نمونه ویلای شیشه ای

نام پروژه: خانه سی گلاس-C-glass

مکان: DILLON BEACH- ایالات متحده آمریکا

آرشیتکت: Deegan Day Design

مساحت: 630 مترمربع

سال ساخت: 2014

این طراحی ویلا در سایت دور افتاده ای با چشم اندازهای ساحلی وسیعی شکل گرفته است و یک نقطه تقابلی انتزاعی را به پیرامون طبیعی دلهره آور خود ارائه کرده است.

این ساختمان ویلایی شیشه ای، تمرینی است در عملکرد گسترده شفافیت. ویلایی است با حداکثر دید و نما بر پیرامون و حداقل تاثیرات زیست محیطی.

این ویلا یک اقامتگاه ییلاقی در کالیفورنیای شمالی است که بر روی یک سایت زیبا و دیدنی اما بادخیز قرار گرفته است. نمای ویلا رو به دیدهای پانورامایی از خلیجTomales  و اقیانوس شکل گرفته است. در حالیکه در برابر بادهایی با سرعت وزش 100 مایل بر ساعت که از جهات مختلف می وزد، مهار بندی شده است. پلان ویلا به صورت باز و مینیمال طراحی شده است و با درب های کشویی شیشه ای که پیرامون آن را احاطه کرده اند، مناظر زیبای بیرونی را به فضای داخلی می کشاند و پیوند قوی بین فضای داخلی و محوطه ویلا برقرار می سازد. در این ساحل، انتخاب سایت، جهت گیری و متریالی که توسط معماران انتخاب شده اند، در تعادل با یکدیگر بوده و در هماهنگی با بستر زمین قرار گرفته اند.

کانسپت ویلا به صورت ویلای مدرن و مینیمال از کارهای فلیپ جانسون و میس وندروهه  الهام گرفته است. در تضاد با ویترین های شیشه ای رو به باغ، نمای شیشه ای غربی رو به ساحل از تکنیک های فریم بندی و کنسول، همچنین با ارتفاع دو طبقه از زیبایی پیرامون بهره می برد. این ویلا واسطه ای است بین دقت اجرای یک ویلای مدرن شیشه ای و فریم های گسترده سینمایی رو به پیرامون طبیعی.

ساکنان ویلا خواهان سطح مینیمالی از مرزبندی بین خود و محیط زیست بوده اند، به طوری که با کمترین واسطه ای از طبیعت محوطه ویلا بهره مند شوند. بنای ویلا در لبه دریاچه قرار نگرفته اما روی یک تپه شنی فشرده واقع شده است تا دیدهای بهتری به مناظر طبیعی باشد. حجم بالایی ویلا از یک فرم مستطیلی با فریم های فولادی پوشیده در شیشه، تشکیل شده است و جهت گیری محور بزرگتر حجم به سمت خلیج است. دو وجه جانبی به سوی اقیانوس است و دارای شیشه بندی تمام قد است.

بازشوها و درب های کشویی ورود نسیم را به فضاها و در نتیجه تهویه طبیعی آنها را مقدور می سازد. حجم بالایی بر روی ستون هایی روی تپه قرار گرفته. در بخش عقبی بنا یک دیوار حائل ساخته شده که مسیر ماشین رو از آن بخش است.

این ویلای شیشه ای مرهون محفظه های شیشه ای پیشگامانی مانند جانسون و وندروهه است. معماری ویلا در عین گشودگی رو به نماهای پانوراما، مدولاریته و بازتابندگی در حال تکامل را در لندسکیپ ویلا نمایان می کند. این مدولاریته به واسطه فریم بندی های منظم باز شوها صورت گرفته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]