طراحی ویلا بومی

طراحی ویلا بومی بر مبنای ویژگی های بوم، منطقه و زمین ساخت ویلا صورت می گیرد. شاید بتوان آن را نوعی  طراحی ویلا سنتی به شمار آورد. سنتی که بر پایه ویژگی های اقلیمی، بافت منطقه ای و فرهنگ قدیمی ساکنان منطقه ساخت ویلا شکل گرفته است.

برای مشاوره طراحی ویلا بومی به بخش طراحی ویلا سایت ویلا1000 مراجعه فرمایید.

در جایی که تاکید بر پیوند خانه های ویلایی با طبیعت است، ویلای بومی از امتیاز ویژه ای برخوردار است. زیرا مهمترین ویژگی خانه های ویلایی، استفاده از متریال طبیعی منطقه، فرمهای آشنا و اقلیمی و سازگاری و تعادل با طبیعت پیرامون است.

این ویژگی ها ویلای بومی را به سمت طراحی ویلای پایدار سوق می دهد. ساخت ویلای بومی تنها در مکان خاص خود هویت می یابد و تمایزات فرمی، فضایی در تمام جنبه های طرح ویلا، از جمله نمای ویلا، طراحی داخلی ویلا و حتی محوطه سازی ویلا به خوبی مشهود هستند.

برای دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا روی لینک عکس زیر کلیک کنید:

طراحی ویلا

طراحی ویلا

ویژگی های طراحی ویلا بومی کدامند؟

-فرم و جهت گیری اقلیمی

-خوانایی و وضوح در سمبل های سنتی، فرهنگی و تاریخی مکان مورد نظر

-مصالح ساختمانی بوم آورد و محلی

-تزئینات و جزئیات سنتی در نما و فضای داخلی

-هماهنگی و پیوند قوی با بستر طبیعی

با رشد تفکرات و گرایشات زیست محیطی و معماری پایدار، تمایلات روز افزونی به طراحی و ساخت اقامتگاههای دائم یا موقت پایدار و بومی وجود دارد.

فرمها و الگوهای سنتی در ویلاها در جلب توریست و گردشگر بسیار موثر هستند. ویلای بومی بدین رو دارای پتانسیل ویژه ای برای معرفی ویژگی های ارزشمند معماری سنتی و محلی مناطق مختلف است.

نمونه ویلا بومی

ویلای بومی در کرالا، هند

در ساخت ویلا بومی المان های طراحی سنتی کرالا با لطافت و زیبایی شناسی مدرن ادغام شده است. معماری ویلا پاسخ هنری مناسبی است به سبک زندگی و حساسیت های یک زوج. صاحبان ویلا خواستار طراحی داخلی شبیه خانه های ویلایی سنتی کرالا بودند. بنابراین تاکید طراح ویلا بر فضای کاملا باز با وفوری از نور طبیعی و نسیم اقیانوس در تمام وجوه بنا بود. طراحی داخلی ویلای ساحلی رویایی و جادویی است، فضای سنتی با حس هایی از مدرن.

معماری ویلا با تیرهای چوبی و سقف های شیبدار سفالی، حالتی بومی و محلی دارد. نورپردازی تندیسی، پارچه های بافت دار و پر از رنگ، همچنین کلکسیون هنری نقاشی ها، عکس ها و مجسمه های صاحبان ویلا به همراه پیوند عمیق فضای داخلی با طبیعت بیرونی، حس جذاب و بی نظیری ایجاد کرده است.

زیبایی این ویلا، مکان آن است. این ویلای ساحلی به مساحت 900 مترمربع در ساحل واقع شده است که با دیدهای خیره کننده ای به طلوع و غروب مسحورکننده، غوطه ور در نور طبیعی است.

اتاق نشیمن ویلا با تزئیناتی که غالبا مشتق شده از المان های زیبایی شناسی کرالا هستند، تعریف شده است: جزئیات ظریفی شامل مبلمان چوبی تیره، مجموعه ای از آویزهای شیشه ای و برنجی، تابلوهای نقاشی. پنجره های بزرگ طبیعت را به داخل فضا می کشانند.

 ایوان عریض با ستون های چوبی فضای سایه و دلپذیری برای استراحت است. پلان ویلا به واسطه این ایوان توسعه می یابد، فضای بزرگی که برای دورهمی های جمعی یا خصوصی مناسب است.

طراحی آشپزخانه ویلا تعادل هماهنگی از سادگی و عملکردگرایی را بازتاب می دهد. پلان باز و روشن با رنگ های آرامبخش، پنجره های بزرگ و ظروف سفالی، حس گرما و پذیرنده ای دارد.

این ویلا دارای چهار اتاق خواب است که هر یک دارای رنگ خاصی هستند که به آنها هویت و فردیت متمایزی می بخشد. این فضاها نیز دارای بازشوهای بزرگی هستند که رو به نماهای سبز بیرونی هستند. بازی رنگ ها و بافت های مجلل و کف های چوبی ظرافت و تنوع را به فضا می افزایند.

علاوه بر ویژگی های رشک برانگیز این ویلای زیبا، تاثیرات زیست محیطی آن نیز حداقل است. همچنین به علت استفاده از متریال بوم آورد، هزینه ساخت ویلا نیز کاهش یافته است. به لطف بازشوهای وسیع، فضای ویلا غوطه ور در نور و نسیم دریا در مقابل رطوبت هوای کرالا می باشد.

پیشامدگی های عریض بالای پنجره ها و ایوان ها، سایه اندازی مناسبی فراهم آورده و بهره گرمایی را کاهش می دهند. سقف شیبدار و بلند ویلا نیز المان سبز دیگری است که در طی روز، خنکی هوای داخل را حفظ کرده و به نیاز به سرمایش مصنوعی را به حداقل می رساند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]