طراحی هال ورودی ویلا

گرچه ممکن است اغراق آمیز به نظر رسد اما هال ورودی ویلا یکی از مهمترین فضاها در طراحی داخلی ویلا محسوب می شود. این فضا در مقایسه با دیگر فضاها ابعاد کمتری دارد به همین علت ممکن است در طراحی مورد غفلت واقع شود. اما طراحی آن به اندازه طراحی داخلی دیگر بخشها اهمیت دارد و شاید حتی بیشتر. چرا که هال یا سرسرای ورودی اولین فضایی است که افراد از فضای داخلی درک می کنند و دارای تاثیر قابل توجهی  است.

بنا بر ابعاد و سبک طراحی ویلا، هال ورودی می تواند یک سرسرای بزرگ و مجلل باشد یا یک راهروی دنج و باریک. هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند و حس متفاوتی را در حین ورود، القا می کنند.

در ویلا مدرن یا مینیمال، این پیش فضای ورودی با رنگ های سبک و روشن، کمترین المان های تزئیناتی و غیر کاربردی، فضای واسطی است بین بخش ورودی و دیگر فضاها.

در ویلا کلاسیک مرز کالبدی و فضایی هال ورودی شاخص تر است ، رنگ ها و بافت های آن جسورانه تر و المان های تزئیناتی، در آن نقش پررنگ تری دارند.

نکات ساده ای در طراحی یک هال ورودی جذاب

نور و روشنایی

طراحی و کنترل نورهای طبیعی ورودی به فضا و ترکیب آنها با نورپردازی های مصنوعی، علاوه بر تامین روشنایی مورد نیاز، باعث تاکید روی المان های مورد توجه و ایجاد تنوع و جذابیت فضای ورودی می شود. ممکن است نورپردازی روی یک  اثر نقاشی یا آینه مینیمال انجام شود یا با نورپردازی ملایمی در بخشهایی از راه پله موجود در این فضا، آن را به بخش قابل توجهی تبدیل کرد. همچنین نورپردازی های نقطه ای از پایین به بالا، سایه روشن های جذابی را روی المان های مختلف ایجاد می کنند. همچنین نورهای دیواری مناسب تر از نورهای از بالا به پایین هستند، زیرا فضا را وسیع تر نشان می دهند.

تزئینات دیواری

دیوار هال ورودی، فضای ایده آلی است برای به نمایش گذاشتن عکس یا تابلوی مورد علاقه خود. در انتخاب آثار هنری و تزئینی باید سبک کلی طراحی داخلی ویلا را نیز در نظر داشته باشید. انتخاب المان ها، رنگ ها و متریال هال یا سرسرای ورودی باید در هماهنگی با چیدمان فضا و دکوراسیون داخلی ویلا باشد.

تقاطع

ایجاد یک تقاطع روش مناسبی است برای  ارتباط هال ورودی به اتاق نشیمن یا فضاهای دیگر ویلا. در این هال ارتباطی از میهمانان نیز استقبال شده و به سمت اتاق پذیرایی راهنمایی می شوند. به نوعی می توان آن را هال تقسیم و پیش فضای ورودی نیز تعریف کرد که فضایی است هم برای مکث و هم عبور.

6گشودگی فضایی

اغلب اوقات هال ورودی فضایی برای رختکن، قفسه ها و جاکفشی و انباری در نظر گرفته می شود اما وجود آنها باعث تنگی، فشردگی و شلوغی این فضا می شود. بهتر است از تعبیه انباری در این قسمت صرفنظر کرد و یک فضای محدود و تعریف شده به رختکن و جاکفشی اختصاص داد که در معرض دید مستقیم نباشد. در این صورت فضایی باز و یکدست، با جریان انرژی آزاد خلق می شود. با تغییر و تنوع در متریال و نوع کفسازی می توان از سادگی و یکنواختی این فضا کاست و تنوع بصری بیشتری خلق کرد.

تعریف مرز و حدود فضایی

تعریف مرز بصری و فضایی برای هال ورودی می تواند به طرق مختلفی صورت پذیرد. کفپوشی با متریال متفاوت، یا پهن کردن یک قالی به سادگی این مرز را تعریف می کند. سقف کاذب های با طرح های متنوع نیز هویت مشخصی به این فضای مکث و عبور می بخشند. بنا بر وسعت و ارتفاع هال، طرحهای سقف کاذب می توانند ساده یا پرکار اجرا شوند.

راه پله نیز به عنوان المانی شاخص و با اهمیت به ویژه در طراحی داخلی ویلا دوبلکس، در هال ورودی، نوعی محصوریت بصری و حدود فضایی برای ورودی تعریف می کند.

انعکاس و بازتاب

سطوح آینه ای و روشن باعث می شوند راهروها و هال ورودی باریک و کم عرض، بزرگتر و روشن تر به نظر آید. همچنین یک درب شیشه ای و نقش دار، هم نور بیشتری را تامین می کند و هم به عنوان المان تزئینی فضای ورودی را جذاب تر می سازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]