طراحی باغ ویلا در مرکز شهر

طراحی باغ ویلا با اصل برقراری پیوند قوی بین فضای سبز ویلا و ساختار آن شکل می گیرد. ماهیت ویلا به عنوان فضای اقامتی در جوار طبیعت، دارای پتانسیل ذاتی برای ادغام با فضای باغ می باشد. باغ ویلا تنها به صورت یک تک بنا در محوطه ویلا تعریف نمی شود.

بلکه می تواند به صورت مجموعه ای سکونتی در ترکیب با المان های طبیعی حتی در مرکز یک شهر پرتراکم نیز شکل گیرد. بدین رو در رویکردی ارگانیک، تداخل فضایی بین المان های طبیعی و پوشش های سبز با فضای داخلی ویلا می تواند امکان پذیر شود. در ویلا مدرن با وجود طراحی پلان ویلا باز و فضاهای واسط، به راحتی فضاهای طبیعی بیرونی به درون فضای داخلی کشیده شده و با آن ادغام می شوند. این پیوستگی هم از لحاظ فیزیکی به واسطه کشیدگی سطوح و احجام بیرون زده از حجم در محوطه باغ و هم از لحاظ بصری با گشودگی ها و شیشه بندی های گسترده در نما ویلا، خلق می شود.

در ادامه به بررسی یک طراحی باغ ویلا مدرن پرداخته می شود که به خوبی سطوح سخت و خشن ساختار بتنی ویلا را با گیاهان و فضای سبز باغ ترکیب کرده است.

نام پروژه:Villa Tan Dinh

مکان: ویتنام

آرشیتکت: MIA Design Studio

مساحت: 538 مترمربع

سال ساخت: 2020

این طراحی ویلا برای یک خانم انجام شده است که نه تنها به دنبال یک فضای راحت و مناسب بود بلکه  فضای در دسترسی را می خواست که در مرکز یک منطقه شهری شلوغ و پرهیاهو واقع شده بود. همانند دیگر پروژه های این شرکت معماری، طراحان در مراحل طراحی به دنبال خلق فضاهای بیشتر، در بستری بودند که به علت گسترش ساختمان های شهری در واقع، فاقد فضای باز است.

در طی گفتگو با صاحب ویلا، اولین اقدام، مشورت در مورد کاهش خواسته ها به نقطه ای بود که او را راضی کند نه بیشتر و نه کمتر. و از آن شروع، طراحان تصمیم به ایجاد یک باغچه و فضای سبز بزرگتر گرفتند به جای چند ناحیه سبز کوچک در ورودی ویلا.

کانسپت اصلی، خلق فضای زندگی بود که در بالای باغی کوچک، شناور باشد و حسی از راه رفتن بر روی پل را برای ساکنان ایجاد کند. تمام فعالیت های اصلی در فضای داخلی ویلا به واسطه نواحی خالی بین گیاهان، آب و همچنین نور طبیعی، به یکدیگر مرتبط می شوند. به بیان دیگر سیرکولاسیون فضایی بین کاربری های مختلف ویلا با عبور از فضاهای واسط و پوشش های گیاهی و آب نماها تبدیل به تجربه پویا و لذت بخشی می شود. باغچه ها و پوشش های گیاهی در تراز های مختلف ارتفاعی تعبیه شده و در سراسر فضای ویلا حضورشان حس می شود. در مسیر راهروهای منتهی به اتاق های مختلف، گشودگی هایی ایجاد شده که فضای پر طراوت و سبز را به فضای داخلی پیوند می دهد. در واقع ایده طراحی باغ ویلا بر همین ویژگی استوار است. برخی از این بازشوها با فریم های ظریف و شیشه ای شفافی پوشانده شده اند و بعضی دیگر کاملا باز هستند.

ویژگی برجسته دیگر ساخت ویلا، مجاورت آن با ساختمان های تاریخی Sai Gon  است، از جمله کلیسای Tan Dinh  و بازار Tan Dinh . همچنین این باغ ویلا در میان ناحیه ای قرار گرفته است که به عنوان متراکم ترین ناحیه شهر قلمداد می شود. در صبح زود یا بعد از ظهر، صدای زنگ کلیسا به وضوح شنیده می شود. با طی چند قدم از بنای ویلا، فضای کوچه Sai Gon حس می شود که به عنوان یک فرهنگ شهری خاص درک می شود.

در همین راستا تیم طراحی یک لایه پوششی از فولاد نازک را در نظر گرفت که نسبتا فضاهای خصوصی را از بقیه فضاها جدا کرده و تمایزات بیشتری در فضای داخلی ایجاد می کند. در آینده نزدیک، گیاه لیانا تمام برگ های خود را روی سیستم شبکه ای فولادی می گستراند و یک فیلتر سبز با طراوت را به جای فولاد و بتن سرد، ایجاد می کند.

استفاده از سیستم کرکره ای غلتطکی در فضاها به حداکثر رسیده است تا جداسازی مشخصی بین فضاهای بیرونی و داخلی ایجاد کند. ضخامت جداره های ساختمان ویلا نیز به دقت محاسبه شده بنابراین صاحب ویلا می تواند از فضای بیشتری بهره مند باشد و در عین حال نامرئی باقی بماند. در همین حال جان پناه شیشه ای در فضای واسط باغ ویلا پیوستگی داخل و خارج را تقویت کرده و مانع بصری در دیدهای پیرامونی به شمار نمی رود.

فرم باغ ویلا از بیرون مانند یک جعبه ساده به نظر می رسد اما از داخل شامل لایه های فضایی متعددی است. همچنین تناوب بین نور و تاریکی با متریال خامی از بتن و سنگ درهم تنیده شده اند.

نکته جالب در مورد این باغ ویلا این است که در عین فراهم آوردن آسایش برای ساکنان، آنها همزمان می توانند از زیبایی و طراوت باغ و تمام عطر و طعم ناحیه شهری San Gon لذت ببرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]