روف گاردن

Uncategorised

Rate Total: 82% - 2 votes
82%

باغ بام یا روف گاردن به فضای سبزی اطلاق می شود که روی بام ساختمانها ایجاد می شود. از دیر باز این ایده در مناطق مختلفی از جهان مورد استفاده قرار می گرفته است. در واقع روف گاردن، رویکرد سبزی است که با طراحی بخش بیرونی باز و اشغال نشده بنا، فضای دلپذیری را برای آرامش در  بین اجزای طبیعی و لذت بردن از مناظر جذاب پیرامونی فراهم می آورد. بسته به مکان ساختمان ها-نواحی شهری یا حومه ای و ویلایی- و همچنین وسعت آنها، روف گاردن ها کیفیات متفاوتی دارند.

1روف گاردن فقط مخصوص بامها نیست بلکه می توان آن را روی تراسهای بزرگ نیز اجرا کرد تا به نوعی یک حیاط خصوصی در ارتفاع، تعریف شود. این تراس می تواند در ادامه حیاط بیرونی باشد و یا به صورت مستقل و مجزا باشد.

2رویکردهای پایداری و معماری سبز گرایش زیادی به ترویج و گسترش این نوع بامهای سبز دارند. زیرا عملکردهای زیست محیطی قابل توجهی دارند. به دلیل ظرفیت حرارتی پوشش گیاهی، بارهای سرمایشی و گرمایشی بنا کاهش یافته و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی رخ می دهد. همچنین این پوشش، از ایجاد سیلان و رواناب حاصل از بارندگی جلوگیری می کند. مقداری از آب بارندگی توسط گیاهان و پوشش خاک نگهدارنده آنها، جذب می شود و مازاد آن از طریق زهکشی های مناسب به کانالهایی برای ذخیره و استفاده در قسمتهای دیگر بنا یا محوطه سازی، هدایت می شود. همچنین به علت تبخیر و تعرق سطح پوشش گیاهی هوای مطلوبی در پیرامون بام ایجاد می شود. این گیاهان همچنین نقش به سزایی در تصفیه آلودگی هوا، به خصوص در شهرهای پر تراکم دارند.

3پوشش سبز روف گاردن دامنه وسیعی از گیاهان شامل درختان، درختچه ها تا بوته ها و گلها و حتی سبزیجات و صیفیجات را در بر می گیرد. عمق خاک و نوع زیرسازی و لایه بندی بام، مستقیما بر نوع پوشش گیاهی تاثیر گذار است. در واقع انتخاب پوشش سبز باید به صورتی باشد که در تمام طول سال، گیاهان حالت شاداب و زیبای خود را حفظ کرده و نیاز به اقدامات نگهداری زیاد و پرهزینه ای نباشد.

موقعیت مکانی بنا از لحاظ شرایط آب و هوایی، جهت گیری، ارتفاع و ساختار سازه ای و معماری آن، انتخاب گیاهان روف گاردن را تعیین می کند. به عنوان مثال در منطقه ای با اقلیم سرد باید از گیاهان همیشه سبز و مقاوم به سرما استفاده کرد و یا در نواحی بادخیز یا روی ساختمانهای با ارتفاع زیاد، باید گیاهان با برگهای کوچک کاشته شوند تا آسیب کمتری در اثر وزش باد به آنها وارد شود. یا برعکس در نواحی گرم، پوشش گیاهی باید در برابر تابش آفتاب مستقیم و گرمای هوا مقاوم باشند.

4روف گاردن علاوه بر پوشش گیاهی شامل بخش مهم دیگری نیز هست. این بخش به اجزای انسان ساخت و مصنوع تعلق دارد و شامل راهها و فضاهای نشستن می باشد. راههای دسترسی مناسبی باید به قسمت های کاشت و پرورش گیاهان وجود داشته باشد. کفسازی آنها نیز باید با متریال مناسب شرایط جوی و طرح کلی مجموعه، باشد و در مدت زمان کوتاهی دچار تخریب و آسیب ظاهری و ساختاری نشوند.

5تدارک فضاهای نشستن مناسب روی باغ بامها، اهمیت به سزایی دارد چرا که باعث می شود بتوان مدت زمان بیشتری را در آن سپری کرد. این به ویژه در مورد بناهایی که فاقد فضاهای باز کافی هستند، بسیار ارزشمند است. مبلمان این فضاها می تواند از چند نیمکت ساده، چترهای ساده آفتابی تا پرگولاهای جذابی باشند. . لزوما نباید تمام گیاهان در یک تراز کاشته شوند می توان در قسمت هایی از فلاور باکس ها نیز استفاده کرد تا تنوع بصری جالبی خلق شود. سبک کلی طراحی، متریال و ابعاد تمام این اجزا باید در تناسب مطلوبی با طرح کل روف گاردن و پوشش گیاهی آن باشد تا به یکنواختی کسل کننده و یا بهم ریختگی فضایی نینجامد.

6در انتها باید یادآور شد که محاسبات سازه ای و تاسیساتی روف گاردن ها بسیار متفاوت از بامهای معمولی است. این هم به جهت بارهای سازه ای ناشی از وزن خاک و پوشش گیاهی و دیگر المانها است و هم به جهت اقداماتی برای جلوگیری از ورود نم و رطوبت به داخل بنا و اجرای سیستمهای تاسیساتی مورد نیاز می باشد.

7

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. نظرات و سوالات خود را در مورد این ویلا میتوانید با در میان بگذارید
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت