آب در محوطه سازی ویلا

آب باعث ایجاد طراوت و شادابی در فضای محوطه ویلا می شود و تناسب مطلوبی با فضای سبز دارد. وجود آب علاوه بر ارتقای کیفیات فضایی و بصری، در فصول گرم سال خنکی مطبوعی را ایجاد می کند.

حضور آب در محوطه می تواند در بدنه های مختلفی تعریف شود. از آب نماها و استخرها و حوضچه ها گرفته تا برکه ها و نهرهای طبیعی. بنا بر سبک محوطه سازی ویلا انواع طرحها و فرم ها امکان پذیر است. جانمایی این بدنه ها در ارتباط با طرح بندی کلی فضای باز و دیگر المان های محوطه سازی تعیین می شود.

آیتمهای دیگری از جمله اقلیم منطقه، وسعت محوطه ویلا و مکان قرار گیی ساختمان ویلا در فرم، وسعت و جانمایی آب نماها، برکه های مصنوعی و استخر محوطه موثر هستند.

فرم های بدنه های آبی می توانند به صورت سنتی و کلاسیک و یا مدرن و مینیمال تعیین شوند. همچنین به واسطه اجرای فرمهای ارگانیک و طبیعی نیز جذابیت  مطلوبی خلق می شود. نقش آب به ویژه در طراحی باغچه ویلا و باغ ویلا بسیار شاخص و حیاتی است. حالت بهینه، ترکیب جنبه های ظاهری و زیبایی شناسی با عملکردهای آبرسانی و تغذیه راه آب های  فضای سبز می باشد. با طراحی ویلا و ترکیب بندی مناسب، این المان ها می توانند تبدیل به نقاط کانونی جذاب و پویایی در محوطه ویلا شوند.

پاگوداهای بتنی کوچک در این باغ آبی ظاهر آسیایی آن را کامل می کند. صدای ریزش آب در حوضچه طبیعی، زندگی و پویایی را به این فضای ژاپنی می آورد.

 برای طراحی و اجرای یک بدنه آبی زیبا لزوما نیاز به فضاهای بزرگ نیست بلکه حتی در یک حیاط پشتی ویلا نیز می توان فضای با طراوت و جذابی را با یک آب نمای ساده ایجاد کرد. وجود فضاهای سبز و آب فضای داخلی ویلا را خنک و دلچسب می سازد.

گیاهان سرسبز و شاداب در جوار بدنه های آبی یک لندسکیپ طبیعی، زیبایی حضور آب را جذاب تر و با معنی تر می سازد.

آب نمای ریزشی می تواند به یک استخر مرتبط شود و محیطی جذاب ایجاد کند.

جوار یک حوضچه یا دریاچه مصنوعی کوچک در لندسکیپ، فضای جذابی است برای نشستن و قراردادن یک نیمکت.

در فضای محصوری در محوطه ویلا می توان جکوزی ساده ای را در ترکیب با انبوه گیاهان و ریزش آب محدودی ترکیب کرده و تجربه بی نظیری خلق کرد.

فضای آشپزخانه بیرونی در محوطه ویلا شامل یک آب نمای طراحی و ادغام شده در میز غذاخوری، تجربه جذاب و متنوعی از سرو و صرف غذا را فراهم می آورد.

همجواری آب و آتش در قالب آبشارها و حوضچه های کوچک و طبیعی و یک شومینه سنگی شاخص در محوطه ویلا، هویت منحصر به فردی به این از محوطه سازی بخشیده است. به واسطه این شومینه بیرونی در اوقات سرد سال نیز از می توان از حضور پویا و شفاف آب بهره برد.

یک باغچه ویلای مدرن با کفسازی های بتنی و چوبی و گیاهان متنوع و همچنین آب نمای مینیمال، ظاهری آرام و دعوت کننده ای دارد. ترکیب متریال مختلف با بدنه آبی به خوبی صورت گرفته است.

وجود بامبو در کنار جریان آب همراه با نورپردازی ملایمی، تنوع بصری جذابی در محوطه ایجاد می کند.

فرمهای سنتی برای آب نما و حوضچه در حیاط ویلا برای طراحی محوطه کلاسیک است. کاشت گل ها و گیاهان در باغچه های سنتی و متداول، این حس را تقویت می کند.

سکوهای بتنی با شیارهای باریکی از چمن در دو طرف یک اب نمای کشیده و مدرن فضای نشیمن معلقی را شبیه سازی می کند. آب نمای دیواری ساده ای در تکمیل این فضا نقش محسوسی دارد.

آب نما و مسیرهای آبی این فضای سرپوشیده را احاطه کرده و جلوه جذاب و با طراوتی را برای فضای نشیمن بیرونی به وجود آورده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]