ساخت ویلا با سازه کابلی

اجزای سازه ای می توانند ستاره های اصلی در پروژه های معماری باشند و در درک چگونگی سازماندهی و توزیع نیروهای ذاتی ساختمان، تاثیر گذار باشند. در این میان، کابل ها برای ایجاد دهانه های بزرگ و فضاهای باز، مداوما مورد استفاده قرار می گیرند، آنها منطق سازه های پشتیبان را دگرگون می کنند و سیستم های پایداری با استفاده از نیروی تنش  به وجود می آورند که هم زمان، حسی از استحکام و سبکی را در ساختمان خلق می کنند. سیستم سازه های کابلی در مقیاس های مختلف طراحی و اجرا می شوند، در دامنه ای از کابل های فولادی پل های معلق بزرگ تا کابل های روی بام های مسکونی.

از سازه های کابلی در ساخت ویلا ها نیز به طور گسترده یا محدود استفاده می شود تا بیشترین وسعت فضایی حاصل شود.

در این مقاله به معرفی یک ویلا پایدار در برزیل می پردازیم که در ساختار آن از سازه کابلی استفاده شده است.

نام پروژه: Avare House

مکان: Avare- برزیل

معماران: Sergio Sampaio Arquitetura + Planejamento

مساحت: 1812 مترمربع

سال ساخت: 2018

کانسپت طرح ویلا

این طراحی ویلا در بخش بالایی حاشیه شیبدار زمین در کرانه سد Jurmirim صورت گرفته است.

این پروژه با مقیاس خانگی و لندسکیپ پیرامونی اش تعریف شده است. اولین بخش حجم به وسیله یک منشور خاکستری متالیک تعریف شده، درحالیکه دومی به وسیله سقف چوبی منحنی و سبکی نمود می یابد.

حریم خصوصی و برونگرایی به طور همزمان در این پروژه حضور دارند. کانسپت طراحی ویلا در ایجاد یک سکوی گزبو مانند رو به سد، شکل گرفته است که به وسیله تراس و استخر اشغال شده و به خوبی روی توپوگرافی سایت جای گرفته است. در زیر این سکوی بتنی، انبار، محل نگهداری قایق ها و موتورخانه قرار گرفته اند. در تقاطع عرضی با این سکو، یک حجم منشوری به ابعاد 8 در 35 متر تا 60 سانتیمتر از سطح زمین بالا آمده است که فضای داخلی ویلا ( اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب) را شکل می دهد که در یک پلان مدولار، توزیع شده اند.

آرامش و خلاقیت

متریال در نظر گرفته شده، برای کسب بهترین عملکرد زیست محیطی در زمینه عایق حرارتی-صوتی مورد استفاده قرار گرفته اند. همزمان از نظر بصری راه حل های تکنیکی را ارائه می کنند که متریال گرایی این اجزای سازه ای را به اندازه ارزش المان های معماری، به خدمت گرفته و برجسته می سازد. ساخت ویلا به وسیله پانل های چوبی عرضی و لمینیت شده به صورت مدولار شکل گرفته و ترکیب بندی فضاهای داخلی را نیز در بر می گیرد.

نور طبیعی و تهویه عرضی در سراسر فضای حمام ها برقرار است و بازشوهای بزرگ به وسیله قاب های آلومینیومی کشویی فریم بندی شده اند و دارای شیشه لمینیت شده با غشای انعکاسی بی رنگ هستند. چهار وجه از این منشور با نماهای تهویه ای پوشانده شده اند که درکنترل رطوبت و عایق بندی حرارتی و صوتی ویلا مشارکت دارند.

تاسیسات الکتریکی و هیدرولیکی از بین سقف و دال بام می گذرند. دال بام از فریم چوبی با تخته سه لا با روکشی از ترموپلاستیک ساخته شده است. کابل کشی مجراها و لوله ها در شفت های محافظ، متمرکز شده اند که به طور مساوی در سراسر بنای ویلا توزیع می شوند.

به منظور حفاظت تراس و اتاق نشیمن از تابش شدید آفتاب شمال غربی و همچنین از بارندگی ها، یک سقف قوسی به طول 26 متر از چوب لمینیت شده  با روکش ترموپلاستیک روی تایل های فلزی، ساخته شده است. این المان شاخص از وجه جنوبی حجم بیرون زده است، جاییکه دسترسی عمومی و فضای پارک ماشین واقع شده است، تا بالای بنا پیش می رود و به صورت یک پیشامدگی به طول 5.50 متر روی فضای استخر، رو به شمال غربی پایان می یابد.

این سقف قوسی بزرگ تنها روی چهار ستون بتنی ذوزنقه ای ظریف قرار گرفته است. دو ستون در یک طرف حجم منشوری و دوتا در طرف دیگر که بارها را مستقیما روی فونداسیون توزیع می کنند. مهارهای بادبندی فولادی و تقویت های اتصالات، نمایان هستند و بیانی تازه به منطق سازه ای پیچیده این ساختار می بخشند.

پایداری

این پروژه طوری طراحی و برنامه ریزی شده است تا فرآیند ساخت آن بهینه بوده و دارای حداقل اثرات مخرب زیست محیطی باشد. ساخت ویلا در دو جبهه کاری صورت گرفته است:

1-آماده سازی زمین، زهکشی، اتصالات لوله کشی آب و تاسیسات بهداشتی و اجرای سازه بتنی تقویت شده روی سایت با استفاده از کارگران محلی.

2- تولید اجزا و قطعات صنعتی(پانل های CLT – تیرهای MLC و فریم های آلومینیومی و پوشش های تهویه ای نما) در شهر بزرگ سائوپولو. عملیات حمل و نصب توسط کامیون و مونتاژگرهای متخصص انجام شد که تمام سازه را به صورت ایمن با سیستم های پیچ و مهره ای اجرا کردند.

مدولار کردن طرح به واسطه المان ها، استفاده  غالب از اجزای ماتریسی تجدید پذیر(چوب) و سازه های سبک، با قابلیت حمل و نقل آسان، زمان ساخت را بهینه ساخته و مصرف آب، تولید زباله و پسماند را به طور چشمگیری کاهش داده است. برنامه ریزی کاری و اتخاذ فرآیند خلاقانه، صلاحیت فنی کارگران محلی و تولید کنندگان را در طی بازبینی پروسه ساخت، ارتقا داده است.

ویژگی های عایق حرارتی چوب، تهویه و نور طبیعی زیاد، نماهای تهویه ای، روف گاردن روی روکش ترموپلاستیک و پانل های خورشیدی برای گرم کردن آب، آسایش زیست محیطی این ویلا را تضمین می کنند. در عین حال هزینه های انرژی مربوط به نور مصنوعی و تهویه هوا کاهش یافته است. بنابراین این طراحی ویلا از نظر اقتصادی نیز بهینه می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]