ساخت ویلا با متریال بازیافتی

با توجه به وسعت و رشد فعالیت های حوزه ساخت و ساز، هرساله شاهد افزایش پسماند های مصالح مختلف و ضایعات تخریب و ساخت هستیم. وجود این ضایعات باعث هدر رفت انرژی و هزینه بسیار می شود و صدمات زیادی به محیط زیست وارد می آورد. حوزه ساخت ویلا نیز به عنوان زیر مجموعه ای از این حوزه سهم قابل توجهی در این امر دارد. در این راستا تحقیقات و اقداماتی در حال انجام است که استفاده مجدد از متریال ساختمانی مصرفی و همچنین متریال بازیافتی را مد نظر قرار می دهد. در این مقاله به معرفی یک نمونه ویلا در برزیل می پردازیم که متریال بازیافتی در آن به کار رفته است.

این طراحی ویلا با نام خانه معلق صورت گرفته زیرا از سطح زمین بلند شده است. علت این امر احاطه شدن آن به وسیله درختان بومی است. بدین رو پنجره ها در تراز بالای درختان قرار گرفته و بالکن ها با شاخه های درختان درهم آمیخته اند. به علاوه خاک بستر دست نخورده باقی مانده و زهکشی و رشد طبیعی ریشه درختان حفظ می شود، زیرا حداقل بتن در بافت خاک به کار رفته است. پیش فرض پروژه  یک ویلای روستایی بود که با اکوسیستم طبیعی محلی ادغام شود، با گرایش پایداری و بازیافت پذیری. به همین دلیل سیستم ساخت با ظروف دریایی بازیافتی، انطباق یافته است. مساحت آن در حدود 830 مترمربع می باشد و شرکت معماری  Casa Container Marília طراحی آن را انجام داده است. در مجموع 80 درصد متریال به کار رفته در ساخت ویلا بازیافتی می باشد. در فضای داخلی ویلا متریال ساخته شده از ضایعات چوب در دیوارها و سقف، غالب است. روف گاردن ویلا با قابلیت بازاستفاده از آب باران، عایق حرارتی و آگوستیک از ویژگی های برجسته این طراحی ویلای پایدار می باشد.

3
4

فضای ویلا دارای دو اتاق خواب و دو حمام می باشد. دو بالکن با عرشه چوبی تعاملی را با درختان بومی و دیدهای زیبای ناحیه روستایی این منطقه خلق کرده اند.

5
6
7

اجرای ویلا زیر درختان، سایه اندازی مطلوبی را در تمام طول روز ایجاد می کند، به علاوه بادهای محلی در ترکیب با سیستم های عایق دیوار، آسایش حرارتی عالی را برای فضاهای داخلی به وجود می آورند.

8

ستون های فلزی سازه ویلا را نگه داشته اند. اجرای سیستم V باعث صرفه جویی در بتن مصرفی فونداسیون می شود که تنها برای پی منفرد دو ستون  به کار می رود. ضخامت فونداسیون نیز کم است، زیرا وزن ویلا نسبتا سبک و زمین آن سخت است.

9

ساخت روف گاردن ویلا به صورت مدولار است که نگهداری آن را آسان می سازد. آن همچنین دارای یک سیستم ذخیره است که نیاز به آبیاری را به حداقل می رساند. این سیستم، آسایش حرارتی بیشتری را در داخل ویلا به وجود می آورد و باعث یکپارچگی بیشتر ویلا با طبیعت می شود.

10

پارتیشن های داخلی از ضایعات چوب هستند. علاوه بر اینکه این متریال بازیافتی نیاز به رنگ آمیزی داخلی را از بین می برد زیرا خود دارای نمای پرداخت شده ای می باشد. تمام دیوارهای ویلا با پوشش های ترمو آگوستیک روکش شده اند. فضای داخلی ویلا دارای تهویه عرضی و بازشوهای وسیع برای تعویض هوا و ایجاد آسایش حرارتی است. درب های طبقه اول ویلا، از صفحات بازیافتی از برش ظروف ساخته شده اند که نیاز به متریال بازیافتی را کاهش می دهد.

11

بقایای نهایی ساخت تا 70 درصد دوباره قابل استفاده هستند که اصولا در چوب و ضایعات فولاد خلاصه می شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]