طراحی روف گاردن

ایجاد یک فضای سبز و نشیمن بیرونی بر روی بام، تراس یا بالکن یک ویلا، ایده جذابی برای آرامش و لذت بردن از طبیعت پیرامونی با دید و منظری متفاوت و جذاب است. طراحی فضای سبز مناسب در ارتفاع، بهره بری از تمام پتانسیل های فضایی را مقدور می کند. در طراحی ویلا با روف گاردن، علاوه بر الزامات محوطه سازی، تمهیداتی را نیز باید از لحاظ سازه ای و امکان کاشت گیاهان مختلف در نظر گرفت. در کنار این تمهیدات، موارد دیگری را نیز در طراحی روف گاردن باید در نظر داشت.

1-دید و منظر زیبا را حفظ کنید

دید مناسب و جذاب از روی بام، مهمترین مزیت ساخت روف گاردن برای ویلا می باشد. بنابراین تمام تصمیمات طراحی باید بر مبنای حفظ و توسعه دیدهای زیبا، اتخاذ شود. حل مشکلات اجرایی باید به گونه ای صورت گیرد که این دیدها را محدود نسازد. برای مثال تغییر یک دیواره یا جان پناه صلب به شفاف، تداوم بصری را تقویت کرده و باعث می شود فضای بام، تراس یا بالکن بزرگتر به نظر برسد.

2-حریم خصوصی را تقویت کنید

در شرایطی که بناهای ویلایی دیگر در مجاورت ویلای شما وجود دارد، بالکن یا تراس ویلا ممکن است در معرض دید قرار داشته باشد. در این خصوص ایجاد یک فضای دنج و محفوظ و مسدود کردن دیدهای مزاحم، در ارجحیت است. به یاد داشته باشید که تمام پارتیشن های صلب روی جریان و حرکت هوا تاثیر می گذارند. این پارتیشن ها برای محافظت در برابر باد، مفید هستند اما در تابستان می توانند باعث رکود هوا شوند. به همین دلیل است که پارتیشن ها اغلب اوقات از متریال نیمه صلب مانند شبکه های فلزی یا دیواره های مشبک از مصالح بنایی ساخته می شوند. گیاهان رونده می توانند جلوه زیبایی به آنها ببخشند.

3-شرایط آب و هوایی را تعدیل کنید

هنگامیکه شما زمان و هزینه زیادی را برای فضاهای بیرونی صرف می کنید، این فضاها باید برای شما و گیاهان، در بیشتر اوقات و فصلهای مختلف سال راحت باشند. در ماههای سردتر که بیشتر در داخل فضا هستید، گیاهان و المان های دیگر باید برای تماشا از پنجره ها نیز جذاب باشند.

بزرگترین چالش طراحی روف گاردن در این خصوص، جایگذاری المان هایی است که تاثیرات شدید آب و هوایی مختلف را کاهش دهند و در همین حین جذاب باشند. برخی از این مشکلات معمول، شامل وجوه رو به غرب است که در بعد از ظهر شدت و تابش آفتاب در فصول گرم، در آنها آزار دهنده است. در این خصوص سایه بان ها یا چترهای آفتابی گزینه های مناسبی هستند.

4-مبلمان مناسب را انتخاب کنید

در این خصوص، راحتی و اندازه، هردو مهم هستند. اما در مجموع استفاده از مبلمان راحت، کوچک و با طرحی ساده مناسب تر است. متریال در نظر گرفته شده برای آنها نیز باید به گونه ای باشد که در برابر شرایط بیرونی دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نشود. همچنین هماهنگی با مبلمان فضای داخلی، منجر به ادغام بیشتر داخل و خارج می شود.

5-در انتخاب گیاهان دقت کنید

گیاهان کوتاه قد همیشه سبز، معمولا نوع بدون ریسکی هستند. از کاشت گیاهان با برگهای بزرگ اجتناب کنید زیرا در معرض باد، بیشتر آسیب می بینند. برای مصرف کمتر آب، از گیاهان مقاوم در برابر خشکی استفاده کنید. گیاهان با ریشه های کوتاه و کوچک برای عمق محدود خاک روی بام یا بالکن مناسب تر هستند.

در این بین، گلدان هارا فراموش نکنید. گلدان ها نیز به اندازه باغچه ها اهمیت دارند. اندازه و فرم آنها به نسبت فضای در دسترس و دیگر بسترهای گیاهی دارای اهمیت است. بعضی از آنها با توجه به نوع گیاه می توانند در سراسر سال در معرض هوای آزاد باشند و برای بعضی دیگر باید تمهیدات جابه جایی در نظر گرفت. نورپردازی روی گل ها و گلدان های تزئینی به جذابیت فضای سبز می افزاید.

6-از جذابیت صدای آب غافل نشوید

یک بدنه آبی کوچک مانند یک حوضچه یا آب نما علاوه بر این که منبع قابل دسترسی برای آبیاری گیاهان است می تواند به جذابیت بصری و صوتی روف گاردن بیافزاید. این آب نماها می توانند به طور ایستاده و مستقل باشند یا به دیوار متصل شوند. میزان جریان آب آن باید قابل تنظیم برای فصول و اوقات مختلف شبانه روز باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Written by: amiryp