باغ و ویلا

باغ و ویلا به صورت ها و درصدهای مختلفی با یکدیگر شکل می گیرند. ممکن است بیشتر فضا به باغ و باغچه حیاط ویلا اختصاص یابد و یا ساختمان ویلا مساحت بیشتری داشته باشد.

ویلا 50-50 نمونه باغ ویلایی است که فضای باز و طبیعت و ساختمان ویلا به طور مساوی زمین ساخت ویلا را به خود تخصیص داده اند.

طراحی ویلا

طراحی ویلا در سایت سرسبزی از EINDHOVEN از شهرهای هلند توسط دفتر طراحی معماری Studioninedots صورت گرفته است.

ساختمان ویلا و حیاط باغچه آن به مساحت 240 مترمربع در سال 2020 ساخته شد.

طراح ویلا ایده طرح را ویلا باغچه خانوادگی در نظرگرفت که احجام به صورت متناوب باز و محصور باشند.

در این ویلا مدرن فعالیت های زندگی به همان میزان که در فضاهای داخلی انجام می شوند در فضاهای بیرونی نیز جریان دارند: تیپولوژی جدیدی برای به حداکثر رساندن تعاملات بصری و خانوادگی. علت نامگذاری این ویلا نیز همین است. در واقع فضاهای محصور و باز در نسبتی مساوی تعریف شده اند.

محوطه سازی ویلا و طراحی داخلی ویلا هم راستا و همزمان با یکدیگر پیش رفته اند. نقش اجزا و عناصر طبیعی در ویلا بسیار ضروری و حیاتی است.

فضاهای خالی در حجم ویلا با ویدهایی در سقف، پاسیو ها و حیاط های مرکزی، با پوشش گیاهی هویت یافته اند.

جانمایی این فضاها با توجه به میزان تابش آفتاب در منطقه صورت می گیرد. این شرایط طراحی معماری ویلا را به سوی حداکثر استفاده از فضای طبیعی پیش می برد.

شرایط و المان های متفاوت در طراحی ویلا 50-50 به گونه ای هستند که از هر فرصتی برای نائل شدن  به تیپولوژی یک خانه شفاف، استفاده شده است.

مشتریان ویلا که سالها پیش سفارش طراحی اولین خانه خود را به این شرکت داده بودند، خواستار سبک ویلا مینیمال و زندگی در کنار طبیعت بودند.

شرکت طراحی ویلا به دنبال یک ترجمه نسبتا رادیکال از دید و منظر بود که زندگی و عملکردهای خارجی به یک اندازه مهم باشد.

موقعیت پنجره ها و بازشوهای بزرگ شیشه ای به گونه ای است که بر مبنای خواسته مشتریان، بیشترین ارتباط را بین فضاها خلق می کند.

با این راهکار طراحی داخلی و محوطه بیرونی ویلا، فضاهای داخلی غرق در نور هستند و به ساده ترین شکل می توانند توسعه یافته و به حیاط ویلا و باغچه بپیوندند.

در برنامه فضایی ویلا از مکان های بسیار مشخص و واضح اجتناب شده است و همانطور که احجام  متصل بین صفحات افقی سازماندهی شده اند، تمام عملکردها به طور تصادفی سازماندهی شده اند.

این امر منجر به خانه ویلایی پاویون مانندی شده است که در عرض باغ ویلا توسعه می یابند. بدین رو رابطه بین ساختمان ویلا و لندسکیپ ویلا تقویت می شود،  در سلسله مراتب بی همتایی از ارتباطات بین فضای باز و بسته و داخل و خارج: نصف بنا و نصف باغ در یک حجم واحد: 50-50.

ویلاکوچک به خوبی در این طرح پاویون نمود یافته است. ویلا 50-50 از عملکردهایی تشکیل شده است که هم به صورت افقی و هم عمودی سازماندهی شده اند.

فضاهای خانوادگی اشتراکی و فضاهایی که مخصوص والدین هستند، در طبقه همکف ویلا قرار گرفته اند. دخترها اتاق مخصوص خود را در بالای برجک دارند. طراحی اتاق خواب ویلا به صورت خودکفا می باشد. این برج به صورت عمودی از میان اسلب های افقی بیرون زده است.

ورودی ویلا در تقاطع پاویون و بنای کوچک واقع شده است. تمام احجام به هم پیوسته و متقابلا مستقل هستند. در میان ابعاد مشابه احجام، جو، فضا و نور خود را به واسطه بازشوهای مختلف بام دارند و در عبور فضاها از یکدیگر مشارکت می کنند.

مصالح ساخت ویلا متریال صنعتی هستند، تحت پالت رنگی از خاکستری با بافتهای متغیر. حضور شیشه در آن غالب است. این امر طبیعی است تا مرزهای بین داخل و خارج کمرنگ شود برای نماها و خطوط دید باز.

چهار حجم محصور، کاربرد نامعمولی از متریال را به تصویر می کشند. حجم حمام مستر ویلا با سنگ پوشیده شده است، تابل های شیشه ای حمام، دیوارها را در اتاق خواب و دفتر کار ویلا تزئین می کنند.

سوله گرد از پلی کربنات موجدار نیمه شفاف تشکیل شده است. برجک به ظرافت تصویر لندسکیپ ویلا را بازتاب می دهد و همچنین سطح استتاری را به وجود می آورد که تغییر آب و هوا و فصول را منعکس می کند.

افزون بر این موارد، برنامه های سفارشی، المان های صنعتی را تا حد جزئیات دقیق ارتقا می دهد. این باغ ویلا مدرن به خوبی به جنگل مجاور و میراث صنعت این منطقه که با ظرافت در طرح نمایان است، پیوند می خورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]