Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

طراحی محوطه ویلا روستیک

محوطه روستیک

در طراحی ویلا روستیک، فضای باز پیرامون و محوطه سازی ویلا بهتر است در سبک روستایی و خشن طراحی شوند تا پیوند فضایی-کالبدی و بصری مناسبی بین فضای داخلی ویلا و محوطه ویلا روستیک برقرار شود.

طراحی و ساخت ویلا روستیک یا به عبارتی ویلا روستایی، در بستر طبیعی و با فضاسازی ها و المان هایی که یاد آور زندگی ییلاقی و روستایی هستند، حس نوستالژیک و محبوبی را خلق می کند. طراحی لندسکیپ ویلا به سبک روستیک، پیرامون طبیعی را انعکاس می دهد و بیشترین تناسب و همگونی را با ماهیت طراحی و اجرای ویلا در نواحی طبیعی دارد. آرامش، سادگی و صمیمیت مهمترین خصیصه این سبک طراحی محوطه است که به طور اتفاقی حاصل نمی شود بلکه نیاز به طراحی محوطه دقیق و حساب شده ای دارد.

طراحی منطقی با راههای عملکردی و اجرایی برای حفظ ویژگی های طبیعی و استفاده حداکثر از پتانسیل های محیطی عینیت می یابد.

راهکارهای اجرای محوطه ویلا روستیک

  • طراحی فضای سبز ویلا را به صورت غیر هندسی و با طرحهای ارگانیک و منحنی های غیر منظم پیش ببرید. طرح بندی این فضاها باید به گونه ای باشد که انگار به صورت بکر و طبیعی شکل گرفته اند. مرزبندی فضای سبز ویلا منجر به ایجاد مسیرهای پیاده و فضاهای مکث نیز می شود و تبعا آنها نیز تحت تاثیر این فرمها، با خطوطی نامنظم و منحنی تعریف می شوند.

فضای دورهمی و نشستن با یک آتشگاه سنگی در میانه راه عبور منحنی و سنگی محوطه، فضای مکث جذابی به وجود می آورد و با وجود تکه سنگ های طبیعی پیرامونی، دنج و طبیعی جلوه می کند.

محوطه روستایی

- نوسان و پیچ و تاب در فرم و همچنین اختلاف سطح در چمنزارها و پوشش های سبز، ایجاد کنید زیرا باعث تنوع و جذابیت فضایی می شود و دیدهای پویا و متفاوتی در حین عبور از آنها خلق می شود. همچنین از رواناب و خاکشویی جلوگیری می شود.

-پوشش های سبز طبیعی و خودرو مانند خزه ها را حذف نکنید. در یک ناحیه سبز روستیک، خزه ها حس بی زمانی را به سنگ ها و پیاده راهها می بخشند و نمای طبیعی لندسکیپ را تقویت می کنند.

محوطه زیبا صندلی باربیکیو آتشدان

-پیاده راهها را باریک در نظر بگیرید تا حالت صمیمی و گرمی داشته باشند و سرعت عبور از آن کاهش یابد، بدین رو لذت بیشتری در حین پیاده روی حاصل می شود. اما پیاده راه منتهی به ورودی ویلا روستیک، با پهنای مناسب، حالت دعوت کنندگی القا می کند.

محوطه سازی

-طبیعت را بپذیرید. از هرس بسیار منظم و با اشکال شاخص پرهیز کنید زیرا لبه های بریده شده، کوتاه شده و صاف در طبیعت کمیاب است. در عوض، بوته ها و درختان را با حالتی طبیعی و ارگانیک هرس کنید.

-گیاهان بومی و خاص منطقه را مد نظر داشته باشید. گل و گیاهان بومی منطقه دارای سازگاری بیشتری با اقلیم خود هستند و از لحاظ بصری نیز حالت همگون تری ایجاد می کنند، در عین حال نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری نیز دارند. در این راستا بر کیفیت طبیعی و بکری فضای محوطه ویلا می افزایند.

محوطه سازی حیاط

-متریال روستایی و خشن را با هماهنگی نمای ویلا روستیک به کار برید. متریالی مانند چوب و سنگ طبیعی و همچنین آهن با ظاهری کارکرده، زمخت و زبر برای اجرای محوطه روستیک مناسب هستند. سنگ لاشه با ابعاد و اندازه های متفاوت در قالب پیاده راهها یا پله های سنگی محوطه ویلا، حصاربندی باغچه ها و دیوار حائل محوطه، بیشترین تناسب را با ماهیت زمخت و روستایی ویلا روستیک دارد.

سطح کفسازی پیاده راهها با سنگ هایی که حالت طبیعی و نامنظم دارند، باید به گونه ای باشند که عبور و مرور امن را مقدور کنند. المان های محوطه سازی مانند آلاچیق، آب نما، شومینه بیرونی و همچنین مبلمان باغی با این متریال، در هماهنگی با تم روستیک و نمای ویلا روستیک قرار می گیرند.

گودال باغچه،آتشدان،صندلی،باربیکیو

محوطه سازی

آلاچیق محوطه

-شومینه بیرونی سنگی را فراموش نکیند. همانند طراحی داخلی ویلا روستیک شومینه سنگی تاثیر غیرقابل انکاری در خلق حس روستایی در محوطه سازی ویلا روستیک دارد. فضای دورهمی گرم و صمیمی به دور یک شومینه سنگی روشن، تجربه بی نظیر و لذت بخشی را به وجود می آورد.

صندلی محوطه

-بر پیوستگی بصری با بنای روستایی تاکید کنید. در این راستا وجود متریال سنگ طبیعی در نمای ویلا با تخته سنگ های کنار مسیر پیاده راه و همچنین کفسازی آن، تناسب زیبایی دارند. نورپردازی با نور گرم در جوار بنا، ادامه ای است از نورپردازی داخلی ویلا.

باغچه محوطه

-از ترکیب جذاب آب و سنگ بهره ببرید، دیوار چینی با سنگ طبیعی به دور یک حوضچه طبیعی یا مصنوعی که با علف و گیاهان خودرو پوشیده شده است و همچنین آبشار کوتاه برای گردش آب، نمای زیبایی خلق می کند. صدای لذت بخش ریزش آب نیز بر شادابی این فضا می افزاید.

برکه باغ ویلا

-در مواقعی می توان سبک روستیک نمای ویلا و محوطه پیرامونی را با رویکرد های منظم تر ادغام نمود و از متریال مدرن با ظاهر روستیک استفاده کرد. سبک مدرن و روستیک با وجود تفاوت های شاخص، دارای ترکیب جذابی هستند.

محوطه صندلی باربیکیو

-مسیر منتهی به آتشگاه در محوطه روستیک با تکه سنگ های نامنظم، مشابه کفسازی آتشگاه، حالت ارگانیکی ایجاد می کند. ساخت یک نشیمن سنگی به دور آتشگاه به صورت منحنی با سنگ های لاشه طبیعی، فضای مکث و نشیمن زیبایی به وجود می آورد. لزومی ندارد تمام سطوح محوطه کفسازی و یا چمن کاری شوند، بهتر است بخش هایی را با بافت خاک طبیعی رها کرد.

محوطه سازی

-از نرده های چوبی در کنار مسیر ها و پل های کوچک استفاده کنید. این اجزا دارای حس نوستالژیک نواحی روستایی و ییلاقی هستند. کفپوش چوبی طبیعی تا ورودی ویلا روستیک این حالت را تقویت می کند.

باغچه ویلا

-ساخت ویلا روستیک در جوار یک بدنه آبی طبیعی، پتانسیل زیادی برای یک محوطه سازی طبیعی و جذاب به وجود می آورد. تعبیه مسیری که از میان این آب کم عمق می گذرد و یک پل کوچک، بر زیبایی فضای پیرامونی ویلا می افزاید.

برکه ویلا

-از اجزا و المان هایی استفاده کنید که در زندگی روستایی رایج بودند مانند سطل های بزرگ چوبی به عنوان یک حوضچه و منبع آب محوطه. می توان حصار محوطه را چوبی در نظر گرفت تا با آن هماهنگ باشد.

حیاط باغچه ویلا

محوطه سازی روستیک با حفظ زیبایی های طبیعی و تاکید بر متریال بومی به سوی پایداری و بی زمانی سوق می یابد.

باغچه زیبا حیاط

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت