نمونه ویلا از چوب و شیشه

مکان: نروژ

آرشیتکت: Stinessen Arkitektur

مساحت 200 مترمربع

سال ساخت: 2017

این طراحی ویلا در بخش شمالی نروژ انجام شده است، در جزیره ای به نام Halvaroy . سایت ویلا یک برآمدگی طبیعی تپه مانند است که رو به مناظر بکر و طبیعی پیرامون ویلا می باشد.

چالش طراحی ویلا در این پروژه مربوط به شیب طبیعی زمین در لبه سایت بود و همچنین حفظ بنا از مسیر رواناب. حجم ویلا به صورت دو فرم تقریبا مجزا شکل گرفته که بام آنها در خلاف یکدیگر دارای شیب است.

شیشه بندی های سرتاسری و گسترده، دیدهای پانورامای جذابی را به محوطه ویلا مقدور می کند. فریم بندی های عمودی و موازی، نمای ویلا را به نوعی مدولار کرده و منجر به تقویت کشیدگی عمودی بنای ویلا از لحاظ بصری می شود.

با تو رفتگی در نمای کناری، فضای واسط دنجی به وجود آمده است که تنها از یک طرف باز است، این وجه از بنا دارای بازشوهای کوچک و محدود است.

مشتریان خواستار اقامتگاهی بودند که بر دیدهای پانورامای سایت تمرکز کند و همچنین مامنی با حسی از ایزوله بودن و حریم خصوصی، به دور از روزهای کاری پر هیاهوی شهری، خلق شود. چیدمان کانسپتی این طرح ویلای کوهستانی، بنای ویلا را در جهات مختلفی با درصدهای متفاوتی باز و یا محصور ساخته است، به نحوی که بخش شرقی رو به بناهای مجاور بسته است و وجه دیگر رو به فضای باز و دیدهای با شکوه کوههای زیبا و فلات، گشوده است.

این ویلا در طبقه همکف دارای یک سونای زیبا می باشد که با دید به طبیعت برفی بیرون، فضای لذت بخشی را به وجود می آورد. فضای نشیمن ویلا با دیوارهای شیشه ای به ارتفاع اتاق، احاطه شده است که طبیعت کوهستانی و بکر این منطقه را برای اتاق نشیمن ویلا به ارمغان می آورد.

دو حجم ویلا اندکی از هم فاصله گرفته اند تا فضای بیرونی شکل گیرد که در پناه ویلا باشد و همچنین به سوی فلات دید داشته باشد. این ویلای کوهستانی به گونه ای روی بلندی سایت جای گرفته است که فضاهای واسط و همچنین محوطه ویلا، بدون نقص با بافت زمین طبیعی تعامل داشته باشند. بافت زمین به گونه ای است که جانمایی و جهت گیری ساختمان روی آن مطابق با حرکت خورشید و تعادل بین حفظ حریم خصوصی و دید و مناظر پیرامونی به خوبی صورت گرفته است.

نمای ویلا از دو متریال تشکیل شده است، شیشه های سازه ای و چوب کاج. ترکیب این دو متریال در بافت کوهستانی ویلا، جلوه ای ظریف و سیال ایجاد کرده است. چوب با سولفات هن ترکیب شده تا استحکام بیشتری داشته باشد. بخش داخلی دیوارهای چوبی با روکش غان پوشش داده شده و کف از تایل های گرانیت است، کفسازی محوطه ویلا نیز از همین نوع است. هر دو نوع چوب کاج و غان برای این منطقه معمول است.  فضای داخلی سونا و سقف سونا و حمام ها با الوارهای صنوبر پوشش داده شده است. علت این امر، مقاومت آن در برابر رطوبت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]