضای معماری ویلا می باشد که از شاخه های جذاب معماری و لندسکیپ به شمار می رود و برای سکونت گاههای بزرگ حومه شهرها، روستاها وحتی درون شهرها کاربرد دارد.

به واسطه ساخت ویلا در باغ، آرامش و بهره گیری از مناظر زیبای باغ، جریان هوای تازه و خنک در سراسر فضای داخلی ویلا و حس بی نظیر حضور در طبیعت، ایجاد می شود. فضاهای نیمه محصور مانند تراس ها و ایوان ها نیز در باغ ویلا جذابیت دوچندانی می یابند. این فضاها در جوار باغ، امکان استراحت، صرف غذا و دورهمی های خانوادگی و دوستانه را فراهم می آورند. وجود درختان و گلهای رنگارنگ و متنوع، طراوت و زندگی را برای این فضاها به ارمغان می آورد.

طراحی داخلی ویلا

شایان ذکراست اگر محوطه سازی باغ ویلا و پوشش سبز آن با دقت و با در نظر گرفتن تمام جوانب صورت گیرد، یک فضای اقامتی و تفریحی جذاب و راحت، در دل طبیعت شکل خواهد گرفت. این فضا دارای پتانسیل بسیاری برای انجام فعالیت های مختلف و گذران اوقات فراغت می باشد.

محوطه سازی-استخر-شومینه-صندلی

طراحی باغ در برگیرنده ویلا، می تواند از معماری بنا الهام گیرد و یا کیفیتی ذاتی داشته باشد. در هر حال این دومقوله، بسیار تاثیرگذار و تاثیر پذیر از هم هستند و نمی توانند جداگانه مد نظر قرار گیرند.

رویکردهای مختلفی در این حوزه امکان پذیر است که هر کدام دارای تاثیرات منحصر به فرد در فضای کلی می باشد.

در طراحی باغ ویلا مدرن و معاصر، سادگی و عملکردگرایی، طراحی غیر متقارن و همچنین پویایی در محوطه باغ ویلا مد نظر قرار می گیرد. فرم های منحنی یا راست گوشه با کمترین پیچیدگی در مسیرهای دسترسی، فرم باغچه ها، سکوسازی ها در هماهنگی با نمای ویلا شکل می گیرند. سطوح وسیع شیشه ای بنای ویلا، طراوت و زیبایی باغ را به آرامی به درون فضای ویلا می کشاند و مرزهای بین داخل و خارج کمرنگ می شوند و استفاده از چوب در محوطه، پیوند با درختان و طبیعت را تقویت می کند.

باغچه ویلا

سادگی و مدرن بودن در تمام اجزای محوطه سازی یک باغ ویلا مدرن، از جمله در مبلمان، شومینه و کفسازی و... نمود می یابد.

استخر-باربیکیو-شومینه-باغ

ورودی عمارت باغ ویلا می تواند با یک فرم گزبو مانند تعریف شود که در انتهای مسیر پیاده راهی متنوع و جذاب واقع شده است. نورپردازی های این فضای ورودی ویلا همراه با حوضچه ها و آب نماها، فضایی گیرا و دعوت کننده خلق می کند.

ورودی ویلا-باغ ویلا-ویلا

 طراحی باغ ویلا کلاسیک و سنتی بر مبنای  هندسه باغ آرایی به صورت متقارن و منظم شکل می گیرد و تجمل و اشرافیت به واسطه  عناصر و المان های تزئینی در ترکیب با فضاسازی ها نمود می یابد. جزئیات لوکس و پرکار در طراحی و ساخت این المان ها در تناسب با نمای کلاسیک ویلا، مجموعه باغ ویلا را همگون و متعادل می سازد.

آلاچیق

القای شکوه و عظمت به واسطه درختان بلند و گیاهان خاص و تزئینی، می تواند تمثیلی از عمارت های قصر مانند و باشکوه مختص اشراف باشد.

طراحی ویلا-آبنما-باغ ویلا کلاسیک

طراحی باغ ویلا سنتی برگرفته از کوشک های قدیم همراه با آب نما و فضاسازی های متقارن، حسی نوستالژیک به فضا می بخشد.

باغ ویلا سنتی

ویلا روستیک در هماهنگی ذاتی با ماهیت باغ و طبیعت است . از این رو یکی از رویکردهای مهم در این حوزه، طراحی و اجرای باغ ویلا روستیک است.

طراحی محوطه یک باغ ویلا روستیک می تواند با فرم های طبیعی آبشارهای کوتاه، سکوها، پله ها و بدنه های سنگی با ظاهر طبیعی و بکر، حس یک خانه روستایی را در دل طبیعت به وجود می آورد.

استخر ویلا باغ

چوب و سنگ های طبیعی با ظاهری نامنظم و طبیعی و وجود شومینه در فضای باز،ٌ یک دورهمی و گپ دوستانه را گرم و جذاب می سازد.

ورودی باغ ویلا

تنوع پوشش گیاهی به همراه یک برکه با فرم طبیعی، فضای آتشگاه و آشپزخانه بیرونی را در برگرفته و لذت آشپزی و صرف غذا را به تجربه ای بی نظیر تبدیل می کند.

12

موارد بسیاری باید در طراحی باغ ویلاها در نظر گرفته شود که در ذیل به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود:

  • طراحی باغ ویلا متناسب با شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی غالب منطقه

تا حد امکان باید ایده اولیه طراحی ویلا و باغ پیرامون آن، برمبنای اقیلم منطقه استوار باشد تا صرفه جویی در مصرف انرژی به حداکثر و هزینه های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی به حداقل برسد و مجموعه ای پایدار و مناسب، منطبق بر شرایط زیست محیطی شکل گیرد. به عنوان مثال فرمی که مناسب شرایط آب و هوایی مناطق سرد وکوهستانی است نمی تواند جوابگوی کامل نیازهای یک باغ ویلا در ناحیه ای با آب و هوای شرجی و گرم باشد.

ویلا استخر باغ

لازم به ذکر نیست که اقلیم، تعیین کننده پوشش گیاهی پایدار و مقاوم می باشد و طراحی باغ به سبب ماهیت همیشه در حال تغییر خود متاثر از آن می باشد، در نتیجه انتخاب و تصمیم گیری در مورد نوع درختان باغ و پوشش سبز را با در نظر گرفتن دوره برگریزان و تغییر رنگ برگ درختان، تسهیل می کند.

ویلا در باغ

از طرف دیگر ملاحظات اقلیمی، جهت گیری اصلی ویلا را در محوطه باغ تعیین می کند به طوری که بیشترین بهره گیری ازگرمای آفتاب را درفصول سرد و خنک بودن در فصول گرم را فراهم می آورد و در تمام اوقات سال نورمناسبی را برای فضاهای داخلی به ارمغان می آورد.

ویلا محوطه باغ

  • وضعیت بستر زمین در باغ ویلا

با نقشه برداری دقیقی از سایت که هم فضای سبز را مشخص کند و هم زمین های خالی را، کار تحلیل توپوگرافی و عوارض زمین آغاز می شود.

از این طریق فرصت ها و تهدیدهای بستر طبیعی زمین پدیدار می شود و مبنایی مستند و صحیح برای تعیین نوع و فرم سازه ویلا، انتخاب سایت مناسب جهت ساخت و ساز و برآورد حجم خاکبرداری و خاکریزی حاصل می شود. چه بسا به دلیل هزینه های بسیار و نامعقول، کانسپت اولیه طرح باغ ویلا دچار تغییرات اساسی شود، لذا جمع آوری اطلاعات دراین خصوص، پیش از تایید شدن طرح نهایی باغ ویلا انجام می شود.

ورودی ویلا

  • تناسب بین اندازه باغ و ابعاد ویلا

مقیاس یا نسبت، رابطه اندازه ای است که دو المان با هم دارند. در ابتدا باید ابعاد دقیق زمین جهت ساخت باغ ویلا در اختیار باشد و مشخص شود که چقدر از آن باید به ساختمان ویلا تخصیص داده شود.

اگر بخواهیم هویت باغ به باغچه ای محدود و کوچک مبدل نشود باید فضای قابل ملاحظه بزرگی را نسبت به بنای ویلا، به آن اختصاص دهیم.

ویلا باغ

بعد از جانمایی های کلی و اولیه نوبت به طراحی محوطه باغ ویلا می رسد. در همین راستا تناسبات طولی و عرضی و ارتفاعی بنای ویلا ملاک سازماندهی، حفظ، کاشت و یا اصلاح فضای سبز قرار می گیرد.

این امر بسیار تاثیر گذار بر کیفیت فضایی و دید و منظر می باشد. به طورمثال وجود یک پیاده راه باریک با ردیف اندکی از گلهای کوچک در جلوی یک ساختمان بسیار بزرگ، جلوه مناسب و متعادلی ندارد و هم چنین زیباترین درخت جهان، خیلی نزدیک و درست در جلوی بنا به نظر عجیب و غیر عادی می رسد، اما همان درخت اگردر پشت بنا و با فاصله مناسبی از آن قرار گیرد قاب زیبایی را برای باغ ویلا خلق می کند. این تناسبات در مورد بقیه اجزای محوطه نیز دارای اهمیت است.

استخر ویلا

  • فرم غالب

در ایده کلی شکل گیری طرح باغ ویلا، مسئله فرم، تعیین کننده راهبرد اصلی طراحی معماری و طراحی منظر پروژه می باشد. عموما در ابتدا باید در مورد سبک کلی تصمیم گیری شود که آیا سبک سنتی و کلاسیک مد نظر است یا مدرن و ساختار شکن. ویژگیها و خصوصیات هر سبک در طراحی ویلا، چیدمان فضاهای داخلی و نمای آن و البته به طور موازی و همزمان، در طراحی باغ و محوطه سازی نمود می یابد.

بنا بر الزامات طرح، خواست کارفرما و با دیدن تمام هزینه های اضافی، شیوه منتخب می تواند در بزرگترین المانها تا کوچکترین جزئیات از جمله مبلمان داخلی و المانهای مصنوع داخل باغ مانند آب نماها، مجسمه ها، نیمکت ها، آلاچیق و غیره دیده شود.

ویلا باغ

20

آیتم دیگری که فرم را تعریف می کند، چگونگی ارتباط ساختمان ویلا و باغ است، ارتباطی آزاد و روان با کمترین حد و مرز که منجر به پیوستگی فضایی، کالبدی و بصری فضاهای داخلی و خارجی می شود و یا ارتباط محدود با محصورکردن بنا و تعریف مرزهای تاکیدی و مشخص با فضای باغ، طوری که باغ و ویلا به عنوان دو عنصر شاخص و متمایز از هم باشند.

21

باغچه ویلا

  • متریال و بافت و رنگ

طراحی باغ ویلا قطعا متاثر از مصالح و بافت مورد نظر در سازماندهی باغ و ساخت ویلا می باشد. بافت های مختلف می توانند بازخوردهای عاطفی و روانی متفاوتی ایجاد کنند. بافت های خشن با مصالح زبر و غیر ساب خورده حسی از بکر بودن و تا حدی خشونت را القا می کنند در صورتیکه استفاده از متریال هایی با بافت نرم تر و سبک تر، لطافت و حس آرامتری به فضا می بخشند.

محوطه باغ

بافت های متراکم از پوشش گیاهی و درختان انبوه، حس جنگل گونه و وحشی تری به باغ می دهند، در صورتیکه تراکم کمتر درختان و پوشش تنک فضای سبز، فضا را به سمت مصنوع بودن پیش می برد و زمینه را برای طراحی های پیچیده و هندسی تر فراهم می آورد.

باغچه ویلا باغ

بسته به ایده اصلی طراحی باغ ویلا، هماهنگی و ایجاد تعادل بین بافت و مصالح به کار رفته در بنا و باغ پیرامون آن، اهمیت به سزایی دارد.

می توان از مصالح مشابه و نزدیک به هم از لحاظ بافت، اندازه و رنگ در بنای ویلا، کفسازی های محوطه، حصارها، سر درب های پیرامونی و جداول پیاده راه ها و سواره روهای مسیرهای دسترسی و دیگر عناصر موجود در باغ استفاده کرد که در این صورت پیوستگی ویلا با باغ بیشتر شده و حس وحدت گونه ای به بیننده وکاربران فضا القا می شود.

و یا می توان بنا بر ایده ای خاص، از بافت ها و متریال متفاوتی در فضاهای داخلی، نمای ویلا و محوطه باغ استفاده کرد که در این صورت تضادی شاخص شکل گرفته و بنای ویلا به نوعی از باغ جدا و گسته می شود.

ویلا و باغ

  • نورپردازی باغ ویلا

تاریکی و روشنایی محوطه باغ تحت تاثیر شرایط مختلف تابش در طول روز و وضعیت آب و هوایی است.

نمی توان منکر تاثیراتی شد که نور به باغ و اجزای آن و خود بنای ویلا می بخشد. نور و سایه ها هم در شب و هم در طول روز، طریقی که رنگها به نظر می رسند و ارتباط بین آنها را تغییر می دهند.

استخر و ویلا

نورهای سرد و گرم هر کدام تاثیر منحصر به فردی روی طراحی باغ ویلاها می گذارند. نور همچنین المان مهمی در تاکید بر روی فضاها و مکان های خاص است. به طور مثال اضافه کردن لامپهای ولتاژ پایین در باغ حس رویایی و لذت بخشی آن را در شب افزایش می دهد و یا ایجاد نورپردازی کانونی بر روی ورودی اصلی ویلا، ایده خوبی برای تاکید و شاخص کردن فضای ورودی است.

بهره گیری از نور طبیعی در داخل ویلا می تواند فضاهایی روشن و آرام بخش خلق کند و به صرفه جویی در مصرف انرژی نیز کمک شایانی شود. درشب نیز استفاده از نورهای مصنوعی مناسب جلوه باغ ویلا را دو چندان می کند.

گرچه کنترل و تنظیم نورهای مصنوعی به مراتب راحت تر و دقیق تر است تا نورهای طبیعی اما در هرصورت ایده های نورپردازی طبیعی و مصنوعی مجموعه باید تکمیل کننده یکدیگر و در هماهنگی کامل باشند.

طراحی باغ ویلا

مراحل اجرای باغ ویلا:

برداشت دقیق وضع موجود: نقشه برداری عوارض و ناهمواری ها، میزان و نوع پوشش گیاهی ارزشمند که باید حفظ شوند و بخش هایی که باید پاکسازی و تسطیح شوند.

- تهیه نقشه وضع موجود: جانمایی و جهت گیری ساختمان ویلا و تعیین تعداد طبقات آن، با توجه به شرایط اقلیمی و محدودیت های فیزیکی، بصری و فضایی موجود.

- طراحی ویلا: تهیه نقشه های مورد نیاز برای ساخت ویلا، با توجه به فضای تعیین شده، نیازهای فضایی و کاربردی، سبک مورد نظر و همچنین هزینه ساخت ویلا.

- طراحی محوطه باغ: طراحی و جانمایی استخر، آلاچیق، پاسیو، زمین بازی و دیگر فضاهای تفریحی و استراحت و همچنین راههای ارتباطی و مسیرهای دسترسی پیاده و ماشین رو.

- تهیه نقشه های فاز دو معماری و لندسکیپ، تاسیسات و سازه

آماده سازی زمین: خاکبرداری و خاکریزی های مورد نیاز برای ایجاد ترازها و سطوح مختلف.

- اجرای زیرساخت های محوطه: اجرای زهکشی، طراحی و نصب سیستم ها ی آبیاری، فاضلاب و تاسیسات برقی محوطه

- باغ آرایی: اصلاح پوشش های گیاهی ناخواسته، کاشت درختان، گلها و گیاهان متنوع و ساخت باغچه ها با اندازه ها و فرمهای مختلف.

- انتخاب و نصب مبلمان بیرونی: سبک، اندازه و جانمایی آنها به نسبت به سبک کلی و وسعت باغ ویلا و پرهیز از شلوغی و تعدد زیاد.

باغ ویلا

محوطه باغ

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت