طراحی ویلا مدرن با رویکرد بروتالیستی

طراحی مدرن ویلا با حذف سمبل ها و المان های کلاسیک و سنتی می تواند گرایش های مختلفی داشته باشد. ماهیت اصلی سبک مدرن دارای تشابه ذاتی با رویکرد بروتالیستی در معماری می باشد، چرا که سطوح بتنی، غیر صیقلی و خشک و همچنین کارکردگرایی افراطی و عدم تزئینات و ظرافت، از ویژگی های شاخص آن است.

در سبک های طراحی ویلا می توان شاخه ای را نیز به عنوان سبک ویلای بروتالیستی تعریف کرد. به تبع طراحی نمای ویلا، طراحی داخلی ویلا، ایده پردازی برای کانسپت ویلا و حتی محوطه سازی ویلا، همگی متاثر از ویژگی های شاخص معماری بروتالیستی می باشند.

معماری بروتالیستی راه زیادی را از نقطه آغازین خود در اواخر دهه 1950 پیموده است. در آن هنگام ساختمان های اداری و پروژه های مسکونی اجتماعی، ماهیت سخت و سردی را طرح می کردند که با تمامیت خواهی اواخر دهه 1970همراه شده و سپس محبوبیت خود را از دست داد. اکنون ما شاهد یک بازگشت هیجان انگیز از فولاد و بتن تقویت شده در نمای خارجی بناها و از جمله در ویلاها می باشیم که در احجام مدولار نمود می یابد. ریشه واژه بروتالیسم بروت است به معنی بتن خام.

راهکارهای افزایش جذابیت بتن در ویلای مدرن بروتالیستی:

-قاب بندی چیدمان حجمی

فضای منفی در مرکز این ساختار بروتالیستی الهام بخش، ظاهر یک آسمان آبی را به خود می گیرد به گونه ای که تصور می شود یک اثر هنری بر روی یک دیوار گالری از بتن خام، نصب است.

-مقاطعی با رنگ تند

یک رنگ قرمز چشمگیر، ستون را پوشش داده و در هماهنگی با فریم های قرمز پنجره ها می باشد. این تضاد رنگی در نمای ویلا به همراه بولت هایی در توده بتنی، به بتن سرد، هیجان بخشیده است.

-المان هایی از لندسکیپ طبیعی

حجم بتنی عظیم، وزن بصری زیادی را به نمای ویلای بتنی تحمیل کرده است و یک گوشه آن بر روی صخره طبیعی قرار گرفته است. نورپردازی خارجی اطراف این خانه ویلایی قرار گرفته است که آن را برجسته تر می سازد.

-سایه بان های افقی

این طراحی ویلای اندونزیایی شامل پیش آمدگی های عظیم بتنی است که به پهنای 6 متر امتداد یافته اند. این سایه بان ها در پاسخ به بارش های شدید باران در باندونگ طراحی شده اند و به عنوان حفاظی در برابر نور خورشید مستقیم نیز عمل می کنند.

-ابهت اسلب های یکپارچه

اسلب های صلب روی یکدیگر چیده شده اند و حسی از مقیاس غیر قابل حرکت و چشمگیر را خلق کرده اند.

-نمای صلب و موجز

این نمای مدرن ویلا به راحتی بازسازی یا تغییر داده نمی شود. بنابراین به همان صورت که مد نظر آرشیتکت بوده، باقی می ماند. احساس ماندگاری که به ارمغان می آورد به ویژه در فرهنگ مدرن که در معرض تغییرات سریع می باشد، جذاب است.

-ایجاد یک شکاف

بخش عمودی شاخص از بالا تا پایین برش خورده است تا پرتویی از نور گرم را به فضای بیرونی ویلای بتنی بتاباند. این شکاف در ماهیت خطی معماری ویلا، اغراق می کند.

-جایگذاری یک المان هنری

برش هایی در این نمای بتنی یک حالت مجسمه گون ایجاد می کند. کل حجم ویلا مانند یک سری اجزای هنری بزرگ دیده می شوند و حتی سکوی بزرگ بین سواره رو و کل رمپ در این ظاهر نمادین مشارکت دارند.

-تعادل طبیعی

این ویلای بروتالیست، بتن را به طبقه پایینی و فقط برای نمای ویلا محدود می کند. در سطح بالایی، دیوارها با الوار چوبی طبیعی پوشش داده شده اند که این امر تعادل را بین حس سردی و گرما-المان های طبیعی و مصنوع پدید می آورد.

-جذابیت کنسول

معلق بودن حجم عظیمی از بلوک بتنی، هیجان جذابی را برای نمای ویلا ایجاد می کند.

-ترکیب با سطوح شفاف

ماهیت خطی و کشیده ویلای بتنی با سطوح شیشه ای و استخر همجوار آن ادغام شده و سیال تر و سبک تر به نظر می رسد.

-تلطیف با طبیعت

ساختار ویلای دو طبقه بتنی در آغوش فضای سبز پیرامونی جای گرفته است و لبه ها با وجود شاخ و برگ گیاهان، نرمتر و لطیف تر دیده می شود.

-باز تعبیر سنت

ویژگی های خانه های سنتی چینی از جمله خطوط بام شیبدار منحنی شاخص، حیاط های داخلی چندگانه، این ویلای مدرن منحصر به فرد را دوباره به تصویر می کشد.

-فرمهای منحنی

تمایل به معماری بروتالیستی به معنای چشم پوشی از فرم های منحنی نیست. برجک های مدور به این ویلا ظاهر قلعه مانندی می دهد. پیچ و تاب این مسیر، ظاهر آن را کامل می کند. این ویلای بتنی با سطوح بتنی و نسبتا روشن، ظاهر ملایم تری یافته است.

روزنه هایی در طول این نمای ویلای منحصر به فرد، شکل گرفته است و به آن ظاهر یک قایق ساحلی را داده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]