گلخانه در ویلا و ویژگیهای آن

گلخانه در ویلا یکی از فضاهایی است که به سبب محوطه باز ویلا و باغ ویلاها بسیار مورد توجه می باشد.  به ویژه برای افرادی که علاقمند به پرورش گل ها و گیاهان خاص و سبزیجات ارگانیک دلخواه خود هستند. طراحی بهینه گلخانه در محوطه سازی ویلا تحت شرایطی صورت می گیرد که توجه به آنها منجر به ساخت گلخانه ای زیبا و کارآمد در محوطه ویلا می شود.

گلخانه در بعضی اوقات با نام اتاق خورشیدی یا سولاریوم نیز نامیده می شود و در واقع فضایی است در جوار بنا و در ضلع آفتاب گیر آن و دارای شیشه بندی های گسترده می باشد. در آن می توان به احداث باغچه محدود و یا فلاور باکس هایی اقدام کرد و در عین حال برای نشیمن و لذت از آفتاب زمستانی از آن بهره برد.

جانمایی گلخانه در محوطه

برای دریافت نور و گرمای کافی خورشید، گلخانه ها باید در فضای باز و به دور از سایه درختان بلند و انبوه ساخته شوند. به خصوص از مجاورت آن با درختان همیشه سبز باید اجتناب کرد. درختان برگریز، در صورتیکه در فاصله مناسبی از گلخانه باشند، گزینه های بهتری هستند. زیرا در فصل زمستان ورود نور را به فضای گلخانه مقدور می کنند.

بهترین جهت گیری برای گلخانه، رو به جنوب شرقی است. زیرا در فصل زمستان از آفتاب زمستانی بهره مند می شود و همچنین نور شرق برای رشد گیاهان در صبح بسیار مطلوب است.

در جانمایی گلخانه در محوطه باید جهت وزش بادهای سرد و نامناسب زمستانی را در نظر داشت. در صورت لزوم می توان وجهی از آن را با بادشکن های طبیعی مانند دیواره های کوتاه یا درختچه های ردیفی، حفاظت کرد.

سطح کاملا تراز و هموار و تمهیدات مناسب زهکشی باید برای ساخت گلخانه در نظر گرفته شود. نقاط پست و محصور توسط درختان، فضای مناسبی برای این منظور نیست زیرا باعث عدم تهویه و در نتیجه رکود هوای سرد و مرطوب زمستان در آن می شود.

گلخانه می تواند به طور مستقل و مجزا در محوطه ویلا باشد و یا به ساختمان ویلا متصل باشد و فضای واسطی را به وجود آورد. در فصول سرد سال که این فضا بهره مند از آفتاب مطبوع زمستانی است، فضای مطلوبی برای نشیمن و استراحت است.

فرم های مختلف گلخانه

به طور کلی گلخانه ها ساختار های ساده ای هستند و بیشتر جنبه عملکردی دارند و در فرم های نسبتا محدودی اجرا می شوند. اما با ایجاد تنوع اندکی در فرم، می توان جنبه زیبایی شناسی آنها را تقویت کرد.

معمولا سقف گلخانه ها به صورت شیبدار در نظر گرفته می شود. این شیب می تواند در یک جهت و یا چند جهت اجرا شود. در صورت وجود یک شیب، باید به سمت جنوب باشد.

گلخانه در ویلا می تواند به صورت درجا یا پیش ساخته اجرا شود. نوع پیش ساخته نصب سریع و آسانی دارد و معمولا جنس سازه آن از آلومینیوم است.

اسکلت گلخانه می تواند فلزی یا چوبی باشد. برای گلخانه کوچک در مناطق معتدل می توان از چوب استفاده کرد. اما گلخانه های عریض و بزرگتر نیاز به سازه فلزی دارند. پوشش آن ها از جنس پلی کربنات، پلاستیک یا شیشه می باشد.

عملکرد گلخانه می تواند فراتر از پرورش گیاهان باشد و یک نشیمن کوچک و با طراوت نیز باشد. حتی در یک گلخانه کوچک نیز می توان با گذاشتن یک صندلی یا نیمکت، در حین رسیدگی به گل ها و گیاهان، زمانی را به استراحت یا مطالعه در محیطی با طراوت و شاداب اختصاص داد.

وجود یک شومینه در فضای گلخانه گرمای لازم برای گیاهان و افراد را فراهم می آورد، کفپوش آجری نیز به گرما و صمیمیت این فضا می افزاید.

اگر در انتخاب متریال و چیدمان داخلی گلخانه سبک خاصی مد نظر است، بهتر است این رویکرد هم راستا با سبک طراحی ویلا و محوطه سازی ویلا باشد. همچنین بهتر است فرم کلی گلخانه نیز از سبک معماری ویلا تبعیت کند.

گلخانه می تواند در فضای داخلی ویلا نیز تعبیه می شود. در اصطلاح به این فضاها پاسیو نیز اطلاق می شود و درواقع به صورت حیاط مرکزی های کوچک و مسقف هستند. دیواره های جانبی آنها می توانند شفاف و یا صلب باشند. این امر بستگی به نوع گیاهان انتخابی دارد. گیاهان سایه دوست که نیاز به نور زیادی ندارند، برای این منظور مناسب هستند. اما در هر صورت سقف گلخانه ها باید شفاف باشد.

از عناصر تزئینی نیز می توان در گلخانه ها بهره برد، این المان ها بنا بر سبک طراحی داخلی ویلا تعیین و جانمایی می شوند.

تعبیه درب های کشویی بین گلخانه و اتاق نشیمن ویلا، انعطاف و جذابیت این فضا را ارتقا داده و طبیعت شاداب را به فضای داخلی می کشاند و وجود سنگ های طبیعی در لابه لای گیاهان و فضای سبز، حالت طبیعی آن را تقویت می کند.

در طراحی ویلا کوچک می توان یک گلخانه کوچک را در فضای داخلی تعبیه کرد و به پرورش گیاهانی پرداخت که در عین زیبایی و طراوت، سازگار با  این شرایط هستند. این گلخانه ها به عنوان نورگیر نیز عمل کرده و فضای داخلی را روشن کرده و طراوت و شادابی را به فضا می افزایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]