دیوار آجری مجوف در ساخت ویلا

نمای آجری مجوف، ویلا را زیبا و از لحاظ انرژی کارآمد می سازد. آجر یکی از قدیمی ترین متریال ساختمانی است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. اما این سابقه تاریخی به این معنی نیست که برای بناهای امروزی محبوبیت کمتری دارد. ماهیت زیست دوستی آجر، آن را برای طراحی ویلا پایدار ایده آل می سازد. زیرا در پروسه تولید آن، نیاز به انواع مواد شیمیایی و سمی نیست. همچنین در مناطقی که آجر مصالح بوم آورد باشد، هزینه حمل و نقل آن نیز به حداقل کاهش می یابد و تناسب مطلوبی با پیرامون ویلا برقرار می سازد.

به عنوان یک متریال ساختمانی امروزه آجر فاصله زیادی با اولین موارد تولید و استفاده در 7000 سال قبل از میلاد دارد که در آفتاب پخته می شدند. هنگامیکه روش پخت آجر با آتش و کوره ابداع شد، استفاده از آن در تمام نقاطی که دارای آب و هوای سرد نیز بودند، رواج یافت.

در جامعه مدرن، آجرها در طرحهای نوآورانه روز افزونی مورد استفاده قرار می گیرند که ورای تصورات و انتظارات معمول و متداول است. به طور ویژه معماران گرایش زیادی به اجرای نمای آجری یا دیوارهای مجوف آجری، به عنوان یک المان طراحی خلاقانه دارند.

حریم خصوصی و فیلتر نور خورشید

در نواحی استوایی، سطوح و دیوار آجر مجوف نور تعدیل شده ای را برای فضای داخلی فراهم می آورند. امتداد دیوار آجری از فضای بیرونی به فضای  داخل، پیوستگی فضایی داخلی-خارجی را تقویت کرده و از طریق بازشوهای شیشه ای وسیع، به وسعت بصری فضای داخلی ویلا می افزاید.

جریان هوا برای نواحی مرطوب و استوایی

با استفاده از پتانسیل آجرهای معمولی و اجرای مجوف دیوار آجری، دما در داخل ویلا تنظیم می شود. این طرح، چیدمان فضایی پویا ولی در عین حال فروتن و آرام خلق می کند بدون نیاز به تزئینات زیاد داخلی و نمای بیرونی. این دیوار آجری با ضخامت 30 سانتی متر اجازه عبور گرما را می دهد اما دیوارهای داخلی را از تابش شدید آفتاب حفاظت می کند. نمای آجری تهویه ای، جو پرنور و طبیعی ایجاد می کند، در عین حال حریم خصوصی به وجود می آورد.

تغییر شدت و رنگ نور

دیوارهای آجری مجوف فضای داخلی ویلا را خنک و میزان رطوبت آن را تعدیل می کند. ساخت دیوار دوبل می تواند از ترکیب یک دیوار بیرونی از آجر با یک دیوار شیشه ای داخلی با فریم آلومینیوم شکل گیرد که مانند حائل برای محیط داخلی عمل کند. نکته جالب در مورد عبور نور از دیوار مجوف آجری این است که نور در طول روز با عبور از میان سوراخهای آجری، تغییر یافته و ته مایه های رنگی متفاوتی را از قرمز روشن تا ارغوانی می یابد.

نمای عایق با پوشش گیاهی

این نمای ویلا دارای بیانی سنتی و مدرن است. دیوار آجری به صورت تهویه ای و با پوشش گیاهی اجرا شده و دارای ظاهر دکوراتیو و همچنین کیفیات عملکردی است. این پوشش از سه لایه تشکیل شده است. لایه اول، آجر مجوف، هوای تازه و نور روز را عبور داده و تهویه هوایی را مقدور می کند. لایه دوم از پوشش گیاهی تشکیل شده است و خلوت و هارمونی جذابی ایجاد می کند. همچنین با عبور هوا از میان پوشش گیاهی با طراوت، حس تازگی و شادابی به درون فضا کشیده می شود. لایه داخلی از شیشه سنگین است که فضای داخلی را در برابر شرایط آب و هوایی سخت محفوظ می کند. ترکیب آجر و پوشش گیاهی، هوا را در سوراخها به دام انداخته و مانند یک عایق حرارتی رفتار کرده و به خنکی نما در برابر نورغربی خورشید، کمک می کند.

خلق تم ها و حس های متنوع

میزان تخلخل و صلبیت دیوار آجری در نمای ویلا و همچنین فضاهای داخلی بستگی به عوامل مختلفی، از جمله اقلیم و شرایط آب و هوایی غالب منطقه ساخت ویلا، کانسپت اصلی طراحی ویلا و میزان نور و تهویه دلخواه بستگی دارد. دیوار آجری مجوف می تواند به صورت یکی از اجزای دیوار دو پوسته ای اجرا شود و یا به صورت دیوار پیرامونی که فضاهای نیمه محصور را در بر می گیرد. هر کدام از این رویکردها درجات متفاوتی از محصوریت و  تمایز فضاهای داخلی و خارجی ویلا را ایجاد می کنند.

با وجود رنگ قرمز و قهوه ای متداول برای آجر، بسته به روش پخت و نوع افزودنی های آن، رنگ های دیگری نیز تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه رنگ آجر نزدیک به قرمز و قهوه ای باشد، تم گرمتر و صمیمی تری دارد و رنگ های خاکستری و کرم سرد، تم خشک تر و سردتری به آن می بخشد.

در این فضا، آجر با رنگ خاکستری و سرد، نور ملایمی را از لابه لای حفره های مربعی به فضای داخلی می رساند و در طول روز، جلوه های متفاوتی را از نور و سایه، بر سطوح داخلی خلق می کند. فضای داخلی نیز با رنگ خاکستری، روشن و پر نور طراحی شده و در تناسب با آجر نما قرار دارد. در مجموع، نمایی محصور با ابعاد محدود بازشو و دیوار مجوف در قسمتهایی، شکل گرفته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]