نمونه باغ ویلا در سنگاپور

در این مقاله به معرفی یک باغ ویلا در سنگاپور می پردازیم که دارای فضای سبز و لندسکیپ جذابی است. این طراحی باغ ویلا توسط شرکت معماری wallflower Architecture Design در سال2015 صورت گرفته است.

ساخت ویلا با نام باغ ویلای مخفی در بهترین منطقه ییلاقی Bukit Timah صورت گرفته است. خواسته مالکان ویلا به طور خلاصه یک ویلا لوکس استوایی و معاصر برای زندگی یک خانواده بود. آنها خود صاحب یک شرکت ساخت و ساز بوده و اجرای ویلا را به عهده گرفتند، ساخت این باغ ویلا نمودی است از توانایی های حرفه ای آنها.

این ویلا روی یک زمین L شکل با یک بر باریک قرار گرفته است و تمام اطراف آن به وسیله ویلاهای مجاور محاصره شده است. علاوه بر آن، حجم ساختمان از ورودی قابل مشاهده نیست. بیشتر خریداران محلی، زمین ناهموار، بر باریک و کمبود پتانسیل های دید و منظر را به عنوان معایب آن در نظر می گرفتند، اما معماران این خانه ویلایی آنها را به عنوان فرصتی دیدند تا حجم این ویلای بزرگ را استتار و مخفی کنند و از فضای سبز آن برای مخفی کردن باغ ویلا از دید چشمان کنجکاو، بهره برند.

از آنجاییکه نیازهای فضایی و عملکردی، قابل توجه بودند، معماران بیش از یک سوم حجم ویلا را در مقطع مرتفع زمین جای دادند که به طور موثری این توده را از اعمال نفوذ سایت، محفوظ می کند. طبقه همکف در واقع یک طبقه بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است. این امر حریم خصوصی را از جاده ورودی فراهم می آورد و یک سطح مرتفع تراس مانند، بقیه فضای نشیمن و باغ ها را تشکیل می دهد.

افراد به واسطه یک ورودی تو رفته که منتهی به یک لابی زیر زمینی می شود، وارد بنا می شوند. یک راه پله مارپیچ شیشه ای و  استیل به اتاق نشیمن می رسد. مالکان، ایده جداسازی فضاهای نشیمن و غذا خوری و احاطه آنها را با استخرها و باغ ها دوست داشتند. سکوی تراس مانند، در تراز همکف، به عنوان فضایی در نظر گرفته شده که فضاهای داخلی و خارجی را در هم ادغام می کند و لندسکیپ فضای سبز را به درون می کشاند.

طرح ویلا باغ بر مبنای یک فضا بود، با چندین عملکرد تا چندین فضا با مرزها و عملکردهای ثابت. درختان به صورت متراکم در پیرامون کاشته شدند تا یک محوطه محصور خصوصی را ایجاد کنند. طبقه همکف از نظر بصری، از فضای بیرون محفوظ است و می تواند باز و شفاف باشد بدون اینکه به حریم خصوصی مالکان خدشه ای وارد شود.

بر مبنای کانسپت طراحی ویلا، ترکیب معماری حجم بالای زمین، دو بلوک تراورتن مستطیلی است که روی ستون های باریکی جای گرفته اند. این بلوک ها در طبقه دوم به وسیله یک پل محصور و شناور بالای سطح زمین، به هم متصل شده اند. یک پنجره نواری، نمای سنگی تراورتن را برش می دهد. لوورهای چوبی عمودی و قابل تنظیم، در طول پنجره ها روی شیشه ها سایه اندازی می کنند و مقدار نور ورودی به فضاهای داخلی را تنظیم می کنند. همچنین در هنگام نیاز، خلوت و حریم خصوصی را فراهم می آورند.

یک عرشه نشیمن بیرونی و روف گاردن، ترکیب بندی را کامل می کنند و به اندازه کافی برای دور همی ها و میهمانی ها بزرگ هستند. عرشه ویلا کمی چرخیده است تا رو به تپه های زیبای Bukit Timah بالاترین نقطه در سنگاپور، دیدهای جذابی داشته باشند.

اصول معماری ویلا، جهت گیری، جرم حرارتی، نورگیری و تهویه طبیعی برای این طراحی اساسی هستند. این ویلایی است که برای نواحی استوایی طراحی شده و از طریق متریال مدرن و زیبایی شناسی معاصر، بیان شده است. همه طبقات دارای تهویه عرضی هستند. ویژگی اصلی طرح، ورود نسیم بدون مانع در فضاهاست. در زیرزمین، هوا از میان بازشوی گاراژ غار مانند، در لابی سنگی جریان می یابد و از طریق یک گودال باغچه از سمت عقب بنا خارج می شود.

اطلاعات بیشتر : طراحی ویلا

در بالای زمین، فضاهای اتاق خواب به وسیله لایه های مصالح بنایی با حفره های هوا و پوشش های سنگ تراورتن، روف گاردن ها و پرگولاها، به طور منفعل خنک می شوند. پنجره ها از طریق شیشه های کم گسیل و سایه بان های چوبی، جریان گرما را مسدود می کنند و آفتاب شدید استوایی را فیلتر کرده و آن را به الگویی از بازی نور و سایه درون فضا تبدیل می کنند. نورگیرها تجربه پرتوهای نوری همواره در حال تغییر را پویا می سازند. هنگامیکه موقعیت ایجاب کند، کل بنا می تواند رو به طوفان های بارانی استوایی یا مه و غبار محیطی، بسته شود.

محیط پیرامونی شما را مجذوب خود می کند، جایی که احترام و همکاری اجزا، با قدرت و ضعف وجود دارد. با وجود قرار گرفتن در یک جزیره شهری متراکم با جمعیت زیاد، در این باغ ویلا هر آنچه برای لذت بردن از یک محیط استوایی خصوصی لازم است، فراهم آمده است، با سرسبزی، شادابی و زیبایی پنهان شده اش در یک باغ مخفی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]